Hral som sa s Lego(rento)m 1
| |

Hral som sa s Lego(rento)m

lego-708086_1920

V detstve sa zo mňa žiaden fanúšik Lega nestal. Veľmi sa mi páčili všetky tie hrady  a policajné stanice v reklamách, no nikdy som nemal príležitosť, aby zo mňa vyrástol AFOL (Adult Fan of Lego). Zdá sa, že časy sa menia a ja som sa asi prvýkrát skutočne hral s tými prťavými kockami. Po prvé viem, že mnoho mužov si na tom ulietava, po druhé preto, že mám deti a po tretie, lebo je to fakt zábava.

Cez email sme si dohodli s firmou Legorent takú malú skúšku. Oni ma nechajú vyskúšať ich nápad a ja sa s vami úprimne podelím o svoje dojmy.

Doteraz som poznal túto stavebnicu skôr ako vojenský nástrahový systém. Dieťa rozsype kocky v predpokladanom úseku, kadiaľ sa pohybuje otec, a trpezlivo čaká, kým otec vletí do pasce. Ten prežíva bolesť pravdepodobne blízku zraneniam po výbuchu granátu. V inom prípade som pozoroval, že Lego je výborný hlavolam pre celé rodiny. Deti zosypú kocky rôznych stavebníc dokopy a úlohou rodičov je s trpezlivosťou kardiochirurga vyhľadávať jednotlivé kocky.

Z týchto a možno aj nejakých iných dôvodov sme sa Legu u nás doma bránili. Tomu je, zdá sa, koniec. V Legorente totiž vymysleli, že keď sa stanem ich členom, požičajú mi každý mesiac jednu stavebnicu podľa mojich preferencií. Takže sa deti mesiac pohrajú a dostanú nové možnosti kreatívne sa vyžiť.

Večer sme teda s Dávidom a Miriam zasadli, aby sme vybrali, aké sú ich preferencie. Moja úloha consiglieriho dostala zabrať, pretože zladiť to, čo si nakoniec vyberieme, bol výkon, za ktorý ma Cosa Nostra okamžite berie do práce.

Nakoniec nám doma pristála úhľadne zabalená stavebnica, spolu s popisom čo a ako, indexom kociek a darčekom v podobe vesmírneho vynálezu – kľúča na rozoberanie stavebnice. Predstavte si svet, kde si nelámete nechty pri oddeľovaní tých najmenších … kociek. Návod ako stavať sme našli na webe Legorentu a pohodlne si ho šli krok po kroku cez notebook.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Moc, ktorou vládneš

Nasledovalo moje „tenkrát poprvé”. Chlapi, DVE hodiny sme sa s deťmi bez prestania hrali v izbe! Ok, občas to chcelo praktizovať dýchacie cvičenia, meditáciu a raz som si čosi nezrozumiteľne zúrivo mrmlal, ale stálo to zato. Niektoré najmenšie kúsky mi dali zabrať viac ako mŕtvy ťah alebo čelný drep, no čaro bolo v tom, že sme to skladali spolu. Ďalšiu hodinu sa deti hrali samé a dcéra už vymýšľala, ako z toho postaviť aj niečo iné. Tuším, že to sú veci, o ktoré pri tejto stavebnici ide. Okrem toho som podľa mňa absolvoval skúsenosť tibetského mnícha, ktorý sype z piesku mandalu, aby ju nakoniec pozametal.

Môžete mi ale, prosím, vysvetliť, ako psychicky unesiete to, že vám pri hotovej stavbe zvýši jedna kocka a netušíte, kam patrí?

Viem, že pre všetkých AFOL sú toto úsmevné riadky, pretože to všetko dávno viete. Aj keď mi bolo jasné, že sa z Lega nestal fenomén len tak, musel som to zistiť na vlastnej koži.

Keď budem mať pocit, že sa obaja už dosť vyhrali s týmto modelom, všetko zabalím, pošlem späť a v následnom termíne mi dôjde nová obálka s Legom. Zasielanie späť je vymyslené ako bezplatné. Dokonca sa nič nedeje, ak sa stratí nejaká bežná kocka. Každá stavebnica však obsahuje špecifické kocky, za ktorých stratu by som musel zaplatiť. Vlastne prečo ja? Pravdepodobne by som mojim dvom kreatívcom siahol na úspory.

Za seba to hodnotím ako parádny nápad. Ak sa ponuka stavebníc bude stále rozširovať, tak sa možno splnia moje detské sny o hradoch a pirátskych lodiach a vesmírnych staniciach a …. Ehm, chcel som povedať sny mojich detí.

Odporúčam pozrieť si detaily na webe Legorentu. Keďže sme dohodli spoluprácu, tu je súťaž.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Nájdi svoj kmeň

Ak chcete mať šancu vyhrať štvrťročné predplatné, tu sú podmienky:

 1. Podmienkou účasti v žrebovaní je fotografia niečoho kreatívneho, čo ste s deťmi vytvorili (stavebnica, bunker, časovaná bomba…).
 2. Fotku zaveste do komentára pod článkom na fb Mužom.sk, alebo ju zašlite na info@muzom.sk (v prípade, že neuverejňujete fotky na internete). Vaše fotografie nebudú nikde zverejnené, ani poskytnuté tretej strane.
 3. V nedeľu 26.11.2017 20:00 prebehne žrebovanie (live video), kde vyžrebujeme víťaza štvrťročného predplatného v Legorent.
 4. Ako organizátor si redakcia vyhradzuje právo nezaradiť do súťaže príspevky, ktoré by naznačovali podvodné jednanie.

 

IMG_4410IMG_4409


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: domáci archív, unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

4 Comments

 1. Lego je perfektné.. riešenie problémov, kreativita, fantázia, zdieľanie, thniking outside the box…
  My sme ako deti s kamarátmi dokonca robili to, že sme kopu kociek, ktoré sme mali, náhodne rozdelili na približne rovnaké diely, každý dostal ten svoj a staval. Ak potreboval kocku, ktorú mal niekto iný, musel za ňu niečo ponúknuť… a tak sa obchodovalo a kreativita bola ešte viac stimulovaná, lebo každý mal obmedzené zdroje.
  Ďalšia výhoda Lega je, že až na nejaké špecifické výnimky sú všetky diely kompatibilné a teda sa jednotlivé sady dajú kombinovať. Naši rodičia nám v priebehu detstva pokúpili množstvo Lega – a tak rozširovali našu “Lego banku”.
  Dokonca som počul, že analytici odporúčajú nakupovať akcie Lega, pretože je to hračka budúcnosti….
  Otázka k súťaži: ak ešte nemám deti, môžem postnúť niečo kreatívne, čo som vytvoril ako dieťa, resp. nejaká obdoba toho?

  1. Vďaka za parádne tipy! Skvelé veci priniesol, hlavne teda pre človeka, ktorý nad Legom nikdy neuvažoval.

   Zapojiť sa pokojne môžeš. Poprípade vymysli niečo so synovcom, netereou, malým bratrancom a budeš mať ešte aj lekciu z rodičovstva grátis.

 2. Zdravím všetkých čitateľov 🙂 . Ja som ako dieťa nemal možnosť skladať LEGO ale zato skladačky s názvom CHEVA tých som mal dosť. Pred pár mesiacmi som dostal k narodeninám skladačku LEGO TECHNIC a po viac ako 20 tich rokoch sa mi navrátili tie príjemné spomienky zo skladania stavebníc. Ak ste starší a nie ste deti odporúčam si zaobstarať ťažšiu (a o dosť drahšiu) variantu LEGA, určite nebudete ľutovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *