Silná myseľ 1

Silná myseľ

Silná myseľ 3

Nedávno som počul príbeh, ktorý ma inšpiroval. A predtým nejaký citát a minule ešte jedno video.

Americký politik a veterán vojny vo Vietname, John McCain, mal v živote jednu vec, ktorá mu údajne veľmi pomohla. Ako dieťa miništroval a tak si od malička pamätal mnoho častí Biblie a liturgických textov. Neskôr, keď bol viac ako 5 rokov vo vietnamskom zajatí, tieto myšlienky a piesne prednášal zajatým vojakom a to im vraj dodávalo silu na prežitie. Napriek mučeniu a ťažkým obdobiam si pripomínal niečo, čo ho ťahalo psychicky vpred.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
  • Privátne četovanie
  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom

Možno ste videli video malého chlapca, ktorý recituje báseň Mor ho! a obdivovali ho, ako to dokáže. Ja osobne som si znova pripomenul, že som sa to sám chcel naučiť naspamäť. Prečo? Pretože tak ako McCain, chcem mať po ruke v ťažkých časoch niečo inšpirujúce. Je veľké množstvo citátov, ktorým verím, básní, ktoré ma nadchýnajú, príhovorov, ktoré trafili klinec po hlave a dali mi smer. Ak také niečo v živote počujete, nemali by ste to nechať spadnúť do prachu. Je dobré sa takéto veci učiť spamäti. Koľko nepotrebných vecí viem vymenovať? Poznám mená seriálových postáv, piesne, ktoré nespievam, lebo im neverím, viem, kto patrí do komixových Avengerov. Zbytočne. Užitočnejšia môže byť báseň Keď od Rudyarda Kiplinga, alebo Na jednej z barikád od Viktora Huga. Čítali ste už Muža v aréne? Skúste to. Potom si to nahádžte niekam do telefónu alebo diára a čítajte, kým to nebudete poznať doslova. Pokojne to berte ako výzvu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Guľka v hrudníku

Je možné, že sme v školách chytili odpor voči „bifleniu”, ale tu ide o vlastné rozhodnutie a niečo, čo bude veľmi užitočné. Lincoln, Kuzmány, Homér, Aurélius, Frost, Sun Tzu a ďalší nazbierali toľko múdrosti, ktorá nás môže previesť ťažkým časom alebo inšpirovať ďalších, že by bola škoda to nechať kvôli lenivosti len tak ležať. S mojou Miriam si občas zo žartu, inokedy celkom vážne, opakujeme zvučku podcastu Mužom.sk. Vysvetľujem jej, čo znamená, že „musí umět snášet rány” a prečo by sa nemala báť bojovať v škole. Dúfam, že sa to stane súčasťou jej nastavenia. Pamätáte sa na článok o tom, že sme tvorcami kultúry? Tak toto je určite súčasťou inšpirácie, ktorú môžeme prenášať na ďalších ľudí.

Máme internet, tak si už nemusíme nič pamätať. Tak si už nič nepamätáme. Ani to, čo by sme potrebovali. A ani to, čo by potrebovali iní.

Urobte veľké slová súčasťou svojho potenciálu, aby nadchli ďalších k dobrému životu.

Čo nadchlo vás a viete to spamäti?


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *