Brúsenie schopností 1

Brúsenie schopností

StockSnap_2RGNL3SJO5Tak na rovinu. V čom sa stávate lepším? Na ktorej zo svojich zručností, schopností pracujete? V tom, ako sa vo virtuálnom svete ľudia prezentujú na facebooku, to vyzerá, akoby všetky veci šli ako po masle. To nás vedie k porovnávaniu a nakoniec sme frustovaní, že všetci sú lepší ako my sami.

Každý, kto sa venuje nejakej zručnosti, vie, že byť v niečom naozaj dobrý zaberie dlhý čas a tvrdú prácu. Musíte prekonávať strach, odmietnutie, vyčerpanie. Verím, že muži nemusia byť perfektní v tom, čo robia, ale musia napredovať a hľadať cestu, ako byť efektívnejší. 

V poslednej dobe sa venujem tréningu. Mohol by som to robiť ako mnohí iní, s minimálnym stupňom snaženia, alebo sa do toho oprieť. Dnes som sa vrátil z Mníchova, kde som absolvoval z môjho pohľadu dôležitý kurz. Vždy po takomto kroku je dôležité urobiť si v hlave debriefing – hlásenie. Toto je moja stratégia pre zlepšovanie.

V uplynulých dňoch som prešiel CFSC (Certified Functional Strength Coach) Level 2. Nebolo to jednoduché. Objavil som svoje slabšie miesta, učil som sa základné veci, robil som chyby. Nakoniec som test spravil aj napriek skúške v angličtine. Bol som najlepší v skupine? Zďaleka nie. Ale odišiel som lepší, ako som prišiel. Moja schopnosť trénovať ľudí je lepšia, pretože na tom pracujem.

V našom myslení môžu byť dve pasce. Perfekcionizmus a sebaspokojnosť. Stav perfektnosti je mýtus. Kým nie ste Boh, pravdepodobne neurobíte nič úplne dokonale. Sebaspokojnosť vás zastaví na mieste, kde práve ste a nechá vás v stagnácii. Mimochodom, predstava perfektného výsledku vás môže rovnako paralyzovať, pretože si uvedomíte, že to perfektne „nedáte”. Na oboch stranách spektra sa teda môže nachádzať nečinnosť.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Veci, ktoré sa chcem učiť celý život

Riešením je každú výzvu, ktorú denne stretnete, považovať za príležitosť brúsiť vaše schopnosti a experimentovať. Často prechádzate životom v šetriacom móde a tieto veci vás minú. Potom sa môže zdať, že život môže byť omnoho viac ako prežívanie. A to je pravda.

Čo sú veci, v ktorých chcete byť dobrý? Vzťahy, remeslo, sociálne zručnosti…?

Máte obrovský potenciál zlepšovať sa. Na to potrebujete predstavu, víziu, sen, túžbu. To, čo vás naštartuje do akcie. Povedzme, že na začiatok nezáleží na tom, čo to je. Len začnite. Prvé kroky nebudú vyzerať úspešne, ale to nie je cieľ. Cieľ je zlepšiť sa. Pár krokov a podajte si hlásenie. Možno už robíte niečo, v čom by ste boli radi lepší. Výborne. Pamätajte si, že z bodu A do bodu Z sa prechádza cez B, C, D, E….

Majte od seba realistické očakávania, dajte si priestor na chyby.

Keď som ako malý chlapec trénoval karate, mohol som pekne sledovať progres cez systém obi – farebných opaskov. Najprv som sa učil úplné základy, disciplínu, výdrž. Neskôr pribudli jednoduché údery, kopy a až následne kata – súbor pohybov. Každý ďalší stupeň bol zážitok. Snažte sa sledovať, či a ako postupujete.

Verím, že chcete rásť. Byť lepším mužom, otcom, kolegom, manželom, remeselníkom, športovcom. Čokoľvek. Čo preto potrebujete urobiť? Aké knihy musíte čítať? Ktorý podcast vás dokáže nasmerovať? Čo by ste mali vypustiť?

Urobte prvý krok.


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *