Od konzumu k činom 1

Od konzumu k činom

Ak si už niekedy nazrel do self-help priemyslu, tento článok je pre teba. To, o čom chcem hovoriť, je prehnaný konzum v oblasti sebazlepšovania. Poznáš ten pocit, keď čítaš skvelú inšpiratívnu knihu a ešte si ju ani len nedočítal, no už číhaš na ďalšiu, ktorá ťa určite potiahne na ešte vyšší level? Pozeráš motivačné video a už vidíš ďalšie, ktoré si potom pustíš. Čítaš článok a už ťa zaujali ďalšie tri a nevieš odolať. Nemôžeš predsa nechať šancu naučiť sa niečo nové odplávať preč. Rozumiem. Chceš sa zlepšiť.

Ak si už niekedy nazrel do self-help priemyslu, tento článok je pre teba. To, o čom chcem hovoriť, je prehnaný konzum v oblasti sebazlepšovania. Poznáš ten pocit, keď čítaš skvelú inšpiratívnu knihu a ešte si ju ani len nedočítal, no už číhaš na ďalšiu, ktorá ťa určite potiahne na ešte vyšší level? Pozeráš motivačné video a už vidíš ďalšie, ktoré si potom pustíš. Čítaš článok a už ťa zaujali ďalšie tri a nevieš odolať. Nemôžeš predsa nechať šancu naučiť sa niečo nové odplávať preč. Rozumiem. Chceš sa zlepšiť. Aj ja sa chcem stále učiť novým veciam a ak neprečítam tie tri ďalšie články, mám pocit, že mi niečo ušlo. Pravda je ale taká, že mi nič neušlo. Pravda je, že budem na tom omnoho lepšie, ak sa budem radšej sústrediť na aplikovanie toho, čo som sa naučil v prvej knihe, v prvom článku.

Načo tie veci čítam, ak nie nato, aby som si ich osvojil? Tiež si neklamme, že to všetko je len o túžbe po sebapoznaní a zlepšení sa. Je to aj o tom, že sa chcem zo seba cítiť lepšie. Je to otázka falošnej sebaúcty. Ďalšia kniha na poličke, aký som ja len produktívny. Pritom som už dávno mal niečo robiť. Už dávno som mal aplikovať, čo som sa naučil, a ak to znamená nejaké konkrétne činy, ako prestať sa prežierať a začať cvičiť, alebo sa viac zaujímať o ľudí vo svojej rodine a okolí, alebo si vytvoriť víziu pre svoj život, tak som už dávno mal zdvihnúť riť od tej ďalšej knihy a dať sa do práce. Dám príklad, ako by to vyzerať nemalo. Dostanem mail od Medium (internetová platforma na kvalitné články rôzneho druhu). Je to článok Benjamina Hardyho: “10 krokov ako sa stať milionárom do 5 rokov (alebo menej)”. Aj keď to znie ako princ z Etiópie, ktorý potrebuje moje bankové údaje, aby mi preposlal svoje veľké bohatstvo, ktoré práve zdedil a príde si poň na Slovensko, tak sa rozhodnem článok otvoriť, však mám teraz čas. Zatiaľ viac-menej v pohode. Vidím, že čítanie na 19 minút, super, asi to bude seriózny článok. Prvý krok: “Vytvor si majetkovú víziu”. Dočítam prvý krok, paráda, idem ďalej. Počkaj. Zle. Ak to myslím naozaj vážne s tým, že chcem niečo dostať z toho článku, nie prehltnúť ho pre prchavý pocit zadosťučinenia, tak zastavím tu. Zastavím, ako dočítam prvý krok a hneď začnem pracovať na svojej majetkovej vízii.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   339. Podcast Mužom.sk: Impostor syndróm

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

 • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
 • Privátne četovanie
 • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
 • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
 • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
 • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
 • 10% zľava na náš merch
 • Prístup k prémiovým článkom
 • Prístup k prémiovým podcastom

Možno si hovoríš, chcem to najprv celé prečítať a potom začnem od prvého kroku. Aj tak by to mohlo byť v pohode, ale nakoľko je pravdepodobné, že sa k tomu naozaj vrátiš? Na ceste bude veľa pokušení. Link na článok “3 návyky úspechu, ktoré potrebuješ vedieť ešte dnes”, ťa trafí rovno medzi oči a napätie pokušenia stúpne. Čo keď to sú naozaj veci, ktoré potrebujem vedieť? Veľmi dobre rozumiem takému pocitu, ale ak klikneš, šanca, že sa vrátiš, klesá k nule. Nie je jednoduchšie zastaviť na začiatku, ignorujúc všetky rozptýlenia? Plne tomu ale rozumiem. Tiež ma niekedy premôže pozlátka možného poznania, ale ak sa nechcem zaseknúť v nekončiacom a bezcieľnom konzume, tak potrebujem byť viac zámerný s tým, čo a koľko prijímam. To môže znamenať prečítať len jeden self-help článok denne, vypočuť si len jeden self-help podcast týždenne, prečítať len jednu self-help knihu mesačne, všetko s cieľom aplikovať, čo som sa naučil, s cieľom zmeniť seba, zmeniť svoje zvyky. Pre teba to môže znamenať viac alebo menej, čo je ale dôležité, že ak neustále naháňam ďalší článok, ďalší podcast, ďalšiu knihu, tak táto forma “učenia” sa stane len sebauspokojujúcou pomôckou pre moju falošnú sebaúctu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   3 vlastnosti vzdelaného muža

Čo takto namiesto čítania ďalšieho článku o tom, ako byť lepší, radšej ísť niekomu pomôcť. Namiesto čítania o tom, ako byť lepší, ísť von a upratať okolo domu, paneláku, upratať si izbu, postlať si posteľ, povzbudiť niekoho, jednoducho sa konečne dotknúť sveta, zmeniť veci k lepšiemu. Namiesto nekončiaceho konzumu vziať jednu lekciu a skúsiť sa zmeniť.


V angličtine by som to vyjadril asi takto: “Do better rather than feel better, be productive rather than feel productive, create rather than consume.”
Dôvod, prečo o prehnanom konzume v self-help oblasti píšem, je, že nás to brzdí v činoch.

Namiesto tvorby, namiesto činov konzumujeme.

Boli mnohé situácie, keď som si stanovil zdatný kus času na písanie a nakoniec polku z neho som strávil čítaním rád, ako písať lepšie, čítaním ďalších blogov, hľadaním inšpirácie vo videách len málo spojených s mojou témou, namiesto toho, aby som ťukal prstami do klávesnice. Keď čas uplynul, bol som sklamaný z toho, čuduj sa svete, ako málo som bol schopný napísať. Vzácny čas mi pretiekol pomedzi prsty a ja som opäť takmer nič nevytvoril.
To neznamená, že som popri tomto čítaní-písaní nezískal veľa nápomocných poznatkov. Rovnako to ale aj neznamená, že som tie veci nevyhnutne potreboval vedieť, ani že by som sa ich nedozvedel niekedy neskôr.
Tento nekončiaci kolobeh konzumu je možno lepší ako nerobiť nič, ale určite nie je lepší ako aplikovanie toho, čo si sa naučil.
Raz som počul jedného chlapa povedať, že musel odísť z viacdňovej konferencie po prvom dni, lebo už mal dosť toho, na čom musí pracovať. Vedel svoje limity, bol k sebe úprimný a hlavne jeho cieľom bolo skutočne sa zlepšiť, nielen mať pocit, že sa zlepšuje. Možno toto čítanie bolo pre teba už niekoľkým článkom o seba-zlepšení sa bez zastavenia, a
teda v určitom zmysle som rád, že si to čítal. Ale chcem ťa povzbudiť, ak máš rovnako problém pretaviť konzum do činu, aby si prestal čítať a išiel robiť to, čo vieš, že máš robiť. Dovoľ, nech sa tieto myšlienky v tebe uležia a naozaj ťa ovplyvnia, nech nie sú len ďalšou jednohubkou, ktorá tebou prejde bez zanechania stopy.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ak by si bol chlap, tak

Tak pre seba a teba hovorím, poďme tvoriť namiesto konzumovania, poďme robiť namiesto prijímania, poďme sa meniť namiesto cítenia sa dobre!

Andrej Jurga


korektúra: Ivana Varga
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

2 Comments

 1. Super, že na to poukazuješ, Andrej. Veľmi vnímam vo svojom okolí aj u seba, že len chcem žrať jeden článok za druhým, jednu knihu za druhou a len mi to preletí tráviacim traktom a už sa toho zbavujem, lebo prijímam a žeriem ďalšiu potravu pre svoju myseľ a tamtá sa nestihla ani škrabnúť o moje činy.
  Tak som sa rozhodol spomaliť a hoci aj vidím ľudí, čo sa ženú kamsi a závidím im a som smutný o čo všetko prichádzam vidím, že oni robia progres rýchlejšie a čo ja viem… zastaviť sa a aplikovať nové veci do života má niečo (veľa) do seba a pre mňa to je dôležité, nech sa okolie aj ženie. Ja nie som okolie. Zastaviť sa. Naozaj sa zastaviť a spraviť reálne to, čo som si práve prečítal alebo to aspoň skúsiť. Momentálne je to proaktivita od Coveyho (7 návykov) a mesiac som stále tam a stále vidím, že sa v nej dá zlepšiť. Dúfam, že si tento článok prečítajú všetci. Je dôležitý.

  1. Som rád, že ťa článok oslovil Dávid. Cesta za sebazlepšením je individuálna a teda, každý ideme inou rýchlosťou. Hnať sa môžeme, ale často nevieme kde. Ak sa ti už podarilo sa dostať na druhú kapitolu v Coveyho knihe, je nevyhnutné začať s myšlienkou na koniec. Ako Covey píše, môžeš vynikajúco a rýchlo liesť po rebríku, ale ak je opretý o nesprávnu stenu je ti to na nič. Osobne si ale myslím, že nie je najlepšie zostať len s jednou jedinou vecou na ktorú sa sústredím až dokým ju úplne neovládam. Ten deň nikdy nepríde. Nikdy sa napríklad nedostanem na kapitolu číslo dva pri Coveyho knihe. No dokážem sa naraz snažíť kráčať v súlade s viacerými princípmi aj keď viem, že žiaden dokonale nezvládam. Môj život je ale lepší keď je tam viacero majákov, ktoré mi svietia aby som nestroskotal.
   Držím palce na tvojej ceste!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *