Koľko by si na seba stavil? 1

Koľko by si na seba stavil?

Poznáš to. Sleduješ zápas. Je v zásade úplne jedno či futbalový, hokejový alebo MMA. Pri otvorení piva ti pred očami prebehne znovu reklama na tipovanie. Kurzy nie sú vôbec zlé a už na základe nich vieš predpokladať, ako by sa mal zápas vyvíjať a samozrejme, aký bude stav na konci zápasu.

Poznáš to. Sleduješ zápas. Je v zásade úplne jedno či futbalový, hokejový alebo MMA. Pri otvorení piva ti pred očami prebehne znovu reklama na tipovanie. Kurzy nie sú vôbec zlé a už na základe nich vieš predpokladať, ako by sa mal zápas vyvíjať a samozrejme, aký bude stav na konci zápasu.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Mojím cieľom teraz nie je nabádať ľudí na stávkovanie, ale poukázať na jeden veľmi zaujímavý aspekt, ktorý som si pri tipérskej komunite všimol. A to rozdeľovanie jednotlivých tímov/jednotlivcov do kategórií. Každý zápas si takto vie človek rozobrať na menšie časti a v podstate tipovať na základe predpokladov, kde ten, či onen tím bude patriť. Poďme si ich predstaviť.

„Outsider“- nikdy, ale že naozaj nikdy nevyhráva. Je to presne ten tím v tabuľke, ktorý síce hrá prvú ligu, no nikto uňho nevidí žiadne šance. Skrátka sa nezlepšuje, stagnuje a je stále na jednom (zvyčajne poslednom) mieste.

„Fúha, neviem, neviem“- to je ten tím, ktorého výsledky vôbec nie sú konštantné. Raz zahrajú veľmi dobre, inokedy ich dokáže pokoriť úplná hlúposť či častokrát vlastná chyba. Človek naozaj nevie, čo má od neho očakávať. Prílišná dôvera spôsobuje mnohokrát sklamanie hraničiace so zúfalstvom. Skrátka a dobre – nikdy nevieš, ako to dopadne.

„Tipérska istotka“- víťazí. Keď tvoj tip obsahuje tento tím, s istotou sa vieš spoľahnúť, že zápas skončí tak, ako chceš. Vieš, že tvoje peniaze sú dobre investované a vieš, čo máš čakať. Spoľahlivé a dobré výsledky sú ovocím ich tvrdej práce, sebadisciplíny a odhodlania.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   297. Podcast Mužom.sk: Viktor Conorto (fighter, bare knuckle boxer...)

Každý jeden deň sa odohrávajú po celom svete rôzne zápasy. Tie ale nie sú až také dôležité, ako tie zápasy, kedy sa postavíme na jednu strany my, proti veciam, s ktorými zápasíme deň čo deň. A ja by som ti teraz rád položil pár otázok. Do ktorej kategórie by si sa zaradil? Keď položíš na druhú stranu proti sebe čokoľvek, s čím zápasíš, bol by si ten, ktorý vyhráva? Presvedčil by si svoje pracovné okolie, že investovať peniaze do teba sa oplatí? Alebo nad tebou všetko vyhráva. Akémukoľvek problému sa snažíš vyhnúť, a ak aj príde na súboj, radšej už z diaľky dvíhaš bielu vlajku. Možno si premenlivý ako počasie. Raz podáš výkon hodný obdivu, no akonáhle sa rýchla motivácia minie, upadáš.

Neviem ako ty, ale ja by som chcel byť „tipérska istotka“. Chcem víťaziť. Chcem, aby moje okolie vedelo, že sa na mňa môže spoľahnúť. Keď sa proti mne postaví akákoľvek ťažkosť, s ktorou zápasím, chcem byť na tej víťaznej strane.

Použime ale trochu kritického myslenia. Byť stále navrchu a stále vyhrávať sa nedá. Aj Barcelona raz zakopne. A to je dobré. Keď som ja hrával futbal, dostali sme sa do štádia, kedy výhra bola našou povinnosťou. V našej lige sme boli nepremožiteľní a s ostatnými chalanmi sme súperili, kto dokáže dať krajší gól. A vtedy som to pochopil. Nikam som sa neposúval. Pohodlná výhra mi neprinášala to zlepšenie, ktoré je a bolo pre mňa tak dôležité.

Naopak, ak hráte príliš vysokú ligu, čím mám na mysli príliš vysoké a nezvládnuteľné ciele, možno je načase vystúpiť z tohto kolobehu prehier. Neustále prehrávanie vo vás môže totiž zničiť aj tú poslednú štipku sebavedomia, ktorú v sebe nosíte.  Zostúpiť do nižšej ligy nie je hanba. Je potrebné začať možno s banálnymi vecami. A keď už budete jasná „tipérska istotka“, a začne vám byť až príliš pohodlne, je načase si naplánovať zápasy s ťažšími súpermi.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   274. Podcast Mužom.sk: Martin Horniak - manžel/otec, podnikateľ, hybrid

Ako sa ale stať tipérskou istotkou? Budeš potrebovať veľa odhodlania, železnú sebadisciplínu a odpracovať si to!

Acta non Verba! 

Anton Rafaj


korektúra: Ivana Varga
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *