DÔVERA V DROBNÉ VECI NÁS MÔŽE ZACHRÁNIŤ 1

DÔVERA V DROBNÉ VECI NÁS MÔŽE ZACHRÁNIŤ

cameron-kirby-128899

From The Simple Life, 1903
By Charles Wagner

Naše ambiciózne sny sa vždy približujú k obrovským limitom, no v skutočnosti len zriedkavo dosahujeme veľké veci. A dokonca aj dosiahnutie obrovského úspechu vždy spočíva v hlbokých základoch prípravy muža. Dôvera v malé veci je dôležitým prvkom každého veľkého úspechu. Príliš často zabúdame na tento detail a predsa žiadna iná pravda by nemala byť pripomínaná tak často ako práve táto, najmä v ťažkých historických časoch či osobných krízach každého z nás. Vo vraku lode nás môže zachrániť každý úlomok svetla, pádlo či kus trosky. Vo vlnách života, keď všetko sa zdá byť rozbité na márne kúsky, nezabúdajme, že jeden z týchto úbohých kusov sa môže stať našou záchrannou loďou. Neopovrhujme zvyškami.

Cítite sa zruinovaný? Ste postihnutý veľkou stratou v rodine? Alebo znova vidíte, ako pred vašimi očami hnije ovocie ťažko vydretých rokov? Už nemôžete obnoviť svoje šťastie, vzkriesiť mŕtvych, už nedokážete znovu získať svoju schopnosť tvrdo pracovať a tvárou v tvár voči nevyhnutnému vaše ramená nakoniec poklesnú. Potom sa prestanete starať o samého seba, o svoj dom, o svoje deti. Všetko je to ospravedlniteľné a tak ľahko pochopiteľné. Ale mimoriadne nebezpečné! Zložiť ruky a prizerať sa, ako udalosti naberú svoj vlastný kurz, je spôsob, ako zmeniť diabla na čosi horšie. Vy, ktorý si myslíte, že už nemáte čo stratiť, stratíte len touto jedinou myšlienkou to málo, čo Vám ešte zostalo. Zozbierajte zvyšky, ktoré ešte máte a veľmi dobre sa o ne starajte. V dobrých časoch Vám to málo bude útechou. Každodenne vynaložené úsilie Vám vždy prinesie akúsi úľavu. Asi tak ako každá práca, ktorú keď znova odložíte, ešte viac oťažie. Ak Vám teda nezostalo nič iné, čoho sa chopiť, len jedna jediná vetva, tak potom sa tejto vetvy pevne chopte. A ak stojíte sám v obrane, nevzdávajte sa a nepripájajte sa ku zbabelcom. Veď aj po biblickej záplave zostalo na Zemi len pár preživších, ktorí znovu zaplnili svet. Budúcnosť je niekedy závislá na jedinom živote, tak ako život niekedy visí na vlásku. Ak hľadáte silu pokračovať, choďte do prírody alebo nájdite ponaučenie v histórii. Tieto dve veci Vás naučia, že šťastie či nezdar sa niekedy objavujú vďaka drobnej príčine a že teda nie je vždy múdre zabúdať na detaily. No a nad tým všetkým si uvedomíte, že niekedy len musíte byť trpezlivý.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Naša cesta k Zopár správnym chlapom

Keď hovorím o povinnosti ako takej, nedá sa mi nespomenúť si na vojenský život a na výzvy, ktorým muži musia dennodenne čeliť. Vojak by len málo rozumel vojenskej povinnosti, keby porazená armáda prestala čistiť svoju výstroj, leštiť pušky a udržiavať disciplínu. „Na čo je to dobré?” možno sa pýtate. „A čo to znamená byť porazený?” Je predsa rozdiel byť v boji porazený alebo len odradený či zmätený. Nie, nikdy by nemalo byť zabudnuté, že čo i len najmenší náznak energie v týchto hrozných časoch je znakom života a nádeje. Razom každý pocíti, že nie všetko je stratené. Uprostred zimy, počas tragického ústupu v rokoch 1813-1814, keď bolo takmer nemožné sa úhľadne starať o svoj zovňajšok, sa jedného rána krásne vystrojený a čerstvo oholený generál predstavil Napoleonovi. Ako ho tak cisár zbadal, uprostred všetkej tej nemorálnosti, tak perfektne pripraveného, ako keby išiel na večierok, vtedy nahlas vyslovil: „Môj generál, ty si statočný človek!”


Zdroj: artofmanliness.com
Korektúra: Jana Lászlóová
Fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *