Kráľom z vlastnej vôle. 1
|

Kráľom z vlastnej vôle.

Prosperujúce kráľovstvo potrebuje silného kráľa.

Potrebuje aj správcov a účtovníkov, kováčov, inžinierov a kamenárov, básnikov, učencov a sochárov. Potrebuje vojakov a bojovníkov, generálov a špiónov, diplomatov a politikov. Potrebuje robotníkov, kňazov, historikov, spisovateľov, filozofov, vedcov, tvorcov máp, obchodníkov, finančníkov, prieskumníkov.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Predovšetkým potrebuje starších mužov so skúsenosťami. Takých ako sú v každom dobrom príbehu. Gandalf, Yoda, Merlin.

A každý kráľ potrebuje aj šaša, aby bol pokorný a mal mu kto nastaviť zrkadlo.

Aj kvôli tomuto poznaniu ma priťahujú staršie, mytologické, archetypálne príbehy ako Pán prsteňov, Duna alebo Statočné srdce.

V symbolickom význame bol kráľovskou postavou aj William Wallace. Nebol však “self made man”. Adoptoval si ho jeho strýko a vyučil sa v jazykoch, stratégii a vodcovstve. Podporovali ho lojálni muži, z ktorých niektorí boli silní, iní múdri, jeden absolútny šialenec a celý rad ďalších, ktorí neboli vrodene odvážni ani nadaní bojovníci, no napriek tomu boli ochotní odovzdať sa boju.

Paul Atreides, z príbehu Duna, mal okolo seba množstvo radcov, špecialistov, mentorov, poradcov, spojencov a učiteľov.

Pán prsteňov mal celý rad postáv, ktoré prispeli rôznymi darmi, a bez ohľadu na to, kto ste, jedna z týchto postáv vo vás pravdepodobne zarezonovala.

Existuje pohľad, ktorý hovorí mužom, že ak nie ste William Wallace, Paul Atreides alebo Aragorn, ste „beta“ a nemáte čo ponúknuť.

Nemusíte prijať túto úzku dichotómiu. Váš život je len váš. Vy rozhodujete.

O nákaze menom “ja som alfa, ostatní sú beta”, ktorá sa občas votrie do sveta mužnosti, som už písal. Som rád, ak takéto termíny zostávajú vo vlastníctve mužov s veľmi obmedzeným pohľadom na našu tému. Zbytočne sa budeme baviť o tom, že ak nespĺňaš “štandardy Alfa samca”, tak nie si skutočný muž. V zásade by sme mohli v tomto duchu tvrdiť, že ak nie si útočník, nehráš hokej.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Každý správný muž, nosí v kapse...

Poďme sa pozrieť, kto by mal byť aký muž, a v čom by mal byť skutočne dobrý.

Občas sa stretávam s nepríjemnou skutočnosťou, že niekoho moje prezentovanie maskulinity inšpiruje tak, že by ho chcel žiť identicky. To nie je možné. Ja som totiž najlepší na svete v tom byť mnou. Nikdy nebude nikto dobrý v tom byť mnou tak, ako ja sám… ALE! Každý môže byť najlepší na svete v tom byť sebou.

Každý muž má byť kráľom vo svojom kráľovstve.

Problém je, že nie každý muž je ochotný premýšľať nad tým, ako to jeho kráľovstvo má vyzerať. Premýšľať, plánovať, hľadať, byť úprimný voči sebe je neľahká úloha. Ako ľahšie sa javí maskovať sa za niekoho iného.

Takže aký druh kráľovstva budujete?

Možno by moje články boli atraktívnejšie, keby som mohol písať o miliónových obchodoch, ktoré som uzatvoril a ako náhľadovú fotku by som dal, ako jazdím vo svojom BMW. Ja ani nešoférujem.

To, čo budujem ja, je totiž úplne iný druh kráľovstva. Nemám túžbu po jachte, ani BMW, ale ani ju nikomu neberiem. Zároveň mi je dnes už úplne ukradnuté, ako sa na moje panovanie díva niekto iný. To je moje prvé odporúčanie. Spýtajte sa sami seba, aké kráľovstvo chcete budovať vy? Potom začnite.

Druhá otázka by bola, aký druh kráľovstva dokážete vytvoriť?

Na to potrebujete poznať svoje dary, schopnosti, skúsenosti, talenty. Svoje poznám, ako ste na tom vy? Niekto prirodzene bude budovať svet, kde všetko funguje technicky správne, systémy prinášajú dobré výsledky v každej oblasti, iný sa zas obklopí umením, poéziou, filozofiou.

V skutočnom svete, vo svete mužov, ktorý pomáham budovať, skutoční muži majú rešpekt k iným kráľom a ich kráľovstvám, neuzurpujú si jedinú možnú cestu pre všetkých.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Na poslovi záleží

Tretia otázka. Chcete byť kráľom?

Možno zvláštna otázka, takže najprv to zadefinujme správne. Každý muž by mal byť kráľom vo svojom osobnom priestore. To znamená mať pod kontrolou svoje hranice, tvoriť si víziu, hľadať, čo je preňho prijateľné, apod. Ale kráľovská pozícia môže fungovať aj v inom prostredí a to nemusí byť cieľom veľkej skupiny mužov. Nie každý chce, aby bol jeho život pod reflektormi iných, alebo pod tlakom očakávania. Sú muži, ktorí sa len v tichosti objavia, spravia, čo je treba a idú ďalej. Takí, ktorí sa dokážu vidieť ako súčasť väčšej skupiny, vedení k spoločnej vízii niekým komu dôverujú. V armáde Alexandra Veľkého bolo takých mužov mnoho. Rovnaký mindset môžu mať muži vyznávajúci kresťanstvo, alebo podobný druh spirituality.

Muž potrebuje mentalitu dravca, ale tá sa nemusí prejavovať ani revom, ani inak okázalo. Stačí tvrdá práca na sebe a na tom, čo považujete za dôležité. Možno by teda bolo lepšou otázkou nie to, či chcete byť kráľom, ale kde vidíte hranice kráľovstva.

Neustála vojna?

Občas to tak v mužskom vesmíre vyzerá. Napriek tomu, že tvrdím, že agresivita je dar a nástroj, že konflikt je nevyhnutný, v mnohých prípadoch dobrý, aj tak nemusíme byť v stave neustáleho boja.

Keď píšem o mužnosti, prekvapivo to nehnevá ženy, ale mužov. To sú tí, ktorí snahu a obeť pohŕdlivo zhodia zo stola. Z rôznych dôvodov. Som málo silný, príliš zdôrazňujem silu, nie som spirituálny, tlačím svoje presvedčenie a mohli by sme pokračovať. Mnohí sa v tomto svete zjednotili. Hollywood, šoubiznis, módny priemysel… Muži by mali byť tí, ktorí cenia svoju snahu navzájom.

Úspešný, sebavedomý kráľ sa netrasie pred úspechom susedných kráľovstiev. Vidí v nich silných spojencov. Ak v nich dokáže vidieť starších, skúsenejších lídrov, uzná to a bude sa učiť.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Bratstvo Records 14.

Ale priznám trocha pravdy aj teórii Alfa samcov. Tá predpokladá nejaký hierarchický systém. Mali by tu byť nejakí “alfa muži”, ktorí vedú a “beta muži”, ktorí sú vždy vedení. Lenže hierarchia je premenlivá. Vždy bude závisieť od priestoru, v ktorom sa vyskytujete, resp. od mužov, ktorí sa v tom priestore ocitnú s vami.

Múdry muž dokáže prechádzať z role do role podľa toho, či je potrebné viesť, alebo niekomu poskytnúť podporu. V mnohých situáciách a ocitnem v pozícii “alfy”, pretože mi muži ustúpia, rešpektujú moju víziu a zručnosti. O.K., ak cítim, že je to prospešné, prevezmem pozíciu. Rovnako tak ochotne ustúpim, ak vidím niekoho, kto je do danej situácie vyzbrojený lepšie. Nebudem sa na kurze prežitia predsa tváriť ako líder, ak sú okolo mňa chlapi zo špeciálnych jednotiek. Keď mi bude vysvetľovať veci ktosi zručnejší, budem držať hubu a učiť sa. V opačnom prípade by som neurobil iba hlupáka zo seba, ale ohrozil aj ostatných mužov.

To, o čo sa vlastne snažíme, je kultúra zdravej, silnej maskulinity. Spoločnosť plná kráľov, ktorí budujú svoje kráľovstvá, aby mohli byť prospešní okoliu. Takých, ktorí rozoznávajú podobné hodnoty a nemajú potrebu súťažiť v hodnote svojich hodiniek, alebo dovoleniek. Hnutie mužov, kde bojovníci pozývajú do svojich kráľovstiev básnikov spoza svojich hraníc. Vďaka tomu vznikajú priateľstvá a spojenectvá, ktoré sú vzájomným posunom. Tamten chlap je možno “knihomoľ”, ale patrí k nám, tak si radšej dajte pozor. O tomto je Bratstvo.

Mužnosť je omnoho bohatšia ako úbohé Alfa/Beta presvedčenie. Našou úlohou je vyniesť to na svetlo.


Korektúra: Jana Lászlóová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *