Študenti mužnosti 1
|

Študenti mužnosti

NO25KUN6AI

V našom magazíne sa často stretnete s tým, že upozorňujeme na rôznych hrdinov, vodcov, filozofov, ktorí dosiahli obrovské kvality. Stali sa v histórii hrdinami, ovplyvnili euro-americkú kultúru, alebo boli významnými činiteľmi behu dejín. Môžu sa zdať nedosiahnuteľní, bezchybní, dokonalí. Každý muž si však nesie aj svoje zlyhania, bremená a slabosti.

Polobohmi sa hrdinovia stávajú práve vtedy, ak ich oddelíme od ich ľudskosti. Prílišný rešpekt nás udržiava vo vzdialenosti, odkiaľ ako pozorovatelia neuvidíme detaily ich životov. Ľahko sa stane, že Teddy Roosevelt, Marcus Aurelius, Sun Tzu, alebo generál Lee pôsobia ako dokonalí, ale nedosiahnuteľní.

Práve sa pomaly prehrýzam cez Myšlienky k sebe samému od Marca Aurelia. Kým som sa nedostal k tejto knihe, mal som o tomto cisárovi len skreslené a pramalé predstavy z učebných osnov. Ako by ma mohlo inšpirovať pár suchých faktov z nudnej hodiny dejepisu? K čomu má inšpirovať stredoškoláka informácia, že Marcus Aurelius bol významný rímsky cisár? Mal som sa začať pripravovať ovládnuť  Európu?

Keď som sa začítal do jeho myšlienok, porozumel som, že stovky rokov mŕtvy muž môže byť obrovskou inšpiráciou. Dostávate sa k jeho slovám o disciplíne, skúsenostiam s cnosťami. Jeho odkaz, ako sa postaviť bežným ťažkostiam, je úplne aktuálny aj dnes. Jednoducho otáčate stránky a dostávate lekcie od muža, ktorého študentom sa oplatí byť.

Nedávno sme venovali dva články generálovi Robertovi E. Leemu. Za normálnych okolností by som nevenoval pozornosť južanskému generálovi. Pretože som mal  málo informácií, považoval som ho za generála na nesprávnej strane. Keď som sa dostal ku knihe Hrdinové, zistil som, že ide o veľmi impozantného muža, ktorého sa oplatí pozorovať. Vedeli ste, že napriek tomu, že bol na strane Juhu, bol proti otroctvu? Že kvôli osobnej cti odmietal lukratívne ponuky? To sa nikdy nedozviete bez ochoty byť študentom mužnosti.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Kult cestovania - čo na Hobitovi chápeme nesprávne

Detaily v životoch hrdinov sú dôležité, aby sme rozumeli, že žili životy podobné našim, ale ich cieľ, rozhodnutia a hodnoty ich viedli inam.

Čo viete o Napoleónovi okrem toho, kde zomrel? Nie je v príbehu tohto chlapa niečo prenosné? Alebo u nás často spomínaný Roosevelt. Okrem toho, že bol prezidentom, ktorý s guľkou v hrudníku dokončil svoju reč, bol predtým aj astmatickým, slabým chlapcom. Ako a kde sa z neho stal schopný muž? V čom ma môže viesť Cato, aby som dokázal v živote zaujať pevný postoj? Keď vymenovávam mužov, o ktorých sme už písali, mám pocit, že z mužom.sk sa stáva „učebnica mužnosti”. Hromadíme dôležité fragmenty, ktorým sa učebné osnovy vyhýbajú.

Štúdium mužov, ich vzletov aj pádov, nám ukáže, že ani tí najslávnejší nemali iné ťažkosti ako my, a naopak. Spolu s nimi tvoríme zástup mužov a rovnako ako oni, môžeme bojovať a zápasiť. Oni na fyzickom bojovom poli, my so slabosťami a problémami.

Keď som hladný, najem sa, keď som chorý, liečim sa. Ak nepoznám odpovede, hľadám ich. Osobne vám odporúčam hľadať ich aj v životoch mužov, ktorí zanechali stopu v histórii. Nečakajte, kým vás pritlačí potreba a buďte proaktívni. Začnite študovať mužnosť.

Tu sú tipy na začiatok:
Hrdinové – Paul Johnson
Umenie vojny – Sun Tzu
Myšlienky k sebe – Marcus Aurelius
www.muzom.sk


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *