Otcovstvo 1

Otcovstvo

Otcovstvo 3

Otcovstvo. Ako veľmi dôležité, no v tomto svete už temer bezcenné slovo. Príjemné čítanie.

Pred pár týždňami som sa zúčastnil jednej akcie na Slovensku. Mal som tam možnosť rozprávať sa s viacerými mužmi – otcami. Spoznal som mužov – otrokov, ktorí pracujú v dvoch prácach, aby uživili svoje rodiny a pritom zabúdajú na seba. Mužov – zranených levov, ktorí už nežijú so svojimi manželkami, no nie kvôli vlastným prešľapom. Mužov – vlkov, najmä mladých, ešte násťročných chalanov, ktorí hľadajú dievča. A napokon mužov – otcov, ktorí sú si vedomí svojich limitov a kvalít a majú určené priority.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

 • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
 • Privátne četovanie
 • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
 • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
 • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
 • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
 • 10% zľava na náš merch
 • Prístup k prémiovým článkom
 • Prístup k prémiovým podcastom

Pozrime sa teraz spoločne na každú skupinu trochu bližšie. 

Otroci

Táto skupina sa na Slovensku rozširuje, čo vnímam ako veľký defekt spoločnosti. Tvoria ju muži, ktorí milujú svoju rodinu, svoje deti, svoju manželku a chcú pre nich všetko. Aby mali zázemie, aby mali čo jesť, aby mali všetkého dostatok. No keďže nie sme vo filmoch a životná úroveň je u nás nie najvyššia, ocitáme sa v takejto situácii. Otec príde večer domov, je unavený a zničený. Dnešok nemal naozaj dobrý. V práci sa nestíha, šéf je nervák a kolegom sa veľmi do roboty nechce. On stále miluje svoje deti. Bezo zmeny. Má pocit, že tvrdou prácou deťom preukáže svoju lásku. Priatelia…, ak máte takého otca, či známeho, viete, že je to klamstvo. Čas strávený s otcom je milosťou. Je požehnaním od Boha mať dobrého otca, ktorý nepije a netyranizuje svoju rodinu. A presne v tejto skupine prepracovaných chlapov vznikajú problémy, pretože tam, kde sa množia “lóve”, tam sa z “lóve” stáva iba slovoPretože peniaze prinášajú moc, moc prináša pýchu a pýcha prináša rozkoly. Otcovia postihnutí týmto syndrómom za to nemôžu. Plnia si svoju najvnútornejšiu povinnosť – chrániť a živiť rodinu. Zodpovednosť tu spadá na iných.

Zranené levy

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Slovenskí zbojníci I.

Počuli ste už o zranených mužoch? Zakomplexovaných, nadutých a stále majúcich problém so všetkým? Nemajte im to za zlé. Sú zranení. Predstavte si koňa, ktorý, ľudovo povedané, dostane “klapky na oči” a nevidí periférne, iba priamočiaro, aby si nevšímal okoloidúcich. Muž dostal facku od života. Niekto mu niečo povedal, na niečo ho upozornil, niekto mu ublížil, možno ho opustila manželka,… Uzavrel sa. Bojí sa pozrieť vedľa seba. Dal si klapky. Nepotrebuje iných, vystačí si sám. Ako spomína moja veľmi dobrá kamarátka a skvelá scénaristka: Nesnaží sa o oceán, jemu stačí mláka. Zranený lev nie je odpad spoločnosti. Naopak, je na nás, aby sme ho ošetrili a dostali ho späť do formy. Stačí sa porozprávať. Možno slovo povzbudenia, potľapkanie po pleci, pochvala – veci, ktoré od svojho otca nikdy nedostal, ale znamenajú pre neho veľa.

Vlci

Boys. Všetci ich poznáme a každý muž, teda aj ja, si týmto obdobím musí prejsť. Opýtali ste sa niekedy nejakého vlka, prečo vstupuje do vzťahu? Hľadá si dievča alebo manželku? Je mi proti srsti začať chodiť s dievčaťom a pritom už vedieť, že ju raz opustím a poviem jej, že už medzi nami nie je tá láska,  čo bola na začiatku. Miniem pár eur na jej geláče a pozvem ju na kávu. A potom? Nie. Sorry, ale láska ide hlbšie. Láska ide na hlbinu srdca, kde sa spoznávame, vzájomne sa prekvapujeme a obrusujeme. Samozrejme, keď vstupujem do vzťahu a idem s čistým štítom, že ju chcem spoznať, ale keď si nesadneme, tak z toho nič nebude – oukej, to chápem, je to zdravý rozum. No jedno nikdy nepochopím. Ak vstupujem do vzťahu len preto, aby som to dievča využil pre seba. Ak vstupujem do vzťahu preto, lebo ju chcem zraniť a zo seba spraviť frajera pred mojou partou ďalších vlkov. Muž je ochranca, vlk, ktorý nie je len na love, ale je tu aj pre “love”.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Aby ostatní žili

Otcovia

Každý si svojho vysnívaného otca predstavuje ináč. Dievčatá chcú kráľa, chlapci chcú svojho boxera a kozmonauta.  Naši otcovia nás vychovávajú spolu so svojimi chybami a zraneniami. A chcem ti povedať, že dobrí otcovia existujú. Možno nie sú bohatí. Možno sa neobliekajú podľa instagramových modelov, ale jedno vedia.  Že čas strávený so svojou rodinou je nenahraditeľný. Chcem ti povedať, že aj ty môžeš byť dobrý otec. Že sa nemusíš hanbiť za svoje zlyhania. Že robiť chyby je ľudské, no otcovské je vedieť sa postaviť a znova kráčať ďalej. Muži, pre koho žijeme? Pre svoje žalúdky? Pre hladkanie svojho vlastného ega a besnenie pre povýšenie v práci a vyšší plat? Pre väčšie svaly a lepšie autá? Nie.

Žijeme pre nich.

Oliver Ján Jaroš


zdroj: Dedičia
korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

3 Comments

 1. moooc dobre, chcem byt Otcom podla Bozieho srdca, zit pre rodinu pre okolie a zanechavat stopu lasky, milosti, radosti a spravnych Bozich hodnôt.

  Dakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *