Najväčšia chyba, ktorú freelanceri robia 1

Najväčšia chyba, ktorú freelanceri robia

S3JE5YAMND

Freelancer, nezávislý profesionál, odborník na voľnej nohe, kontraktor. To všetko sú pomenovania človeka, ktorý podniká pod svojím vlastným menom a namiesto toho, aby bol niekde zamestnaný na plný úväzok, necháva sa najímať klientmi na prácu. Takto je pánom svojho času, pretože sa sám rozhoduje, akú prácu zoberie, pre koľkých klientov bude robiť a či bude robiť z domu, kaviarne, coworkingu alebo pláže.

Práca na voľnej nohe vo svete jednoznačne zažíva boom. Vďaka technológiám a vysokorýchlostnému internetu nebolo nikdy také jednoduché pracovať odkiaľkoľvek pre kohokoľvek. A pochopili to už aj firmy, ktoré sú čoraz viac otvorené k najímaniu ľudí z celého sveta na vzdialenú prácu. Ostatne, ak chcete zamestnávať najlepších ľudí, musíte ich hľadať po celom svete a nie každý sa bude chcieť za vami sťahovať.

Ak rozmýšľate, že by ste naskočili na vlnu freelancingu, pozývam vás na moju prednášku Na voľnej nohe mláďenca príhodi a skúsenosťi 25.11.2015 o 18:00 v coworkingu co-Šicke v Košiciach, kde sa vám pokúsim priblížiť, ako takýto život vyzerá, ako začať, ako nájsť klientov a aké sú najčastejšie chyby, ktorým sa treba vyvarovať.

V tomto článku sa s vami podelím o najväčšiu chybu, ktorú (podľa mňa) freelanceri robia.

Málo skúseností

Vidina nezávislosti je určite lákavá. Najväčšou chybou, ktorú začínajúci freelanceri robia, však je, že začínajú príliš skoro a majú málo skúsenosti.

Nezávislosť v práci väčšina ľudí nemá. Nezávislosť je teda nadštandardná vec.

A ak chcete mať nadštandardnú prácu, musíte na oplátku aj vy ponúknuť niečo nadštandardné.

V očiach zamestnávateľa je väčšie riziko najať si kontraktora, ako zamestnať niekoho na plný úväzok a mať ho pod dohľadom a kontrolou v kancelárii. Aby ste firme stáli za toto riziko, musíte jej ponúknuť profesionálne služby na vysokej odbornej úrovni. Musíte vedieť pracovať profesionálne, samostatne a v prvom rade musíte priniesť firme hodnotu. Musíte mať také skúsenosti, že bude v záujme firmy najať si vás a vy si budete môcť diktovať podmienky – t.j., že nechcete pracovať na plný úväzok, ale na kontrakt.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Som bohatý. Čo s tým?

Preto, ak ste napr. začínajúci programátor, veľmi ťažko ako freelancer prerazíte. Vo svete IT ste „junior“, teda osoba, ktorá sa ešte len učí a musí pracovať pod dohľadom „seniora“.

Ak máte málo skúseností, netlačte na pílu. Zamestnajte sa, využite svoj čas najlepšie ako viete, učte sa, nasávajte a o nejaký čas môžete o práci na voľnej nohe začať rozmýšľať znova.

Ďalšie chyby, ktoré freelanceri robia:

– Príliš široká ponuka
– Nedodržiavanie termínov
– Zlá komunikácia
– Odstrihnutie sa od sveta
– Príliš optimistické časové a cenové kalkulácie
– …

O týchto a ďalších chybách, tipoch, ako sa im vyvarovať, a ďalších praktických radách zo života freelancera, vám porozprávam na už spomínanej prednáške Na voľnej nohe mláďenca príhodi a skúsenosťi 25.11.2015 o 18:00 v coworkingu co-Šicke na Hlavnej 93 v Košiciach. Viac info nájdete na Facebooku.

Rozmýšľali ste niekedy o tom, aké by to bolo pracovať na voľnej nohe? Čo je na to potrebné, aké sú začiatky, či koľko si…

Posted by Pavel Linkesch on Wednesday, November 11, 2015

 

Korektúra: Jana Lászlóová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *