5 typov priateľov, ktorých potrebuje každý muž 1

5 typov priateľov, ktorých potrebuje každý muž

http://www.gratisography.com

Evolučný biológ a spisovateľ Robin Dunbar tvrdí, že priemerný človek zvláda asi 150 priateľstiev. Pojem priateľstvo vymedzuje „vzťah s tými ľuďmi, s ktorými máte osobný vzťah, založený na všeobecnom základe dôvery a reciprocity.“ „Osobné priateľstvo“ môže znamenať mnohé – od susedov, cez vzťah s vodičom autobusu až po manželku. Koľko priateľov muž v skutočnosti potrebuje? Nie je nič nezvyčajné mať na Facebooku stovky priateľov vo svojom „friend list“. Ale ak by sme boli úprimný, iba s malou časťou z nich by sme chceli tráviť náš čas. Našťastie pre nás bol v tejto oblasti urobený výskum.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
  • Privátne četovanie
  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom

V rozmedzí 150-tich vzťahov, je viac kruhov dôverných priateľstiev. Tie sa ďalej rozdeľujú do kategórii “vnútorných kruhov dôverných priateľstiev.“ A aké je to číslo? Päť. Priemerný človek má, alebo by mal mať piatich blízkych priateľov, s ktorými si dokáže rozumieť na základnej úrovni. Môže sa to líšiť jedným, či dvoma, no päť sa zdá byť najlepší počet. Toto môže byť pravdou hlavne vtedy, ak rôzny priatelia plnia rôzne úlohy vo vašich životoch.

Priatelia si navzájom zjednodušujú život. Ich silné stránky a talenty balansujú naše slabé stránky a nedostatok našich schopností. A my robíme to isté pre nich. Práve pre tento dôvod, môže dobre zostavená skupina priateľov s rôznym druhom ľudí v nej skutočne obohatiť váš život. Ak máte tých správnych parťákov môžete sa považovať za šťastného človeka a ak vaše priateľstvá zahŕňajú týchto 5 archetypov, považujte sa za skutočne bohatých.

Mentor

V živote muža často prichádza k situácii keď potrebuje hovoriť s iným mužom, možno potrebuje nejakú radu. Môže to byť starší muž ktorý má omnoho viac skúsenosti, alebo starší gentleman z kostola. Potrebuješ niekoho na koho sa môžeš obrátiť, keď si v ťažkostiach.

Naše manželky, alebo dôležité ženy v našom okolí často preberajú túto rolu, no čo ak je problém práve v tomto vzťahu? Alebo ak to je špeciálne chlapská záležitosť? V živote sú chvíle kedy najlepšie pomôže skúsený muž, alebo keď len iný muž vie čo povedať.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Na poslovi záleží

Odhliadnuc od rád ktoré dostaneme, mentor je tiež niekto kto nám dá konštruktívnu kritiku keď vidí, že niečo robíme zle. Pravdepodobne budeš trocha namyslený, keď ťa povýšia, alebo flirtuješ s dievčaťom, ktoré sa ani len nepodobá na tvoju priateľku. Mnoho mužov ujde pred konfrontáciou, ale mentor ju vnesie späť, pretože váš mentor chce aby ste boli lepším mužom.

Mentor možno vždy nebude tvoj najobľúbenejší parťák na svete, ale je nevyhnutný pre tvoj život, možno najdôležitejší z tohoto zoznamu. Môže byť tvoja vodiaca ruka cez šialený svet v ktorom žijeme.

Parťák

Tento priateľ má viac významov, čo záleží od tvojej momentálnej situácie v živote.

Keď si single toto je priateľ, ktorý je aj tvojím parťákom. Nie nevyhnutne v zmysle aký mu dáva moderná doba, parťák ktorý odláka kamarátku dievčaťa, aby si ty mohol podniknúť ďalší krok.

Radšej si definujme parťáka viac všeobecne ako muža, ktorý ťa podrží pri interakcii s opačným pohlavím. Dvaja sú vždy lepšie ako jeden, špeciálne v spoločnosti a preto aj parťák má na starosti, aby šli veci hladšie a ty si mal menej stresu. Spoločenský a charizmatický parťáci vedia ako zvládnuť tlak a začnú konverzáciu sami, pretože sú schopní “zmenežovať” situáciu aj s inými ľuďmi. V spoločnosti iných, sa postará o to aby si sa cítil komfortne, spomenie tvoje dobré stránky, aby si ich nemusel spomínať ty sám a nevyzeral tak pred inými ako namyslenec. Vo chvíľach keď sa odhodlávaš ísť porozprávať sa s pekným dievčaťom on je tým kto ťa povzbudí. On je tým kto ťa nakopne po rozchode a vráti ti sebadôveru a donúti ťa “ísť ďalej“.

Potom keď sa oženíš on je ten kto ti pripomína časy keď si bol slobodný – chlap ktorý ostane čo najďalej od oltára z tvojej skupiny priateľov. V tejto úlohe, on je tým kto ti nedovolí zabudnúť, aké to bolo kým si nebol ženatý, (tvoje záujmy, hobby, kamoši). Po tom čo sa usadíš to môže byť veľmi ťažké, mať taký svoj chlapský čas. No ešte ťažším sa to stane keď tvoji priatelia budú mať vzťahy, deti, vtedy budete musieť plánovať týždne dopredu aj to, aby sa mal kto postarať o deti… to môže spôsobiť veľké bolesti hlavy. Takže keď potrebuješ niekoho, keď si už na pokraji on je ten s kým chceš stráviť nejaký ten čas, vyjsť si von , pozrieť futbalový zápas. On je ten kto ťa presvedčí zabehnúť si “Spartan Race“, alebo zájsť na trip vidieť tvoju obľúbenú kapelu do vedľajšieho štátu. Poskytne tú mužskú časť dobrodružstva, ktoré v živote potrebuješ.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Mal to byť voľný pondelok

Majster remesla

Používam tento výraz pre pomenovanie muža, ktorý je v tvojom okolí a vyzerá, že vie všetko o všetkom. Môže ti pomôcť s domovými opravami, poradí ako ugrilovať pravý steak, dokonca poradí ako vyjednávať pri kúpe auta. Je podobný mentorovi, ale na rozdiel od mentora, ktorý dáva teoretické rady, “majster“ ti dá praktické rady, ktoré môžeš použiť hneď.

Okrem pomoci, skutočný benefit zručného muža spočíva v tom, že ťa môže naučiť všetko, čo vie. Namiesto toho aby sám vymenil podlahu v kúpeľni, bude trvať aby si ju vymenil ty pod jeho vedením a tak sa raz mohol stať “majstrom“ pre niekoho iného v budúcnosti.

Toto je pravdepodobne najcennejší typ priateľa. Buď opatrný, aby sa nestalo, že sa stane len človekom, ktorý s tebou pracuje, alebo robí prácu namiesto teba a tak nemá žiaden čas tvoriť svoje priateľstvá. Ak ti pomáha, alebo sa podieľa na pomoci nezabudni mu nejako poďakovať. Urob mu večeru, vezmi ho na pivo ako výraz vďaky za jeho pomoc, čím mu povieš, že si vážiš jeho pomoc a nesnažíš sa z toho ťažiť.

Sparing

Možno to bude tvoj najmenej obľúbený priateľ. Zabehne maratón s ľahkosťou. Na bicykli prejde stovky kilometrov bez potu. Trénuje na Ironman-a, ako keby to bola jeho práca a navyše si to užíva. Najhoršie na tom? Stále ťa bude pozývať a neprestane dokiaľ nepovieš áno.

Jeho pozvánky na maratón, či bicyklovanie možno budú občas otravné, špeciálne keď máš lenivú náladu. Ale zároveň poskytuje inšpiráciu pre náš život. On sa postará, aby sme zliezli z gauča a začali makať. Aj keby ste stále odmietali jeho neustále pozývanie a príklad ťa nakoniec zlomí a ty pôjdeš do posilňovne, ak pre nič iné, tak aby si sa mohol pridať k nemu a získal tak pohodu ako má on.

Raz príde ten moment keď povieš áno svojmu fitness kamošovi. Ak nie pre seba samého, tak kvôli vášmu priateľstvu. Navyše, čo za chlapa povie nie, ak ide o zlepšovanie samého seba? Tvoj kamoš by mal pochopiť, ak nebudeš nadaný ako on a mal by spomaliť, aby si to prežil v pohode. Ak nie tak sa len potrebuješ ozvať a povedať mu to čo tvoj súťaživí duch už dlhšie chce. Pretože namáhať sa príliš môže byť občas také zlé, ako nerobiť nič.

Možno ho nebudeš mať najradšej, ale príde tá chvíľa keď mu poďakuješ, že ti dával výzvy vstať z gauča a makať fyzicky keď sa ti vôbec nechcelo a chcel si iba jesť čipsy a pozerať telku.

Kamarát z práce

Väčšina mužov strávi v práci aspoň 40 hodín týždenne, častejšie je to viac kvôli obedným prestávkam, nadčasom, prichádzaniu do práce skôr, pretože si chlap a chceš veci dokončiť. Niekedy to dopadne tak, že to je viac než polovica času keď si bdelí, niekedy ešte viac. Na to potrebuješ “kamaráta z práce“, s ktorým to bude lepšie. Nechceš predsa jesť každý obed sám.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   77. Podcast Mužom.sk: Tomáš Garrigue Masaryk - prezident, filozof...

Krása v tomto kamošovi spočíva v tom, že môžeš trochu znížiť svoje nároky. To nemá znieť urážlivo, ale on sa nemá stať tvojim najlepším priateľom, len ti má pomôcť prežiť týždeň v práci. Ak sa to náhodou nepodarí, stále tu je možnosť mať kamarátstvo mimo kanceláriu.

Tento typ priateľstva je veľmi klamlivý, ak sa týka vedenia firmy, preto záleží od typu práce, ktorú vykonávaš. Možno máš samotárske okolie, alebo pracuješ vo firme kde naozaj nemáš veľmi nikoho rád (v tom prípade, máš tam skutočne byť? ). Je dôležité tiež prihliadať na firemnú hierarchiu, občas totiž nemôžeš byť priateľ so svojimi nadriadenými kvôli interným predpisom. Musia na teba dozerať, rozhodovať o povýšení, či zvýšení platu, atď… Podľa môjho názoru nie je dobré si hľadať takého kamoša u nadriadených a radšej si ho nájdi na svojej pozícii.

Snaž sa nájsť si niekoho na podobnej pozícii, alebo ak je náhodou na vyššej pozícii, tak nech je aspoň z iného oddelenia. Nemusíte byť najlepšími priateľmi, ale na blbé dni v práci sa zíde dobrý priateľ, ktorý ti ich zlepší a pomôže prejsť týždňom s väčším nadšením, špeciálne ak svoju prácu až tak nemiluješ.

Máš niekoho, alebo každého z týchto typov na tvojom zozname priateľov? Máš niekoho kto zahŕňa viacerých z nich? Povedz nám o tvojich parťákoch viac v komente.

Jeremy Anderberg.

 

Preložil: Miloš Gall
Zdroj: artofmanliness.com
Fotografia: gratisography.com

 

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *