Potrebuješ mentora 1
|

Potrebuješ mentora

nohy na prechode

Keď som mal pätnásť, stretol som človeka, ktorý zmenil môj život. Volal sa Andrew Lester. Prvýkrát som ho stretol v kostole. Bol to starý pán, vtipný a každý bol rád v jeho blízkosti. Aj keď mal už dobrých 80 rokov, v tvári mal stále ten mladícky výraz. A taktiež nosieval náplaste na nos a bol prvý človek, ktorý s tým vyzeral dobre. Nosieval ich neustále. Pán Lester bol umelec z povolania. Jeho matka bola indiánka, takže jeho tvorba sa zameriavala na indiánske motívy. Kmeň ho nazval Bielym býkom a tvoril nádherné maľby, ktoré reprezentovali toto meno. Vytlačil som si pár z nich a zavesil vo svojej pracovni.

Keď pán Lester nemaľoval, jeho vášeň bola modelovanie. Vytvoril veľké busty významných ľudí histórie ako Martin Luther King Jr., Jim Thrope a filmová hviezda westernov Tom Mix. Keď nepracoval vo svojom štúdiu, robil dobrovoľne v rôznych organizáciách, ktoré sa zameriavali na pomoc diskriminovaným domorodým indiánom a afroameričanom. Pán Lester bol veľmi aktívnym členom afroamerickej komunity v Oklahome a založil oklahomské afroamerické múzeum siene slávy.

Keď som prvýkrát videl pána Lestera v kostole, nikdy som si nemyslel, že sa stane mojím mentorom a takým dobrým priateľom. Čistou zhodou okolností ma požiadali, či by som jemu a jeho žene pravidelne nepomáhal pri prácach okolo domu. Vtedy som naozaj ani len netušil, ako veľmi mi to zmení život a mňa ako muža.

Na strednej škole som na pár víkendov do mesiaca odcestoval do Guthrie, aby som navštívil pána Lestra. Moje návštevy zväčša začínali tým, že som upratal okolo domu alebo v jeho ateliéri. To často obnášalo vytrhávanie buriny alebo prenášanie veľkých búst v jeho štúdiu. Občas ma dokonca nechal, aby som pracoval na jeho sochách. Pamätám si, ako som dokončieval nos Toma Mixxa s dlátom a brúsnym papierom.

Po tom, čo som dorobil svoj prácu, pán Lester a ja sme šli do jeho ateliéru alebo obývačky, len tak sa porozprávať. Hovorieval mi príbehy zo svojho života. Dozvedel som sa, ako v 1920 ešte ako tínedžer cestoval stopom od Cheyenne Oklahoma až do San Antonia Texas kvôli tomu, aby sa spýtal, či by Alamo vystavilo jeho bustu Davida Crocketta. Súhlasili. A tá busta je tam dodnes.

Počul som od neho veľa príbehov aj z času, keď pôsobil ako učiteľ umenia pre problémových študentov v Los Angeles počas 60-tych rokov. Žiť v tej časti mesta ako beloch bolo nebezpečné. Rasové napätie bolo v tej dobe veľké a celé to vyvrcholilo v 1965 počas nepokojov vo Watts. Ale aj napriek tomu, že bol biely chlapík z Oklahomy, si pán Lester rýchlo našiel priateľov spomedzi svojich študentov. A taktiež sa aktívne angažoval v pomoci afroamerickej komunite.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Mal som rande so svojím mestom

Každý jeden príbeh končil nejakou životnou lekciou. Skrze príbeh o Los Angeles ma naučil, čo všetko musí človek urobiť, aby dosiahol svoj cieľ. Jeho skúsenosť mi ukázala, aká dôležitá je tolerancia, rešpekt a súcit, a v neposlednom rade ma naučil, že správny chlap sa postaví za utláčaných.

Pán Lester sa ma vždy pýtal, čo sa deje v mojom živote. Počúval pozorne a neraz poradil a povzbudil alebo ma aj verbálne nakopal do zadku, keď bolo treba. Vždy, keď som od neho odchádzal, cítil som sa povzbudený a nabudený.

Ale môj priateľ a mentor ochorel. Na rakovinu. Moje návštevy sa skrátili. Bolo ťažké vidieť nezbedného a vitálneho človeka ako slabne pod vplyvom chemoterapie. Ale pán Lester so mnou naďalej zdieľal svoje životné príbehy a vždy ma vypočul a poradil mi.

Pán Lester umrel, keď som bol v poslednom ročníku na strednej. Pamätám si cestu do Cheyenne, aby som videl, ako sa poslednýkrát vracia domov. Miesto jeho posledného odpočinku bolo priliehavé. Veľká cheyennská obloha a púštna krajina poskytovala dostatok miesta pre veselú a túlavú dušu.

Už uplynulo skoro desať rokov odkedy Andrew Lester umrel, ale viem si živo vybaviť všetky tie rozhovory a životné lekcie, ktoré som od neho obdržal. Naučil ma, ako byť čestným mužom. Ukázal mi, že ak chcem  v živote uspieť, potrebujem k tomu veľkú dávku húževnatosti a entuziazmu. Naučil ma, že silný by vždy mal chrániť slabšieho. A nakoniec ma naučil, že muž by mal rešpektovať každého, bez ohľadu na rasu, vieru alebo sociálne pozadie.

Prečo muži potrebujú mužských mentorov

Niektoré veci, niektoré konkrétne skúsenosti a múdrosti sa odovzdávajú iba od muža mužovi. Muži a ženy sú iné. Vidíme svet inak. Takže je logické, že chlapovi najviac na jeho ceste pomôže iný chlap.

Nanešťastie tu vyrastá generácia bez mentorov. Správy o chýbajúcich otcoch a dopad ich absencie na mladých počúvame deň čo deň. Aj keď muž má otca, ku ktorému môže vzhliadať, je zapotreby celé mestečko mentorov, aby dokázali správne vychovať muža. Napriek tomu sú chlapi stále viac a viac izolovaní, bez komunít a vzťahov, ktoré pomohli chlapcom predchádzajúcej generácie dospieť v mužov. Bez dobrých príkladov, ktoré by im mohli nájsť správnu cestu, sa veľa mladých stráca. Štúdie dokázali, že ak chlapcovi chýba otcovský vzor, je pravdepodobné, že bude mať horšie známky alebo že sa zapletie do nejakého zločinu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Hral som sa s Lego(rento)m

Okrem toho, že ti dobrý mentor pomôže sa zorientovať v živote a nájsť smer, taktiež ti môže pomôcť viac pochopiť, čo to znamená byť mužom. Každý jeden máme iné životné skúsenosti, každý z nás bol vystavený iným filozofiám a iným pohľadom na svet. Od života dostal každý iné rany, ktoré ho zložili na kolená, a iné zážitky, ktoré priniesli radosť, a každému sa dostalo inej múdrosti. Mentori ti môžu pomôcť vidieť veci inak, motivovať ťa k veľkej odvahe, poskytnú priestor, kde sa môžeš vysmútiť v čase búrok, a pomôžu ti byť lepším človekom.

4 typy mentorov, ktorých by mal každý muž vyhľadávať

 Starý dobrý priateľ

Vždy budem s radosťou spomínať na moje priateľstvo s Lestrom. Bol schopný napratať osem desaťročí múdrosti do mladíka, ktorý si stále hľadal svoje miesto vo svete. Či už máš 15 ale 40, každý muž by mal mať staršieho priateľa. Veď si len spomeň, ako si videl svet a život pred 5 rokmi a porovnaj to s tým, ako to vidíš teraz. Tak a teraz si k tomu pridaj desiatky rokov nových skúseností. Starší priateľ ti vie ponúknuť doživotnú zásobu múdrosti. A väčšina starších mužov radi zdieľajú svoje príbehy a životné lekcie. Keď si chceš nájsť staršieho mentora, skús sa porozprávať s nejakým starším chlapom, skús dobrovoľníctvo v miestom domove dôchodcov. Starší priateľ nemusí byť dôchodca. Ak máš povedzme 20, tak priateľstvo so 40-ročným človekom môže byť veľmi obohacujúce.

Profesionálny mentor

Učiť sa základy novej práce môže byť na nervy. Aj keď svoju prácu nejakú tú chvíľu robíte, tak sa nemusíte vyznať v pracovnej politike alebo ako sa v spoločnosti pohnúť ďalej. Tu je miesto pre profesionálneho mentora. Vyhľadaj chlapíka, ktorý tam už chvíľu pracuje a má pozíciu, ktorú by si chcel nakoniec dosiahnuť. Profesionálny mentor ťa vie úprimne ohodnotiť a skritizovať, ukázať, čo robiť a čo nie, môže ťa zoznámiť s dôležitými ľuďmi z fachu, poradiť ti, ako dosiahnuť povýšenie, a možno aj za teba stratí nejaké to slovo u nadriadených. A možno najdôležitejšou vecou, s ktorou ti môže profesionálny mentor pomôcť, je jeho priateľstvo – môžeš za ním ísť, keď si mal hrozný deň a potrebuješ to nejako ventilovať. Môže ťa vypočuť, pousmiať sa a usmerniť ťa.

Duchovný mentor

Duchovnosť je celoživotná cesta, na ktorej si raz hore a inokedy dole. A ak po nej človek kráča sám, vie to byť ukrutne osamelá cesta. Každý človek potrebuje duchovného mentora, ktorý by mu pomohol kráčať po tejto ceste. Mal by to byť človek, ktorý verí takým spôsobom, že to inšpiruje tvoju vieru a podnecuje ťa byť lepším človekom. Je to niekto, kto nezavrhne tvoje pochybnosti, ale pomôže ti s nimi zápasiť a pochopiť ich. Je to niekto, kto môže rozšíriť tvoje chápanie seba samého. Duchovný mentor je taktiež niekto, kto na teba môže dozerať, ak sa k niečomu zaviažeš. Je to niekto, kto vnesie duchovné svetlo na veci, s ktorými mávaš ťažkosti a pri ktorých zápasíš so smútkom.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Divočina

Intelektuálny mentor

Ak nie si duchovne založený (a aj keď si), vyhľadaj intelektuálneho mentora. Taký intelektuálny mentor sa strašne zíde, napríklad pri vzdelávaní. Môže ťa odkázať na knihy, ktoré viac rozvinú tvoje vedomosti alebo v tebe, roznietia širší rozhľad. Môže ti pomôcť, keď spisuješ odbornú prácu. Ale samozrejme intelektuálny mentor sa netýka len školy. Učíme sa predsa až do našej smrti. Vyhľadaj mužov, ktorí ti môžu pomôcť zvýšiť rozhľad a schopnosť premýšľať o živote.

Buď mentorom

Práve tak ako ty potrebuješ mentora, tak ho potrebujú aj iní. A nikto nepotrebuje vedenie tak ako chlapci a mladíci, ktorí sa snažia nájsť svoje miesto vo svete. Každý muž by mal spraviť mentoring súčasťou svojho života. Tu je pár spôsobov, ako sa to dá:

  • Staň sa vedúcim skautov → Skauti vždy potrebujú nových dobrovoľníkov, ktorí chcú meniť životy mladých.
  • Staň sa veľkým bratom →Veľa mladých vyrastá bez dobrého otcovského vzoru. Buď mužom, na ktorého sa môžu títo ľudia obrátiť a koho sa môžu snažiť napodobniť. Obráť sa napríklad na nejakú iniciatívu, ktorá sa venuje chlapcom v detských domovoch.
  • Zapoj sa do mládeže v cirkvi → šťastný je muž, ktorý nájde niekoho staršieho a duchovného mentora v jednom.
  • Spoznaj priateľov svojich detí → Je pravda, že niektoré decká sa hanbia dospelých, ale ja som sa vždy rád rozprával s rodičmi mojich priateľov. Niektorí otcovia mojich priateľov sa osobitým spôsobom stali aj mojimi priateľmi. Je jasné, že nechceš byť ten dotieravý otec, ktorý  dolieza. Mal by si vedieť, kedy nechať svoje deti a ich priateľov na pokoji. Ale ak sú za, je fajn si s nimi z času na čas vyraziť. Môžeš napríklad zobrať svojho syna a jeho priateľov na rybačku alebo poľovačku.

A čo ty? Aká je tvoja skúsenosť s mentormi? Je nejaký mentor, ktorý zanechal v tvojom živote nezmazateľnú stopu? Mentoruješ niekoho? Napíš do komentárov tvoje skúsenosti.

preklad: Dominik Mucha
korektúra: Ivana Badiarová
zdroj: artofmanliness.com
fotografia: jaymantri.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

5 Comments

  1. ja sa snažím venovať chalanom – stredoškolákom v našom združení. je nás dosť a vnímam presne to, že je to generácia bez otcov. sem tam spolu zajdeme na nejaky chlapsky vylet, chatu, východ slnka a podobne. a snažíme sa aj stretávať a diskutovať.
    Ja osobne mam duchovného vodcu. Je to veľmi povzbudzujúce a osožné mať takého človeka.

  2. Povzbudivý článok. Mne veľa pri dozrievaní dal skauting. Od urážlivého chlapčiatka som to dotiahol až na radcu skautkej družiny. Mužnosť a spojenie s prírodou, to bolo to čo mi tam bolo darované. Dnes som už 30-tnik a vzťah k prírode doteraz čerpám zo skauingu. Často nostalgicky premýšlam, či sa k skautingu vrátim. Aj tento článok vo mne tento pocit trochu posílil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *