Aká moc sa skrýva za týždennými manželskými poradami 1. časť 1

Aká moc sa skrýva za týždennými manželskými poradami 1. časť

382H

Manželstvo ako inštitúcia dnes nesie ťažšie bremeno tlaku a očakávaní než kedykoľvek predtým. Ľudia nevstupujú do manželstva len pre plodenie potomkov alebo z ekonomických príčin – túžia zažiť romantickú lásku, byť jeden pre druhého najlepším priateľom, vychovávať spolu deti, a v niektorých prípadoch tvoriť jeden tím aj v biznise.

Vyváženie všetkých spomenutých úloh by mohlo vyznieť ako bremeno, lebo ním dozaista byť môže. Možno musíte obaja pracovať a niekedy nie v jednom, ale hneď vo viacerých zamestnaniach. Ešte aj deti treba vychovávať, aj harmonogram postíhať. Ostatní členovia rodiny sa potom môžu cítiť ako tiene. Nepovšimnutí, zanedbávaní, keď s nimi len sem-tam prehodíte slovko.

Moderné manželstvo je, nepochybne, jedinečná príležitosť a ak ho zariadite správnym spôsobom, môže byť nevyčerpateľným zdrojom radosti a spokojnosti. Len vy a ona, v boji proti svetu, budujúc svoj vlastný.

Ale ak chcete plánovať a chopiť sa najväčších výziev života spoločne, musíte ostať zosúladení a pracovať efektívne ako tím. Alebo, ako píše manželská poradkyňa Marcia Naomi Bergerová vo svojej knihe:

„Umenie manželstva je v skutočnosti umením udržiavať manželský vzťah aktualizovaný, neprestajným všímaním si jeho/jej osobných a spoločných životných cieľov, kým sú práve aktuálne, vynárajú sa alebo sa menia. Manželstvo je o vzájomnej podpore a prepojení citov, intelektu, tela a duše.“

Ako sa teda dá ostať v prepojení na všetkých spomínaných úrovniach?

Začnite s týždennými manželskými poradami.

Marcia Bergerová odporúča každý týždeň vyhradiť si 30 minút na manželské stretnutie, ktoré by sa delilo na štyri fázy: Vyjadrenie vďaky (pochválite sa navzájom), Domáce práce (uistíte sa, že splníte naplánované povinnosti), Plánovanie skvelých zážitkov (naplánujete si rande, individuálne aj spoločné aktivity) a Problémy a výzvy (vyriešite vo vzťahu, ako aj v živote vzniknuté konflikty, problémy alebo zmeny).

Štruktúra manželskej porady je navrhnutá tak, aby rozdúchala vo vašom vzťahu romantiku, upevnila priateľstvo, zahubila potenciálne konflikty ešte v zárodku a pomohla vám hladko narábať s domácim rozpočtom. Ak už aj teraz máte skvelé manželstvo, spoločné stretnutia ho len posilnia. Ak ste v manželstve naopak prechádzali horším obdobím, porady vám pomôžu dostať sa späť na správnu koľaj.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Toto daruj otcovi na MDO

S Kate sme nedávno začali meniť manželské porady na zvyk a zistili sme, že sú veľmi prospešné, môžem vám ich len odporučiť. Takže dnes vás prevedieme štyrmi fázami manželskej porady, no pozrieme sa aj na fundamentálne stratégie, ako ju uplatniť vo vašom vzťahu.

Výhody pravidelnej manželskej porady

Možno rozmýšľate, aký zmysel má každý týždeň organizovať „oficiálnu“ manželskú poradu. Keď sa s vašou ženou o domácich prácach zhovárate za behu, prečo by ste sa o tom mali rozprávať ešte aj v určený čas?

Odpoveď: dostanete sa hlbšie do tém kúskových rozhovorov počas týždňa. Taktiež začnete diskusiu na témy, ktoré ste sa chystali spomenúť, ale ste tak neurobili – či už pre to, lebo stále zabudnete, alebo preto, lebo ste si neboli istí a nikdy sa vám nezdal správny čas o tom hovoriť.

Manželské porady pomáhajú vyskladniť obavy a myšlienky, čo vám behajú po rozume. Taktiež uzavrú otvorené konce. Vďaka nim budete na rovnakej kapitole vo všetkom, čo sa udeje smerom do vnútra aj von. Navyše prispejú k zorganizovanejšiemu a harmonickejšiemu domovu a rodinnému životu. Nielenže vás manželské porady počas pol hodiny k sebe nanovo priblížia ako partnerov, ale práve vypĺňaním prasklín, stimuláciou pochvál a plánovaním spoločných zážitkov vytvoria podmienky pre lepšie zblíženie aj po zvyšok týždňa.

Berte manželské porady ako taký týždenný autoservis – periodickú údržbu pre váš vzťah. Veľa vecí sa za tých 7 dní nepokašle! Týždenné kontroly zabezpečia, že váš vzťah nevybočí zo správneho smeru.

Ako zariadenie to možno znie prešpekulovane, ale ak som sa v živote niečo naučil, tak práve to, že nič sa nedeje náhodne. Ak chcete upokojujúce, zábavné a dlhotrvajúce manželstvo, musíte konať vedome. Manželské porady sú práve pre toto kľúčové.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Calcio Storico Fiorentino

Ako by mala manželská porada prebiehať

Nasledujú rady, ktoré Marcia Bergerová odporúča zaviesť a vykonávať počas manželskej porady: 

  • Stretávajte sa každý týždeň. Keď sa budete stretávať každý týždeň v tom istom čase, pomôže vám to vyrobiť si zo stretnutí návyk, ale keďže sa časový harmonogram zvykne meniť, je fajn prispôsobiť si čas podľa okolností.
  • Stretávajte sa len vy a manželka. Je to súkromné stretnutie. Žiadne decká. Ak náhodou už mávate týždenné rodinné stretnutia, gratulujem, ale jedno druhé nenahrádza, skôr sa dopĺňajú. Keď sa stretnete iba s manželkou, máte šancu sa uistiť, že budete za jedno aj počas rodinnej porady.
  • Minimalizujte rozptýlenia, prerušovanie. Najlepším miestom pre stretnutie je pohodlné, tiché miesto vo vašom domove. Naplánujte si čas buď cez víkend, keď deti spia, alebo po tom, čo zaľahnú do postele počas týždňa. Vypnite televíziu a mobilné telefóny, ak je to možné. Ak na plánovanie časového harmonogramu používate mobil, kroťte svoje vášne a nepokukujte po rozptyľujúcich aplikáciách. Druhá možnosť je nechať, nech aplikácia urobí všetko za vás.
  • Seďte pri sebe. Marcia Bergerová upozorňuje, že môže byť nepohodlné sedieť za stolom oproti sebe a namiesto toho odporúča sedieť pri sebe. Spolu s Kate sme, našťastie, nemali nikdy problém so sedením oproti sebe počas manželskej porady (veď vlastne trénujeme dennodenne na obchodných poradách!). Bergerová navrhuje sedieť „dosť blízko pri sebe na to, aby ste sa cítili ako partneri pracujúci na spoločnom projekte.“
  • Zapisujte si postrehy už počas týždňa. Je užitočné spisovať si postrehy, ktoré chcete riešiť, už niekoľko dní pred stretnutím. No nepotrebujete mať spísaný detailný program stretnutia, jedine že by ste patrili k zmätkárom. Stretnutie môže mať voľný priebeh.
  • Prineste si na poradu notebooky, zariadenia a aplikácie, ktoré vám pomáhajú s organizáciou. Nejaké veci budete plánovať a budete chcieť zapísať si dátumy a povinnosti. Takže si prineste papier, digitálny plánovač alebo použite aplikáciu, aby ste na ne nezabudli. S Kate používame todoist, alebo Google calendar, jednak pre biznis aj súkromné povinnosti.
  • Snažte sa, aby každá porada trvala okolo 30 minút. Pol hodiny je dosť veľa času na to, aby ste pokryli všetky štyri fázy stretnutia, ale dosť málo, aby ste ostali sústredení a produktívni. Porady môžete natiahnuť, ak ešte len začínate a zisťujete čo a ako, alebo keď musíte riešiť niečo neobyčajné. Uprednostnite však radšej kratšie stretnutia pred dlhšími, aby sa vám nevliekol čas.
  • Navoďte pozitívnu atmosféru. Obaja ste zodpovední za dobrú náladu, optimizmus, trpezlivosť a pozitívny prístup, čo si na stretnutie prinesiete. Obaja by ste sa mali snažiť používať podporujúci tón počas celej porady a zdržiavať sa sťažností, kritizovania. Konštruktívne si poradiť s problémom je fajn, no nehnevajte sa, ani sa nesťažujte. „Dobrý cieľ pre každé stretnutie je, keď ste na konci inšpirovaní a chcete sa stretnúť aj o týždeň,“ myslí si odborníčka.
  • Dovoľte si navzájom pocítiť na stretnutí istú moc. Ukecanejší z vás by mal nechať toho menej zhovorčivého hovoriť niekedy prvého a mal by si pýtať spätnú väzbu namiesto ovládnutia celej porady.
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Rovnováha

Zatiaľ, čo niektoré z týchto rád sú nevyhnutné pre úspešné fungovanie vašich manželských porád (napríklad zachovanie si dobrej nálady), iné sa dajú ohýbať a je možné s nimi experimentovať. Objavte spolu, čo funguje pre vás.

Pokračovanie článku prinesieme v druhej časti.


zdroj: artofmanliness.com
korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: gratisography.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *