Kedy sa sadia stromy? 1
| |

Kedy sa sadia stromy?

StockSnap_0PTHYISEAU

Znova je tu jar, postupne sa človek chystá na leto. Nažívame si v relatívnej spokojnosti. Prečo si robiť zbytočné starosti? Jedno príslovie hovorí: „Najlepší čas na zasadenie stromu je predtým, ako potrebujete tieň.”
Ako sme na tom? Premýšľame vopred a žijeme pripravení, alebo čakáme, čo príde? 

Mnohí prokrastinujeme a čakáme, až sa veci skutočne rozpadnú, kým začneme niečo robiť. Chýba nám proaktivita, a tak nie  je nič výnimočné, že začneme zachraňovať svoj vzťah, až keď je v nepopierateľnej kríze. Do pohybu sa pustíme až v momente, keď máme nadváhu alebo zdravotné komplikácie. Veď na čo sa starať skôr? Na šetrení peňazí nám začne záležať, keď ich nemáme. Paradox za paradoxom. Ak chcem mať poriadny tieň, strom potrebujem zasadiť o dvadsať rokov skôr.

Všetci vieme, o čo ide, no z nejakého neznámeho dôvodu prokrastinujeme. Utvrdzujeme sa, že nám sa to predsa nemôže stať. Veď kto už len dostane cukrovku? Ale veď predsa vás nemôže partnerka nikdy opustiť, nie? Prečo by práve mňa malo niečo prekvapiť? Práve teraz svieti slniečko a pária sa jednorožce, takže niet sa čoho obávať.

Aké by to ale bolo, keby…? Rozumiem, že sa nám nad tým nechce uvažovať. Viem, že existuje kopa argumentov, prečo si užívať iba prítomný okamih, ale buďme trochu realisti. Myšlienka, že všetko bude vždy v poriadku, dostane mnohých do problémov. Všetko a vždy proste nefunguje. Vyhrávať nad prekážkami znamená sadiť stromy skôr, ako potrebujeme ich tieň. Robiť veci hneď teraz.

Najlepší čas zasadiť strom bol pred dvadsiatimi rokmi, no ten druhý najlepší čas je teraz. Začnime sa zaoberať aj vecami, ktoré síce momentálne fungujú, ale nemáme nič v rukáve, ak by sa niečo pokazilo.
Koľko mesačne ušetríte? Ako sa staráte o svoje zdravie? Čo robíte, aby boli vaše vzťahy v dobrom stave? Ako servisujete svoj vnútorný svet?

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Od konzumu k činom

Ak dnes odstránite zo zeme klinec, zajtra naň nešliapnete.

Takže ešte raz. Čo konkrétne a v ktorých oblastiach robíte tak, aby to v budúcnosti prinieslo ovocie? A čo s tými oblasťami, kde nerobíte nič? Ste ochotní o ne prísť?


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *