Nebuďte ako on: Typológia mizerných kamošov 1
|

Nebuďte ako on: Typológia mizerných kamošov

115H

Všetci ho poznáme a máme v našej partii aspoň jedného.

Je to „ten kamoš“, s ktorým je vo všeobecnosti prijemné tráviť čas, až na jednu jeho výraznú a otravnú vlastnosť. Napriek tomu, že existuje viacero druhov, pričom sú niektoré ich vlastnosti horšie ako druhé, majú všetci jednu vlastnosť spoločnú: dokážu svojich priateľov vytočiť bez toho, aby si to uvedomovali.

Dnes si ukážeme rôzne podoby „toho kamoša“. Taktiež, ako sa zachovať v prípade, že narazíte na jedného vo vašom okolí, a tiež, čo so sebou robiť, ak ste jedným práve vy.

Plačko
(Bezchybovec vždyfňukavý)

Charakteristika: Súperiť s Plačkom v hocijakom športe alebo súťaži je otrasné. Neustále sa sťažuje na zle odpískané fauly, víkendový golfový turnaj medzi priateľmi zapríčiní náhly výpadok aritmetických schopností a nezáležiac na okolnostiach si nikdy neprizná chybu. Ak prehrá v pokri, je to preto, lebo mu chodia zlé karty, ovládač od videohry je chybný a tenisová raketa sa šmýka z ruky. Podľa svojej domnienky nemôže on urobiť nikdy nijakú chybu.

Ako sa s ním vysporiadať: Pre začiatok ho nikdy nenechajte podvádzať. Ak viete, že v golfe zle napočítal svoje body, tak mu slušne pripomeňte tých šesť úderov, ktoré potreboval, aby sa dostal z piesku. Ak ho hocijako v niečom porazíte, tak sa pripravte na salvu prekliatí a výhovoriek. Hlavne neprilievajte olej do ohňa. Aj keď asi budete chcieť obhájiť svoj hviezdny výkon alebo na neho nakričať, pretože sa správa ako malý usmrkanec, tak každý okolo vás aj tak pozná pravdu: Váš priateľ je iba mrzutý, lebo prehral.

Čo robiť, ak ním ste: Skúste sa spýtať pár ľudí na ich najhoršiu prehru v pokri. Začína vás to sťažovanie a výhovorky už otravovať? Toto musia vaši priatelia počúvať VŽDY. Takže, prestaňte podvádzať v golfe – váš život sa nezmení, ak skórujete v golfe 79 bodov namiesto 119, a vaši priatelia si počítajú vaše skóre, či už to priznajú, alebo nie. Preukážte už trocha športového ducha a integrity. Ak prehráte proti vašim priateľom v basketbale, tenise, pokri, futbale a v hocičom inom, tak to zoberte ako chlap a priznajte porážku. Každý niekedy prehrá a nikoho nezaujímajú vaše výhovorky. Prestaňte s tým.

Príživník
(Škrob bezpeňažný)

Charakteristika: Príživník pri sebe nikdy nemá žiadne peniaze, nikdy nedonesie žiadne jedlo a nikdy nepozve ľudí k sebe. Namiesto toho parazituje na ľuďoch v jeho okolí. Dôvod tejto vlastnosti je pravdepodobne alergia na ctižiadosť. Šieste pivo v six-packu, posledný nanuk v mrazáku a hocijaké zbytky jedla v chladničke zvyknú zmiznúť vždy, keď je na okolí on. Peňaženka Príživníka vždy „nechtiac“ ostane doma a je takmer nemožné od neho získať naspäť hocijaké požičané peniaze.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Bratstvo records 25.

Ako sa s ním vysporiadať: Príživník pravdepodobne dobre rozumie svojej poľutovaniahodnej situácii. Je ale príliš lenivý, aby s tým niečo spravil. Ak sa cítite veľkoryso, tak mu môžete pomôcť nájsť si prácu – dávajte si ale pozor, komu ho odporučíte, pretože v hre je vaša reputácia. Teraz ale, pokiaľ si nenájde prácu, na neho dohliadajte: sledujte, koľko peňazí ste mu už požičali a pýtajte si každý týždeň 10%-ný úrok, až kým vám peniaze nesplatí. Tiež sa nebojte k nemu ozvať, keď zje to jedno posledné Oreo, pretože to vôbec nie je v pohode.

Čo robiť, ak ním ste: Prestaňte byť lenivý a nájdite si prácu (ak máte dobrú prácu, prestaňte  cudzopasiť – jediná vec horšia ako Príživník, ktorý nemá peniaze, je zazobaný škrob). A ďalej, NIKDY si nezoberte posledný kúsok jedla, ktoré nie je vaše, pokiaľ nemáte v úmysle to nejako vynahradiť. Skúste čas od času prispieť na aktivity s vašimi priateľmi – ukážte sa nečakane so six-packom piva alebo na seba zoberte prvé kolo panákov. Bez výnimky splaťte všetky svoje dlžoby priateľom do 24 hodín, hoc aj keby ste kvôli tomu mali vykradnúť banku. Ak už prácu máte, lenže nie je až tak dobre platená, nájdite iný spôsob, ako prispieť: Ste dobrý kuchár? Máte známosti v kine alebo v nejakom podniku? Urobte, čo môžete, aby ste vynahradili svoj nedostatok. Vaši priatelia to ocenia.

Pán nespoľahlivý
(Omeškavec okúňavý)

Charakteristika: Bez ohľadu na všetky jeho prísľuby nie je nikdy isté, či sa Pán nespoľahlivý nakoniec ukáže. Je pre neho úplne bežné sa na niečom dohodnúť a vycúvať v poslednej chvíli. Prísť „načas” pre neho znamená prísť aspoň o hodinu neskôr. Žiadať od Pána nespoľahlivého vyplatiť za niečo zálohu vopred je ako ťahať zub. Radšej, ako by mal odmietnuť, podá Pán nespoľahlivý vyhýbavú odpoveď, ktorá mu dovoľuje vycúvať v poslednej minúte prostredníctvom SMS-ky, aby sa vyhol konfrontácii.

Ako sa s ním vysporiadať: Vždy očakávajte, že sa Pán nespoľahlivý neukáže, a buďte milo prekvapený, ak sa stane opak. Ak s ním plánujete hocijaký druh výletu, uistite sa, že od neho dostanete nejakú formu finančného záväzku – ak sa teraz pokúsi vycúvať, tak od neho žiadajte náhradu. Vtedy to už nebude vaša zodpovednosť. Bez pochýb by ste sa mali spoliehať na Pána nespoľahlivého čo najmenej, ako s len dá.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   38. Bratstvo records

Čo robiť, ak ním ste: Vaši priatelia neočakávajú, že sa niekde niekedy ukážete a prestanú vás časom aj pozývať. Ich domnienku zmeníte tým, že sa začnete dostavovať načas naozaj pravidelne. Ja viem, je to revolučná myšlienka. Takže ak dostanete pozvanie na akciu, na ktorú sa vám nechce, povedzte priateľom vopred, aby na vás nečakali. Nakoniec, začnite chodiť načas. Chodením neskoro hovoríte svojim priateľom, že váš čas je dôležitejší ako ich. Dostavte sa preto vždy v správnom čase na to správne miesto.

Chvastúň
(Samochválič najlepší)

Charakteristika: Blýskajúc sa nadpriemernosťou a fenomenálnosťou, Chvastúň sa neprestajne oháňa tým, akú celebritu pozná a kde všade bol. Ak rozpráva príhodu, dbá na to, aby z nej vyšiel ako najsilnejší a najlepší, mal najťažšie detstvo, vypil najviac pív a/alebo sa stretol s tými najkúlovejšími ľuďmi. Toto je pravdepodobne kvôli nedostatku sebaistoty, ktorá zapríčiňuje konštantnú potrebu pre pozornosť a záujem.

Ako sa s ním vysporiadať: Aj keď sa zdá lákavé hádať sa s ním a spochybňovať jeho dokonalosť, urobíte najlepšie, ak mu necháte jeho 5 minút slávy. Jednoznačne ich potrebuje. Ľudia možno budú hovoriť o jeho príhode ďalší deň, ale to, aký ste gentleman, si budú pamätať roky potom. Buďte radi, že nezakladáte svoju sebahodnotu na množstve pozornosti, ktorá sa vám dostane. Sústreďte sa na svoje vlastné záležitosti. Pracujte poctivo a výsledky budú hovoriť samé za seba.

Čo robiť, ak ním ste: Nikoho v skutočnosti nezaujíma, koľko slávnych ľudí poznáte, koľko kíl zdvihnete na benchpresse alebo o koľko lepší ste v hocičom inom od ostatných. Pre začiatok, doprajte slovo aj ostatným. Neustále vyvyšovanie sa nad ostatných je zaručený spôsob, ako všetkých naštvať. Namiesto toho si vaše rečnenie premyslite a podeľte sa so svojimi príbehmi, iba ak je to vhodné – nie preto, lebo sa chcete predvádzať alebo vychvaľovať, ale preto, lebo sa chcete podeliť o zaujímavý zážitok.

Rozprávkar
(Luhárček klamlivý)

Charakteristika: Rozprávkar vie ohýbať pravdu asi tak, ako vie kováč ohýbať železo. Je známy tým, že dokáže hovoriť suché príbehy, ktoré sa zrazu stanú zaujímavé (a často aj neuveriteľné). Rozprávkar je tiež známy svojimi absurdnými výhovorkami, ktorými vykľučkuje z každej situácie. Rozprávkar je príbuzný s Výhovorkárom a Pánom nespoľahlivým pre jeho podobné „nepravdovravné“ zvyky.

Ako sa s ním vysporiadať: Všetko, čo Rozprávkar povie, berte s rezervou a neplytvajte čas snažením sa dolapiť ho pri klamstve – bude sa len brániť a začne tkať ďalšiu pavučinu lží. Môžete byť radi, že nie ste klamár a tešiť sa z toho, že sa dá na vaše slovo spoľahnúť. Ale ak začnú byť klamstvá skutočne únavné pre vašu skupinu, tak si ho radšej zavolajte na slovíčko medzi štyrmi očami, ako keby by ste na neho mali vyletieť na verejnosti.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Už si niekedy dostal na hubu?

Čo robiť, ak ním ste: Klamete. Vy to viete, vaši priatelia to vedia a tá jama, ktorú si kopete, je stále hlbšia a hlbšia. Namiesto vymýšľania nových rozprávok na dobrú noc a domotaných klamstiev, aby ste zakryli tie predošlé, povedzte už konečne pravdu a počkajte, kým budete mať naozaj dobrý príbeh na zdieľanie. Vaše svedomie a priatelia sa vám poďakujú.

Ďalšie menej známe druhy „kamoša“

Okrem týchto piatich prominentných vyššie uvedených druhov ich existuje ešte omnoho viac. Sú menej známi, ale o nič príjemnejší:

Zbehlík (Beznázorec premenlivý) – Nemajúc žiaden vlastný názor, mení Zbehlík svoje presvedčenie podľa toho, s kým sa práve rozpráva alebo na koho chce momentálne spraviť dojem. Všeobecne sa zaraďuje medzi bezstavovce kvôli neprítomnosti chrbtovej kosti.

Kecoš (Trubadúr hlučný) – Tento trubiroh nedokáže držať jazyk za zubami, či už keď má udržať tajomstvo, byť ticho počas filmu alebo keď práve zosmiešňuje svojho kamaráta v jeho neprítomnosti. Kecošovi by nemala byť zverená žiadna dôležitá informácia, pokiaľ s ňou nemá byť oboznámené vaše široké okolie.

Extrémista (Bezhraničník divý)  Táto slabá povaha príliš často zaťahuje veci za hranicu zdravého rozumu. Je to zvyčajne ten, ktorý to na oslavách poriadne preženie s alkoholom, zájde s vtipkovaním za hranicu, až prestane byť vtipný a urazí sa za veci, ktoré by si nikto v živote nikdy nevzal osobne. O hocijakej forme súdnosti sa v jeho prípade nedá hovoriť.

Smetiar (Bývalkolapač domáci) – Smetiar nemá žiadny problém začať si s kamošovou ex-priateľkou, pretože mu chýba schopnosť vyjsť z jeho úzkeho sociálneho kruhu a spoznať nových ľudí. Najzahanbujúcejšia forma tohto druhu sa dokonca pokúsi o priateľovu súčasnú priateľku, čo má zvyčajne za následok nakladačku.

Ako ste sa vo vašej partii s podobným prípadom „kamoša“ vysporiadali? Ste práve vy „kamoš“, ktorý prešiel premenou? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch nižšie.

Ak sa práve nesnaží byť lepším mužom, venuje Steve Kamb svoj čas obyčajným mužom na NerdFitness.com, kde sa môžete zdarma prihlásiť na odber Nerd Fitness Rebel Army Newsletter alebo dostávať najnovšie príspevky prostredníctvom RSS.


preklad: Marek Svatko
korektúra: Ivana Badiarová
zdroj: artofmanliness.com
fotografia: gratisography.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *