10 tipov ako ovládnuť disciplínu 1
|

10 tipov ako ovládnuť disciplínu

270H

Disciplína je ústrednou témou môjho života alebo skôr obdobia, v ktorom sa teraz nachádzam. Pomáha mi nájsť rovnováhu, efektivitu, pravidelnosť, poslušnosť a integritu. Netýka sa to len niektorých oblastí, s ktorými sa mi slovo disciplína prirodzene spája, ale myslím, že je dôležité, aby bola niečím, čo vieme ovládať a usmerňovať a v správny čas spustiť.

Nebolo to vždy tak. Veľa času som vedel tráviť zbytočnými aktivitami alebo existovať s nekonkrétnymi cieľmi. Samozrejme nie je dôležité naplánovať každý moment v dni, verím vo voľný čas a “chill”. Ak sa však z tvojich dní stáva notoricky známy stereotyp, kedy v tebe bdie túžba alebo chuť niečo zmeniť alebo spraviť, disciplína môže byť práve tá vec, ktorá ťa môže posunúť ďalej.

Jedným z mnohých mýtov, v ktorom ľudia dnes žijú je, že vďaka disciplíne dokážu rozbehnúť veci vo svojom živote. Myslím si, že je to presne naopak. Tvoje aktivity a pravidelnosť, ktoré si okolo seba vybuduješ, vytvoria disciplínu, ktorá sa nebude u teba doma zdržiavať, lebo si povieš, ale práve preto, že začneš konať a poctivo a pravidelne sa držať svojich návykov. Inými slovami — disciplínu buduješ, disciplínu nevlastníš.

Tu je mojich 10 tipov, ako ju ovládnuť:

1. Vždy sa rozhodni večer, čo budeš robiť ráno. Ak je na tvojom budíku 6:00 ráno, pretože chodíš každé ráno športovať, bude lepšie, ak sa nenecháš presvedčiť svojou rannou náladou, či pôjdeš alebo nie. Akokoľvek premotivovane bude tvojej manželke znieť tvojich optimistických 6, ráno rovnaké rozhodnutie nespravíš.

2. Sprav svoj cieľ dosiahnuteľným. Neodtrhni si príliš veľký kus, ktorý nebudeš vedieť zjesť. Ak chceš zmeniť niečo vo svojom živote, alebo aj samého seba, potrebuješ vypichnúť konkrétny kúsok, ktorý bude pre teba začiatkom. Začni v malom a časom unesieš omnoho viacej!

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Podcast Mužom.sk: Zatrpkol som…

3. Nerozmýšľaj a neanalyzuj. Ak to, čo sa chystáš robiť neznie práve ako niečo, čo by bolo pre teba zaujímavé, šanca, že ťa to bude na začiatku baviť, je dosť malá. Toto je moment, kedy bude lepšie nerozmýšľať a neanalyzovať, a jednoducho zostať verný cieľu. Vytrvalosť prinesie ovocie.

4. Nevynechávaj dni. Ak je tvoj cieľ za rok prečítať celú Bibliu alebo 10 kníh za mesiac, snaž sa stavať svoju aktivitu na pravidelnosti. Ak si sa z nejakého dôvodu zabudol, naprav to hneď v tom momente. Možno si precitol o druhej ráno, ale to nevadí — chyť knihu a čítaj aspoň pár stránok. Zameraj sa na pravidelnosť.

5. Nenechávaj si aktivitu na poslednú chvíľu. Ak je tvoja výzva venovať viac času rodine, večer už na to môže byť trochu neskoro. Ak je to jediný čas, ktorý máš, začni čo najskôr a využi svoj čas naplno. Vyhľadávaj denné svetlo, pretože vtedy si prirodzene najaktívnejší.

6. Neposúvaj začiatok. Ak si niekoľko dní po sebe zabudol na svoju rannú alebo obednú rutinu, neposúvaj svoje znovu-začatie na nasledujúci deň. Začni hneď. Vráť sa späť na dráhu a rýchlo naberieš pôvodnú rýchlosť. Odkladanie niekedy znižuje našu chuť vôbec začať.

7. Nevyhováraj sa. Nevyhľadávaj dôvody, prečo práve dnešný deň nie je perfektný. Možno nie je vonku práve najkrajšie počasie, možno ti nevyhovujú podmienky kurzov, na ktoré by si sa mohol prihlásiť, ale si na ťahu. Čím dlhšie sa budeš vykrúcať, tým dlhšie budeš hrať tú istú ligu. A už vôbec nezvaľuj vinu na iných ľudí.

8. Nájdi si ľudí, ktorí ťa budú podporovať. Verím, že tvoja manželka alebo priateľka je tvoj najväčší fanúšik. Nenechaj sa odradiť tým, čo si myslia druhí ľudia alebo či ťa spochybňujú. Ak potrebuješ, nájdi si skupinu ľudí, ktorí robia to isté alebo namotivuj ľudí, aby sa pridali. Aj keď by to malo byť len cez group chat.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Železný Ján – rozprávka o zakliatom divochovi (4)

9. Očakávaj radosť a pokrok. Aj keď sú začiatky náročné, je potrebné očakávať radosť z toho, čo robíš. Radosť ti ukáže, že si sa posunul od námahy k pokroku, kedy sa aj ukáže, že disciplína sa začína dostávať do aktivít, ktoré robíš.

10. Buď na seba prísny. Neuspokoj sa po 2 týždňoch s 50 stránkami prečítanej knihy. A neuspokoj sa s 10 klikmi po 2 týždňoch tréningu. Zvyšuj si náročnosť a očakávaj viac, ako to, čo sa ti podarilo na začiatku.

Akokoľvek sa ti zdá disciplína nedosiahnuteľná, je dôležité vedieť, že disciplínu tvoria veci, ktoré si okolo nej nastavíš a naplánuješ. Nenechaj sa oklamať, že to nie je pre teba alebo že potrebuješ špeciálneho trénera, aby si sa vôbec niekam dostal. Ak sa ti podarí uplatniť aspoň 5 z mojich bodov, verím, že spozoruješ progres. Porozumej tomu, čo to znamená nájsť disciplínu, aby si raz svoje deti mohol naučiť skutočnú cenu snahy a nie od nich očakávať nadľudské výkony, ktoré vyžadujú viac ako len spŕšku kritiky.

1


fotografia: gratisography.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *