Majster 1
| |

Majster

Majster 3

Cesta domov z práce. Nudný to čas. Každý chce byť hneď a bez stresu doma. Ja som ale zabudol kúpiť lieky, tak som sa musel vrátiť do lekárne. S taškou v ruke si kráčam pomaly domov, že dnes ma už nič nerozhodí, a zrazu začujem silnú ranu spoza chrbta. Reflexívne som sa otočil a zbadal som tam ležať asi 80 ročnú babičku, ktorá spadla zo schodov a slabým hlasom kričala. Lieky som pustil na zem a rovnako som vypustil z hlavy svoj deň, bežal som sa jej pomôcť. Celý proces, ako som zvládal situáciu, vám neopíšem. Ale po príchode záchranky sa ma záchranári pýtali, prečo som jej pomohol, keď som bol ďaleko a boli tu aj iní ľudia. A však pani má len odreniny a zlomeninu. Prečo som to spravil? Možno nečakali, že mladý muž také niečo podnikne. Vtedy som si uvedomil, že som spravil to, čo ma naučil môj majster.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Povieme si, aké prosté a bežné, načo to rozoberať, pomohol by predsa každý. Skutočne?

Keď som začal hlbšie analyzovať svoje mužské ja, ale aj priateľstvá s mužmi, zistil som, že to nie je až tak prosté a jednoznačné. Nie každý chce pomôcť, nie každý má na to čas, chuť, ochotu. Ľahšie sa nám povie: „Však prečo ja? Nemôže pomôcť niekto iný? Musím to urobiť? A čo za to budem mať?”

Nemusíš. Nemusíš nič, ale možno by si mal…

Avšak vráťme sa kúsok späť…Kde sa teda stala chyba?

Príčinu musíme hľadať hneď na začiatku. Lebo 20 či 30 ročnému chlapovi ťažko budeme vyčítať, prečo sa správa takto. Je to jednoducho nejaký osvojený návyk, čo ho niekto naučil/nenaučil. Chyba ale vznikla niekde na začiatku. Či je to zanedbaná výchova dieťaťa z mužovej strany, alebo nechcené dieťa, apatický a neprítomný otec atď… V skratke otec, ktorý si myslí, že také niečo ako leaderstvo/vedenie svojho syna nie je úplne podstatné.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Rande? 4 rady, ako na to

Nezdá sa to, ale chlapec potrebuje pomoc zrelého muža od začiatku. Muža nemôže spraviť mužom žena, aj keby bola milujúcou matkou a veľmi by sa snažila. Nemôže mu dať to, čo nemá. Muž má teda nenahraditeľné miesto rovnako v rodine, ako v spoločnosti.

Lenže ako sa stať majstrom – mužom, ktorý dokáže viesť iných? Kto je teda ten majster?
Majster je v základe muž, ktorý je vyrovnaný sám v sebe. Uvedomuje si všetky okolnosti, ako napríklad to, že je smrteľný a kedykoľvek jeho púť na zemi môže skončiť. Jednoducho si ho predstavte ako kráľa, ktorý rozumie druhým, vie ich počúvať, ale zároveň má svoj názor. Je skúseným bojovníkom a dobrým prorokom. Je múdry – vie kedy má hovoriť a kedy má mlčať. Má dokonalú disciplínu, nesebecké správanie – lojalita a ochota slúžiť s mocou, ktorú má v rukách. Proste majstra poznáte podľa jeho práce, resp. ovocí. Majster ako dobrý remeselník robí kvalitné meče, záhradný majster, ktorý sa správne stará o sad, má dobré ovocie.

Ťažká definícia? Áno, nenarodíte sa ním. Môžete sa ním len stať vďaka inému majstrovi a vlastnej práci na sebe. Nikto tento boj ( životné okolnosti, rozhodnutia atď…) za vás nevybojuje. Nedá sa to.

Muž si musí vybojovať boje sám. Pripomína mi to mňa, keď som ako malý chlapec držal prvýkrát v rukách rytiersky meč. Nezabudnuteľný zážitok. Kochal som sa pohľadom na jeho veľkosť, schopnosť rozseknúť menší strom jednou ranou, až po to, aký je studený a ťažký.

Úžasná vlastnosť na mužovi je, že si chce veci zažiť. Muž miluje výzvy a tie ho formujú, ale zároveň nechce prehrávať.

Nenechajte sa oklamať, prehra nie je nič zlé a strašné. Patrí to k mužovi a hlavne majte na pamäti, že bez pádu si nedokážete vychutnať následné víťazstvo.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Moje první sako

Majster je osoba, ktorú potrebuje mať  každý v živote. Dôvod, prečo sme mali majstra v živote, pochopíme až časom, ako ja napríklad počas pomáhania tej babičke.

Majster môže byť iba muž, ktorý sa rozhodne, že sa ním chce stať. Muž, ktorý sa v pokore nechá učiť od múdrejšieho a skúsenejšieho muža. Nemôžeme sa majstrom stať hneď, je to proces a cesta. Každý kráľ bol raz tam, kde si teraz ty. Bol niekým, kto bol o polovicu menší ako jeho zbraň, ktorú nedokázal zodvihnúť, slabší či menej šikovnejší ako jeho rovesníci. Ale pri pohľade na kráľa si treba všímať jeho cestu a vytrvalosť, ktorú preukázal, aby sa ním stal.

Muži, prajem Vám majstrov do Vašich životov, nebojte sa ich hľadať a nebojte sa nimi stať.

Roman Šarlina


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *