Rozprávky pre princezné? 1
|

Rozprávky pre princezné?

Rozprávky pre princezné? 3

Mám deti. A kým som ich nemal, tak som žiadne deti nevychovával, takže sa učím za pochodu. Ako väčšina. Občas sa zamyslím (je dobré, ak to otcovia občas urobia), ako by som mal jednať s dcérou. Predsa len, naše svety nie sú vždy rovnaké. Teda v tom mojom nefigurujú „my little pony” a podobné stvorenia. Občas, keď sledujeme nejakú rozprávku, premýšľam, čo do našej výchovy prináša. Niekedy som nadšený a inokedy poriadne zmätený. Tiež to tak máte?

Môj syn dostáva cez mnohé rozprávky veľmi jednoznačnú správu o hrdinskej výprave, ktorú musí absolvovať. Dcéra by si ale podľa toho mala osvojiť úlohu zakliatej čakajúcej princeznej. Napríklad rozprávky od Pixar-u sú vo veľkej miere pre chlapcov. O tom, ako sa mladý muž hľadá (Život chrobáka), o vzťahu otca a syna (Hľadá sa Nemo), o mentorskom vzťahu (Hore), o dvoch mužoch starajúcich sa o dieťa (Monsters a.s.), o mladom mužovi hľadajúcom cieľ (Autá) atď. To všetko je naozaj skvelé. Pre môjho syna.

Na druhú stranu, je tu svet Disneyho princezien a ten má naozaj obrovský potenciál zaujať. Nejaká tá lekcia k nám prišla aj cez Popolušku alebo Snehulienku. No mám túžbu, aby moja princezná nachádzala už odmalička aj vzory, ktoré ju povedú k odvahe, aktivite, samostatnosti. Nechcem, aby mala pocit, že sa má iba usmievať a čakať kedy sa stane odmenou pre „princa”.

Našťastie existujú aj rozprávky, ktoré idú týmto smerom. Videli ste Neskrotnú alebo Ľadové kráľovstvo? Predstavte si, že v nich nájdete princezné, ktoré rozprávajú aj o iných veciach ako o princoch. Keď sa na nich pozeráme spoločne, tak mám pocit, že tu môžem s mojou dcérou hovoriť o hodnotách a zaujímavých veciach veľmi jednoducho. Ako otec ani tu nie som celkom bez výhrad, ale to len preto, ako tieto rozprávky zobrazujú mužov. Hľadám pre svoju dcéru rozprávky, v ktorých vystupujú ženy, ktoré majú čo povedať a nie sú len na okrasu. Tým nechcem hádzať pôvodné rozprávky do koša, ale snažím sa nájsť nejakú pomôcku na ich triedenie.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   To sa ľahko povie...

Nie je jednoduché zodpovedne strážiť priestor fantázie, v ktorom sa moja dcéra pohybuje. Jej svet sa nutne rozširuje a už jej nestačí Krtek alebo Maťko a Kubko. Teraz v ňom figurujú odvážne lietajúce víly, Pocahontas, Rapunzel, Lucka a Zuzana z Narnie alebo Hermiona. Som rozhodnutý nevpustiť do toho sveta kohokoľvek. Či sa to podarí, neviem.

Mladý muž, ktorého vychovám, musí vedieť, že jeho vzory ho majú navigovať k hodnotám, nie k zlosti. Mladá žena, ktorá pri nás vyrastie, nech nasleduje vzory, ktoré ju povedú k aktivite, nie k pasivite.

A nebojte sa, zhrozené mamičky… u nás doma nevychováva televízia, to len premýšľam nad tým, ako sa orientovať a využiť privilégium výchovy čo najlepšie.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *