Chlap, hrdina, dub, stroj 1
| |

Chlap, hrdina, dub, stroj

„Ahoj Rišo. Ako sa máš? Dávno som ťa nevidela,“ prehodila som smerom ku kamošovi nasadajúcemu na parkovisku do auta.
„Jej, čau. Kopec roboty, poznáš to.“
„Tak to ťa nebudem rušiť, ak máš naponáhlo.“
„Nie, v pohode. A ty ako?“ Vrátil mi otázku a letmo pritom pozrel na displej mobilu.

„Ahoj Rišo. Ako sa máš? Dávno som ťa nevidela,“ prehodila som smerom ku kamošovi nasadajúcemu na parkovisku do auta.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

„Jej, čau. Kopec roboty, poznáš to.“

„Tak to ťa nebudem rušiť, ak máš naponáhlo.“

„Nie, v pohode. A ty ako?“ Vrátil mi otázku a letmo pritom pozrel na displej mobilu.

„Ja? Celkom fajn, vďaka. Minule som stretla tvoju ženu. Ešte, kým všetko zavreli, dali sme si spolu kávu na terase na námestí.“

„Hej? A čo hovorila?“

„Že ste v pohode. A potom sa rozhovorila o tom, že sa cíti tak trochu…“ V tom mu zazvonil mobil.

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

„Sorry, Luci, už musím letieť. Rád som ťa videl.“

Zaborila som si hlavu hlbšie do huňatého šálu omotaného okolo krku a kráčajúc k autu som premýšľala. O živote, o mužoch a ženách, aj o tom, čo som už nestihla povedať. Určite by som nevytárala celú pravdu, no chcela som mu taktne naznačiť, s čím sa mi Zuzana vtedy na káve so slzami v očiach zdôverila. Že Rišo stále niekde lieta. Ak je aj doma, neustále má k uchu prilepený mobil. Stále rieši biznis. Už ani nevie, kedy naposledy uložil deti do postieľok, nebodaj im prečítal rozprávku na dobrú noc. Nehovoriac o tom, že čas, ktorý oni dvaja spolu zdieľajú, sa rovná nule. Počas prechádzok zimnou krajinou, na ktoré chodí s deťmi deň, čo deň, smutne hľadí na dvojice kráčajúce ruka v ruke okolo nich, zatiaľ, čo ona v tej svojej vždy zviera len malú detskú rúčku. Aj cez víkend. S čiarkou medzi obočím po večeroch rozmýšľa, kam sa po rokoch vytratila ich láska?

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   88. Bratstvo records

„Moje manželstvo začalo ako vášeň a skončilo ako zvyk. Ako u väčšiny manželstiev.“

G. B. Shaw

Zamilovanosť

Každý vzťah prechádza niekoľkými fázami. Prvou z nich je zamilovanosť. Kto z nás ju nezažil niekoľkokrát v živote, nech zdvihne ruku. Ten pocit, keď naše vnútro zalievajú obrovské vlny motýľov atakujúce naše každodenné činnosti v pravidelných dávkach! Stačí čo i len sa pozrieť na profilovku nášho milovaného na sociálnej sieti a zaleje nás príjemné teplo. Neustále si píšeme, voláme a v noci nemôžeme spať, čo sa tak veľmi tešíme na ráno, až budeme opäť s ním.

Táto fáza trvá jeden až tri roky. Dlhší časový úsek by náš organizmus na vlne hormónov zamilovanosti ani nevydržal. Príroda, mocná čarodejka, to má zariadené múdro. Pôsobí na nás tak, že muži sa v tejto fáze vrhajú na tých najneobyčajnejších miestach na kolená s prsteňom v ruke potom, čo si v hlavách vystavali tie najromantickejšie plány žiadosti o ruku, akých boli kedy schopní. My, ženy, sa v tej chvíli cítime ako najúžasnejšie bohyne pod slnkom a aj napriek tomu, že sa nám slová zasekli kdesi hlboko v hrudi, so slzami v očiach celé bez seba odpovedáme ÁNO.

Boj o moc

Po krásnej rozprávkovej svadbe príde na rad každodenný život. Po rodine prebehne správa o prvom očakávanom potomkovi, druhom prípadne treťom a ďalšom. Deti sa rodia, deti plačú, rodičia nespia a dohadujú sa, kto prebaľoval, či kočíkoval naposledy a kto je na rade teraz. Zamilovanosť postupne vyprchá a dvojica veľmi často, bez toho, aby si to uvedomovala, vstupuje do ďalšej fázy vzťahu nazvanej boj o moc.

Vzťah na tenkom ľade

Nie náhodou k väčšine rozchodov dochádza práve v tejto fáze vzťahu. Ak si nedáme pozor, poľahky môžeme spadnúť do pasce doťahovania, hádok a nikdy nekončiaceho súperenia o kontrolu nad situáciou, spoločným životom či, dokonca, celým vzťahom. Zo vzťahu narušenom vzájomným bojovaním, sa vytráca intimita, blízkosť a vášeň. Život naberie šialené obrátky a popri práci a deťoch na nejaké dvorenie už nezostáva čas. Zrazu sú chyby toho druhého to jediné, čo na ňom vidíme. Unavení, preťažení, sklamaní. Neraz sa stáva, že práve v tomto bode sa jeden či druhý z dvojice začne vo vzťahu nudiť a unikať z neho.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   111. Podcast Mužom.sk: Otcom... súčasným, aj budúcim

Muž v akcii

Dnes sa prihováram tebe, slovenský muž. Viem, že máš v živote čas na mnohé projekty. Zostáva ti však čas na tvoj projekt vzťah? Som žena, ktorá si prešla obidvomi fázami vzťahu a pred šiestimi rokmi, po dvanástich rokoch manželstva aj silnou manželskou krízou. Bolo to nesmierne ťažké, no ustáli sme to, aj keď nám nohy podmývalo tsunami. Dnes sa už na toto obdobie, spolu so svojím manželom, obzerám z ďalšej fázy nazvanej spolupráca. Vieme veci komunikovať, vieme sa dohodnúť, sme prístupní kompromisom a opäť sme začali spolu randiť. Vždy 20. deň v mesiaci (pretože to je dátum našej svadby) sa niekam spolu vyberieme. Raz rande organizuje on, raz ja. Pretože nájsť si čas na lásku je absolútnym pilierom zdravého vzťahu.

Kríza do nášho manželstva prišla pomaly a nepozorovane. Najskôr sa nám len plazivo ovíjala okolo nôh a potom udrela v plnej sile. Pravdou je, že kým ja som sa cítila vo vzťahu sama a čím ďalej tým viac som sa uzatvárala do seba, môj manžel mal pocit, že robí všetko, čo je v jeho silách, len aby sme boli šťastní. Ja, celá ubolená, som po toľkých hádkach na jeho snahu už ani neodpovedala. Problém bol v tom, že akákoľvek jeho snaha bola určená pre nás ako rodinu. Nie pre mňa, jeho manželku. 

Tak veľmi som túžila po tom, aby ma počúval. Aby len sedel a vypočul ma bez toho, aby na moju potrebu vyrozprávať sa okamžite reagoval celým zoznamom rád AKO a dôvodov, prečo sa nemám cítiť práve takto, ale inak. Pretože viete, my, ženy, túžime byť vypočuté a potrebujeme cítiť, že pri nás stojíte. Sú chvíle, kedy potrebujeme len vypočuť, objať a podporiť. Nepotrebujeme akútny zoznam how to, SWOT analýz ani návody, čo presne máme robiť či nerobiť. 

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Zrod hrdinu 3. - Sebavedomie

Chlap, hrdina, dub, stroj

Keby milý Rišo ešte chvíľu počkal, dozvedel by sa, že nie je potrebné, aby sa z neho stal stroj. Že to jediné, po čom jeho žena túži, je, aby tam pre ňu občas bol ako naozajstný chlap a len ju počúval. Aby sa zaujímal o to, čo má rada a kým vlastne je. Aby si našiel pre ňu čas. Aby ju vzal na tajné rande, prekvapil ju, ako to robieval kedysi, keď ešte spolu chodili. Zvykol naplánovať víkendový trip po horách, zbaliť im batohy a prekvapiť ju tak, že ona nemusela nič, len nasadnúť do auta. Dnes to chce už len o štipku viac plánovania v podobe logistiky okolo detí. Oukej, viem, že momentálne našou krajinou zúri lockdown, no ten tu nebude navždy. Raz sa zaiste skončí a opäť bude priestor pre kreativitu.

My všetky sme Zuzana. Chceme sa viezť, každá s mužom svojho života, autom na tajné miesta a opäť horieť plameňom milovania. Chceme sa cítiť ako vtedy na začiatku, keď ste nám priznali štatút bohyne. Chceme sa pojašene smiať a stratiť sa vo vašom náručí. Máme pre vás na oplátku pripravené svoje dary. Len vy k nim poznáte cestu. Otázkou je, či nájdete uprostred života odohrávajúceho sa v stereotypných kruhoch snahu a chuť, aby ste sa vydali hľadať ich ako skutoční hrdinovia. Pretože to je presne miesto, kde na vás čakáme. 

luciagaborova.com


Pripravila: Lucia Gáborová
Korektúra: Jana Lászlóová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *