Víťazstvo vzhľadu nad úžitkom? 1
Ostatné Život muža

Víťazstvo vzhľadu nad úžitkom?

Prečo chlapi trénujú? Kedysi bolo zrejmé, na čo potrebuje muž fyzickú zdatnosť. Bojovali sme vo vojnách, stavali domy bez techniky, budovali mestá, štáty, kráľovstvá.


Prečo chlapi trénujú? Kedysi bolo zrejmé, na čo potrebuje muž fyzickú zdatnosť. Bojovali sme vo vojnách, stavali domy bez techniky, budovali mestá, štáty, kráľovstvá.

V počiatkoch stáli králi a vodcovia v čelných zrážkach bojov a nediktovali iba skrze satelit, kto sa má kam presunúť.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Tréning bol nástrojom na to, aby sa muži stávali lepšími v boji. Atletiku by sme teda mohli považovať za “bojový šport”.

Bezpečie, akokoľvek po ňom túžime, má svoje úskalia. Vedie nás k povestnému “zaspávaniu na vavrínoch”, nechávame zaspať ostražitosť a pozornosť. Márnomyseľnosť sa nevyskytne tam, kde človek vníma možnosť ohrozenia, alebo je opatrný voči nebezpečenstvu.

Márnomyseľnosť je jeden z dôvodov, prečo dnes prevláda tréning, ktorý dodáva sebavedomie vďaka vzhľadu, nie vďaka výkonu. To je väčšinový trend, no muži jednotlivo by ho mali meniť.

Vzhľad je v našej kultúre kladený pred hodnoty, cnosti a morálku. Vzhľad nevníma silu a výkon ako podstatné zručnosti. Výkon by sme nemali považovať iba za zručnosť, ale možno až za cnosť.

Môže byť slabý muž cnostný?

Mužnosť má byť užitočná. Potrebujeme schopnosť slúžiť vyššiemu účelu, a to sa nedá inak, ako schopnosťou konať morálne a hodnotovo. Čo ak to bude znamenať obstáť proti fyzickej sile?

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

Etické správanie je myšlienka, ktorá stojí vyššie ako správanie jednotlivca. Jednoducho, ak vidím niekoho robiť niečo zlé, ubližovať slabším, šíriť nepravdu, je mojou povinnosťou postaviť sa proti, napriek tomu, že mám chuť dívať sa inam. Ešte raz… muž má povinnosť zastať sa obete.

Byť slabým a ješitným nás posúva do role okoloidúceho a znemožňuje slúžiť tomu, čo je etické a morálne. Nie je možné byť dobrým mužom, ak nie ste dobrý v tom, ako byť mužom.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Action man na Liptove - Motorový paragliding

Sila a česť sú považované za archaické spojenie. Nikto neočakáva, že budete čestný a silný, pretože sila dostáva nálepku “toxickej maskulinity”. Oceňované je, ak ste jemnejší a nežnejší, čo nevyhnutne nie je zlé, ak to nie je na úkor sily a cti. Inak je výsledkom slabší muž. Nesmieme opustiť dary, ako je sila, agresivita, tvrdosť atď., pretože stratíme nástroje na ochranu slabých.
To by bol problém.

Očakávať od mužov, že sa zbavia sily, znamená očakávať, že sa zbavia časti svojej identity. Je dôležité, aby muži prinášali do kultúry a spoločnosti svoju maskulínnu polovicu, zatiaľ čo ženy prinesú svoju feminnú polovicu.

Vyššie spomenuté teda udáva smer, akým máme trénovať.

Popravde, ak ťa pohlcuje tvoj vzhľad, zrádzaš, kým si a zďaleka zo svojho tréningu nedostávaš maximum, ak ti stačia jednoručky na biceps a nevieš, čo je mŕtvy ťah.

Samoľúbosť sa stala jednou z pohonných látok motora, ktorý môže poháňať aj tréning. Muži, ktorí to príjmu za svoje, uprednostňujú vzhľad pred užitočnosťou, či výkonom.

Samozrejme, že je možné dosiahnuť obe. Užitočnosť aj vzhľad. Aj to je dôvod, prečo je tréning skvelý nástroj.

Trénuj ako muž, pretože si muž. Trénuj, ako byť lepším mužom. Nepočká to.


korektúra: Ivana Varga
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

3 komentáre

  1. fuuu, pecka..

  2. Michal Kalafut

    Dobrý deň,
    rád som si príspevok prečítal, keďže som sa s týmto vnútorným rozporom tiež stretol.
    Máte chybne napísané slová “feminnú” a “príjmu”.

    Prispel by som v tomto komentári ešte úvahou, že text adresuje neviditeľný problém. Úprava vzhľadu cvičením posilňuje fyzické zdravie, čím je užitočnosť naplnená. Česť je však spoločensko-morálny stav dobrého mena, takže jej dosahovanie je práve v súlade so samoľúbim orientovaním osobnosti. Morálny konflikt na úrovni úmyslu človeka v jeho tréningovom konaní tento obraz dobrého mena narúša a hľadá sa vinník. Predmetný príspevok v ňom cyklicky identifikuje spoločnosť a preto navrhujem – subjekt sa vyhýba sebareflexii, ktorou by zdanliný problém pravdepodobne zviditeľnil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*