Ako čeliť životu 1

Ako čeliť životu

V prostredí, ktoré skúma maskulinitu, hľadá jej korene a fungovanie v 21. storočí, občas pristane na stôl téma ako riešiť negatívne pocity a obdobia, keď mužovi nie je dobre.

V prostredí, ktoré skúma maskulinitu, hľadá jej korene a fungovanie v 21. storočí, občas pristane na stôl téma ako riešiť negatívne pocity a obdobia, keď mužovi nie je dobre. Niektorí z nás, medzi nimi občas aj ja, na to odpovedajú heslami ako “vzchop sa a vydrž”, “zavri ústa a makaj” alebo nejaká variácia týchto hesiel. Myslím, že to chlap potrebuje počuť. A teraz nehovorím k vám, ktorí potrebujete odbornú pomoc, trpíte nejakou osobnostnou poruchou. Vy si potrebujete nájsť odborníka. Ja hovorím k mužom, ktorí sú na seba precitlivelí, leniví alebo jednoducho potrebujú kopnúť do zadku. Mnohí muži sa jednoducho potrebujú vzmužiť. Niekedy to však nestačí. Na začiatku možno stačí nedávať priestor vnútornému zbabelcovi, ale postupne je dobré poznať stratégiu a taktiku, ako sa zachovať v čase nepokojov. Potrebuješ byť tvrdší, ale rovnako tak potrebuješ navigáciu, keď sa objavia problémy.

Ťažké obdobia prídu. Su nevyhnutné. Je jedno, či sa k tebe tieto riadky dostali deň po ich vydaní alebo 200 rokov neskôr. Ťažké obdobia sú nevyhnutné.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
  • Privátne četovanie
  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ako a prečo napísať svoj osobný manifest

Všetky tie divoké časy nepokoja sú len ohraničené úseky, ktoré sa dejú, keď chaos prevládne nad poriadkom, ktorý sme v živote vybudovali. Dlhodobo vás upozorňujem na to, že rutiny, disciplína a návyky tvoria dobrý život. Štruktúra a poriadok nás privadzajú k pokojnej mysli a zyšujú tak šancu prežiť. Akokoľvek sa snažíme, prirodzenosťou života je aj chaos. To znamená, že sa nedokážeme v každom momente vyhnúť stretnutiu s ním.

Predstavte si sami seba, ako sa plavíte na otvorenom mori. Voda je pokojná, slnko vám spríjemňuje každé tempo. Máte priestor premýšľať, vidíte kam smerujete. Znenazdajky sa však priženie búrka. Stratený medzi ozrutnými vlnami sa snažíte prežiť. Už nie je žiadne vpredu, vzadu, hore ani dole. Neviete, kam idete, snažíte sa iba prežiť. Chaos.

V jednom momente však pod dlaňou ucítite skalu a pevne sa jej chytíte. Celou silou sa na ňu vyškriabete. Des opadne, pretože máte priestor premýšľať a rozhliadnuť sa. Zhlboka dýchate a prečkáte, kým búrka pominie. Akokoľvek zlé to bolo, viete, že prežijete.

Takto občas vyzerá život každého z nás. Časy poriadku striedajú časy chaosu. Prosperovať a prežiť. Mojím zistením je, že v čase búrky najviac funguje zostať disciplinovaný a spoliehať sa na pevné skaly. Preto o nich nediskutujem. Touto skalou môže byť rodina, čas s priateľmi, tréning, čas meditácie a rozjímania… Pre mňa platí, že akokoľvek zle by som na tom bol, čas s blízkymi a tréningy musia zostať pevnou rutinou. Vy si potrebujete nájsť a pomenovať svoje vlastné skaly. Čas choasu je s nimi podstatne jednoduchší. Najhoršie, čo môžete urobiť, je nechať búrke prevrátiť celý váš život naruby.

Stáť vzpriamene s vypnutou hruďou znamená prijať desivú životnú zodpovednosť s doširoka roztvorenými očami. Je to rozhodnutie dobrovoľne premeniť chaos možností na realitu obývateľného poriadku. Znamená to akceptovanie bremien vlastnej zraniteľnosti a pominuteľnosti nevedomého raja detstva, v ktorom len matne chápeme konečnosť a smrteľnosť. Znamená to ochotne podstúpiť obety nevyhnutné na vytvorenie tvorivej a zmysluplnej reality (v starovekom jazyku to znamená konať tak, aby mal Boh z nás radosť).
Jordan B. Peterson: 12 pravidiel pre život, str. 56-57
.

Svet sám o sebe je divoké a tvrdé miesto. Je potrebné poznať mieru a nebyť na seba príliš tvrdý. Som svojím najlepším priateľom. Najúprimnejším, najprísnejším, ale aj najláskavejším. Snažím sa nehovoriť k sebe negatívne, nerobím si žarty z vecí, ktoré považujem za smrteľne vážne. Viem, na čom mi skutočne záleží. Na slovách k sebe záleží, na myšlienkach o sebe záleží. Povzbudzujte sa namiesto toho, aby ste sa zhadzovali.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Na poslovi záleží

Nie každá sekunda života je určená na to, aby sme boli produktívni. Mám zlé dni, tak ako aj dobré. A kvôli žiadnemu zlému dňu zatiaľ svet neskončil. Viete, aká je moja odpoveď? Vstanem a skúsim to znova. Občas nevstanem, načerpám v odpočinku a vrátim sa lepší.

Ťažké časy prídu. Vzmužte sa. Nezabudnite však, že v každej búrke potrebujete plán prežitia a stratégiu. Nehanbite sa za to, že potrebujete pomoc. Všetci potrebujeme. Vyriešte, čo je potrebné a neutopte sa vo vlnách. Hlavu hore, držte sa pevne svojich skál, budete v poriadku. Možno budete lepší ako pred búrkou.


korektúra: Jana Lászlóová
foto: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *