When a man loves a woman 1

When a man loves a woman

When a man loves a woman. Poznáte tento film? Krásny, však? Okrem myšlienky filmu pre mňa pekný aj prostredím, kde sa odohráva. Ulice mesta San Francisco, ktoré mám veľmi rád, najkľukatejšia ulica na svete, most Golden Gate, stará električka či krásne parky. Ešte si chvíľu posnívam o cestovaní, ale už si želám svet, v ktorom sa bude fungovať normálne.

When a man loves a woman. Poznáte tento film? Krásny, však? Okrem myšlienky filmu pre mňa pekný aj prostredím, kde sa odohráva. Ulice mesta San Francisco, ktoré mám veľmi rád, najkľukatejšia ulica na svete, most Golden Gate, stará električka či krásne parky. Ešte si chvíľu posnívam o cestovaní, ale už si želám svet, v ktorom sa bude fungovať normálne.

Pred týždňom sme s manželkou pozerali jeden z jej najobľúbenejších filmov: Keď muž miluje ženu. Film má viac ako 20 rokov, viem to určite, pretože tento film som jej daroval na dvd na Vianoce veľmi dávno, myslím, že ešte sme ani neboli manželia. Myšlienka filmu je nadčasová. Rozdiel je v tom, že pred dvadsiatimi rokmi sa mi páčil názov filmu a ostatnému som veľmi nerozumel. Vlastne na svoj vek a emočnú “nevyspelost” rozumel a bral ho ako pekný romantický príbeh s happyendom, pri ktorom každý pár s balíkom pukancov strávi pekný večer.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
  • Privátne četovanie
  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom

Dnes po viac ako 20-tich rokoch sa pozerám na to úplne inak. My, muži, sa v dnešnej dobe strašne ľahko vzdávame. Nával emócií svojich žien ťažko zvládame a radšej zutekáme. Michael (Andy García úlohu zahral bravúrne) je muž, ktorý ukázal, že je mimoriadne dôležité uvedomiť si, že keď vzťah ide dole vodou, treba začať od seba, pátrať po svojom podiele chyby a nie hľadať rovno problém v partnerke. Vzťah tvoria dvaja, a tak ako spoločne tvoria to krásne, spolu kreujú aj problémy. Keď vznikne problém, treba ho riešiť spoločne a nevzdať to, pokiaľ sa problémy nevyriešia. Aj keď riešenia môžu byť niekedy zložité. Film popisuje krásne a stále vášnivé manželstvo, peknú rodinu až do momentu, kedy naplno prepuknú alkoholické problémy manželky Alice (Meg Ryan). V začiatkoch svoju závislosť skrýva, ale ako to pri závislostiach jednoducho býva, raz to vyjde na povrch. Ona, teda vlastne oni, sa rozhodnú zabojovať s problémom a Alice odchádza na protialkoholické liečenie.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Buďte Vzorom

Z pohľadu muža to vyzeralo tak, že všetko bolo ideálne- láska, sex, krásne deti, krásna a skvelá manželka a predsa tu niečo nebolo v poriadku. Prehnaná starostlivosť a láska muža, ktorá doslova “udusí” celý vzťah. Je úžasné vidieť, že i keď je Michael presvedčený, že jej dáva najväčšiu lásku, akej je schopný a vznikne problém, tak dokáže prijať realitu a pozrieť sa na to zo strany partnerky. Prinieslo to uvedomenie si, že problémom je vlastne on. Obrovská sebareflexia, akú asi ani nepoznám u žiadneho muža a to vrátane seba.

Film je poučný aj v tom, že ukazuje, aké je tažké veci prijať, aké sú a odstúpiť od nich, aby ich bolo vidieť v celom obraze. Ako je chcieť mať silu zmeniť to a hlavne zmeniť seba a svoj prístup. Pre mňa je to jeden z hrdinov. Sám viem, koľko nezhôd u nás doma vzniká kvôli mne a môjmu videniu sveta a nášho vzťahu a veľakrát sa mi stane, že sebareflexiu potlačí moje ego. Ja vnímam muža v pozícii hlavy rodiny ako súčasť dvojice, nie ako niekoho nad ženou. Doba je iná a mám pocit, že veľa žien ani nedostane priestor na to, aby boli samé sebou. Založenie rodiny, materská jedna, druhá, možno tretia a potom to už naberie monotónny smer. Muž sa stará o zabezpečenie rodiny, ale zároveň kontinuálne chodí do práce, má svoje koníčky, priateľov a žena kvôli deťom zostane stáť. Nie preto, že by chcela, ale veľa vecí jej prischne automaticky, lebo sa to nejako berie, že úloha ženy je byť matka. Chvíľu to vydrží a ako deti rastú, už ani možno nemá odvahu vrátiť sa späť do sveta. Možno zo strachu z narušenia materskej úlohy, ktorú spĺňala dobre a vlastne ani nemá silu veci meniť, lebo nemá tú podporu, akú potrebuje. Nehovorím o ženách, ktoré už inú rolu mať nechcú, lebo im to tak vyhovuje. Ale to je tiež na zamyslenie, či je to naozaj tak.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Aragorn ti odkazuje

Podľa mňa nie je nič krajšie, ako keď sa každý z partnerov môže realizovať v tom, čo ho napĺňa, že môže mať svoj čas a úlohy v rodine sa jednoducho striedajú a spoluvytvárajú prajné prostredie. Ja, napríklad, keď treba, operiem či uspím deti, rád varím a viem byť s deťmi týždeň sám, kým je manželka na služobnej ceste. Manželka je tiež úplne samostatná, keď som preč ja. Podstatné je, aby každý z partnerov mal priestor rásť, žiť a budovať svoj vlastný potenciál toľko, koľko potrebuje, ale zároveň aj rovnováhu tak, aby to vyhovovalo obom.

Vo filme bol Michael ideálnym otcom, ktorý mal skvelú prácu a doma bol dokonalým a prehnane starostlivým manželom. Až to prišlo do momentu, že dokonalosť partnera a hlavy rodiny je iritujúca a nedáva priestor tomu druhému. Zo samej veľkej lásky Alice vlastne nedovolil dýchať, byť sebou a robiť chyby. Preberal za ňu aj také triviálne veci, ako je vyriešenie detskej hádky. Táto veta od Alice hovorí za všetko: “Aspoň raz povedz, že niečo nevieš… “. Niektorí muži sa stavajú do role, že vždy všetko vedia a na všetko majú odpoveď. A akosi neberú, že nemusí byť správna a vôbec, ale vôbec to nemusí byť tak, ako to vidia oni. Ja sám sa stále učím, že moja pravda nie je pravda, ale len môj názor a pravda je vždy niekde uprostred.

Ďakujem za to nielen manželke, ale aj vzácnym chlapom v bratsve, ktoré vediem a sami mi niekedy nastavia zrkadlo.

Vrátim sa ešte spať k filmu, ktorý ukazuje, že často je problém problémom oboch a aj keď sú isté problémy, ktoré má len jeden z dvojice, dotýka sa oboch. U nás je to detto a aj keď si nesieme každý svoje bremeno a krivdy minulosti, verím, že láska to všetko prekoná.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Vedomé otcovstvo (1) Význam budovania rodinnej kultúry

Na záver mi dovoľte ešte jednu myšlienku. Dokonalosť je veľmi nebezpečná. Vytvára obrovský tlak na ostatných v rodine. Porozmýšľajte nad tým, či vaša túžba po dokonalosti neubližuje vášmu partnerovi a vlastne celému vzťahu. A ešte jedna. Tento film je ukážkou toho, ako je doležité vytvoriť bezpečné prostredie vo vzťahu tak, aby ste mali priestor a možnosť pomenovať svoj pohľad na človeka a na to, čo sa v živote deje. Či už vo vnútri samého seba alebo toho, čo sa deje so životom okolo vás. Lebo keď toto zvládnete, tak tým postavíte pevný základ, aby ste mohli nielen povedať svoju pravdu a videnie, ale mali aj možnosť uvidieť pravdu a videnie partnera.


Korektúra: Jana Lászlóová
Fotografia: amazon.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *