Prečo nepracujem zadarmo a prečo by ste nemali ani vy? 1

Prečo nepracujem zadarmo a prečo by ste nemali ani vy?

WX191DV28C

Profesionálne sa tvorbe webových stránok a internetových aplikácií venujem posledných 10 rokov. Od minulého roka aj ako web developer na voľnej nohe, čo znamená, že viac času venujem stretnutiam s klientmi a cenotvorbe. Za tých 10 rokov som urobil veľa chýb, ale zároveň som sa na nich veľa naučil. Je jedno základné pravidlo, ktorým sa pri výbere klienta a pri tvorbe ceny riadim a mali by ste sa začať aj vy: nepracujem zadarmo.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
  • Privátne četovanie
  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom

Pred tým, ako nad týmto článkom ohrniete nosom a označíte ma za chamtivého kapitalistu, ktorý chce stále len zarobiť, prečítajte si tento článok až do konca. Dočítate sa nie len, prečo by ste nemali pracovať zadarmo, ale aj to, aké sú výnimky a kedy by ste prácu zadarmo mali zvážiť. Ale z mojej skúsenosti tu ide o jeden projekt zo sto.

Nepracujem zadarmo

Pri komunikácii s potencionálnymi klientami sa mi až prekvapivo často stáva, že majú predstavu, že pre nich budem robiť zadarmo. Variáciou na túto tému je, keď chcú, aby som pracoval za podiel na zisku, ktorý samozrejme pri začínajúcom projekte neexistuje. Alebo chcú len „prvý malý projekt na otestovanie” zadarmo a keď budú spokojní, tak ma zavalia toľkými platenými zákazkami, že nebudem stíhať.

Moja odpoveď na takéto „ponuky” je vždy rovnaká: NIE.

Môj čas niečo stojí. Ak chcete, aby som pracoval „zadarmo”, neznamená to, že to je naozaj zadarmo. To len znamená, že vy nebudete nič platiť a všetko zaplatím ja. Svojím časom, vedomosťami a skúsenosťami, ktoré by som mohol venovať zaujímavejším projektom. Znamená to, že odo mňa chcete, aby som do vás a vášho projektu investoval svoje peniaze. A to robím v zásade iba vtedy, keď sa tak sám rozhodnem.

A ak klient chce, aby som pracoval „zadarmo”, hovorí mi to o ňom jednu zásadnú vec. On do toho projektu sám nechce investovať. A prečo by som mal investovať ja, keď vidím, že ani on sám nechce?

Práca za podiel na zisku je opäť o tom istom, len zaobalená do krajších rečí. „Ak sa nám to podarí, budeš mať toľko a toľko EUR mesačne a budeš si žiť ako kráľ.” Nie, ďakujem. Prečo? Lebo opäť vidím, že do toho sami nechcete investovať, a čo je horšie, celé riziko beriem na seba ja. Ak sa projekt nepodarí, tak vy nestratíte nič a ja stratím stovky hodín môjho času, ktorý som do toho sám investoval. Ďalší problém je, že keď vy do projektu nič neinvestujete, tak ani nemáte takú potrebu ho dotiahnuť do úspešného konca.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   115. Podcast Mužom.sk: Kam se poděl můj sýr? (Spencer Johnson)

Úplne najhoršia je „ponuka” na „prvý malý projekt na otestovanie” zadarmo. Žiadny seriózny klient od vás nebude chcieť prácu zadarmo. Ak si klient nie je istý vašimi schopnosťami a je seriózny, ponúkne vám menší projekt, ktorý ale bude normálne zaplatený. Malé projekty na otestovanie zadarmo ponúkajú len neseriózni špekultanti, od ktorých si radšej držte odstup. Takéto projekty zadarmo si nechajú urobiť u piatich firiem a majú hotových päť projektov, každý zadarmo, a dôverčivým firmičkám ostanú len oči pre plač.

Zľavy

Samostatnou kapitolou sú zľavy, ktorých sa v tomto článku dotknem len okrajovo. Ak potencionálny klient nechce prácu zadarmo, tak si pravdepodobne bude pýtať zľavu. Zľavy možno môžu fungovať pri predaji produktov, kedy predajca nakúpi produkty od dodávateľa za určitú sumu a nadhodí si nad to vlastný zisk. V tomto prípade predajca vie, koľko percent vám vie dať zľavu a stále ostať v zisku.

Na rozdiel od toho, ja ponúkam službu. A rovnako vy, ak ste prekladateľ, copywrighter, architekt, vodár, grafik… U mňa cenotvorba funguje trochu inak. Ja odhadnem časovú náročnosť projektu a vynásobím ju mojou hodinovou sadzbou. Cenu nestrieľam len tak bez rozmyslu.

Takže ak chcete zľavu z ceny služby, musíte zmeniť požiadavky. Ak znížite náročnosť projektu, bude vás to stáť menej. Som ochotný sa dohodnúť na zľave, ak predĺžime dobu, ktorú na dokončenie projektu mám. Ale zásada je stále rovnaká. Ak chcete zľavu, musíte zľaviť zo svojich požiadaviek.

Výnimky – kedy som ochotný pracovať zadarmo

Jednoduchá odpoveď na otázku, kedy pracujem zadarmo, je, keď sa tak sám rozhodnem. Ak príde za mnou klient a nechce do projektu investovať, na 100% do neho nebudem investovať ani ja. Jediná šanca, ako by som do projektu investoval, je, že by klient prišiel so serióznou ponukou a ja by som sa sám rozhodol, že namiesto peňazí chcem podiel. Je to síce malá pravdepodobnosť, ale stále väčšia, ako keby mi klient chcel nanútiť prácu zadarmo.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Nikdy neprehliadajte chyby

Ďalšou výnimkou môže byť práca pre neziskové organizácie a občianske združenia. Ale stále platí prvé pravidlo, musím sa tak sám rozhodnúť. Nezabúdajte, že aj neziskovky a občianske združenia majú svoje zdroje príjmov a nezriedka zamestnávajú ľudí. Preto to opäť musí byť moje rozhodnutie, že sám chcem podporiť dané združenie prácou zadarmo, alebo sa dohodneme na lepšej cene. Najlepšie je, keď príde neziskovka s jasným rozpočtom, koľko sú do projektu ochotní investovať, a vtedy si vieme sadnúť a vymyslieť, čo sa za tie peniaze dá zrealizovať. A ak chcem projektu pomôcť, sám navrhnem zľavu alebo prácu zadarmo.

Celý tento článok vychádza z mojich vlastných skúseností a opiera sa o to, že viem, čo robím a mám za sebou 10 rokov klientov a referencií. Po desiatich rokoch si viem dovoliť tento luxus a nepracovať zadarmo. Je to samozrejme iné, keď začínate a zatiaľ nemáte veľa skúseností. Ale aj v takom prípade vám radím, veľmi dobre si rozmyslite, či budete pracovať zadarmo. Ak ste na začiatku, je lepšie robiť za menej alebo sa zamestnať vo firme, ktorá vám ponúkne počiatočné skúsenosti.

Možno sa pýtate, čo s neplatenými stážami. Pozor! Ak je niečo neplatené, ešte to nemusí znamenať, že za to nič nedostanete. Na neplatené stáže sa väčšinou hlásia ľudia s minimom skúseností a ich odmena je, že tieto skúsenosti nadobudnú v profesionálnom prostredí. Takže ak začínate, stáže sú určite dobré miesto na nabratie prvých skúseností.

Poslednou výnimkou je vo svete softvéru open source. Sám ako programátor do open source-u prispievam a tvorím softvér, ktorý je zadarmo a voľne šíriteľný. To ešte ale neznamená, že to robím zadarmo. Je to pre mňa dobrá škola, dobrá reklama a spôsob, ako získať ďalších klientov a referencie.

Takže, aby som to zhrnul, kedy je na mieste pracovať zadarmo? Keď sa tak sami rozhodnete.

Rodina a priatelia

Ako pracovať pre rodinu a priateľov? To je ťažká otázka. Problém je, že ak budete pracovať pre rodinu a priateľov zadarmo, čo sa stane, keď vám príde platená zákazka a zrazu nebudete stíhať plniť, na čom ste sa s priateľmi dohodli? Alebo sa dohodnete na zľave, aby ste nepracovali zadarmo, projekt dokončíte a vášmu kamarátovi dôjdu peniaze, takže vás nemôže vyplatiť…

Z vlastnej skúsenosti si myslím, že práca s rodinou a priateľmi, či už platená alebo zadarmo, prináša so sebou viac problémov ako úžitku. Radšej takúto zákazku posuňte inému človeku, pre ktorého to bude striktne pracovný vzťah.

Záver

Uvedomujem si, že tieto moje skúsenosti nemusia byť aplikovateľné na vašu situáciu. Nerobiť zadarmo je možno luxus, ktorý si môžem dovoliť vďaka množstvu skúseností a odpracovaných rokov. Ale aj keď len práve začínate, premyslite si, či budete robiť zadarmo.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Homo Cristallinum - slepá ulička evolúcie

A ak rozhodnete robiť zadarmo, tak len preto, lebo to je vaše vlastné rozhodnutie. Ak projektu sami veríte, chcete podporiť prácu neziskovej organizácie, ktorá je vám blízka, alebo ak chcete nabrať cenné skúsenosti na stáži.

A ešte jedna poznámka na záver. Znamená to, že za všetko, čo robím, chcem peniaze? Že si pýtam peniaze, keď idem pomôcť kamarátovi pri sťahovaní? Určite nie. Tento článok bol o práci a o tom, čím sa živím. Ja sa živím tvorbou webových stránok, a teda keď pre niekoho robím stránku, robím to za peniaze. Vytváram hodnotu, za ktorú očakávam adekvátnu protihodnotu. Ak však môj kamarát potrebuje pomôcť narúbať drevo na záhrade, prídem mu rád pomôcť. A zadarmo.

Ale platí to aj naopak. Ak mám známeho, ktorý je vodár a doma mi praskne vodovodné potrubie, automaticky rátam s tým, že mu za jeho odvedenú prácu zaplatím plnú sumu. Ak on sám navrhne, že mi dá zľavu, alebo dokonca za prácu nič nechce, toto rozhodnutie je na ňom a nie na mne. Rovnako, ako je rozhodnutie, či budem robiť stránku zadarmo, na mne a nie na klientovi.

 


Chcete sa dozvedieť viac o práci na voľnej nohe?

25.11. o 18:00 Vás pozývame na prednášku v coworkingu co-Šicke na Hlavnej 93 v Košiciach.
Viac info na Facebooku.

Rozmýšľali ste niekedy o tom, aké by to bolo pracovať na voľnej nohe? Čo je na to potrebné, aké sú začiatky, či koľko si…

Posted by Pavel Linkesch on Wednesday, November 11, 2015


korektúra: Ivana Badiarová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

8 Comments

  1. Veľmi dobre napísané.

    Mám za sebou 2 stránky ktoré som sa ponúkol spraviť kamošom zadarmo ako referenciu pre mňa kedže nemám žiadny vlastný web (všetko len pre zamestnanca) ktorým by som sa vedel pochváliť. No skončilo to tak že som tie weby robil “nasilu”. Nechcel som od toho cúvnuť lebo som to sľúbil. Tak som to nakódoval, ale musím sa priznať že som sa s tým kódom veľa nenasnažil. Takže vo výsledku majú kamoši web a sú spokojný, ja nemám kvalitnú referenciu, a zabralo mi to čas ktorý som mohol venovať vlastnému projektu alebo učením programovacích jazykov.

    Momentálne svoj čas venujem čisto svojmu projektu a učím sa JS a príde aj PHP. Cítim sa tak oveľa lepšie.

  2. Súhlasím s každým slovom tohto článku – za takmer 40 rokov, čo pracujem, som prišla k tomu istému záveru. Hoci som v živote mnohým ľuďom pomohla svojou bezplatnou prácou (alebo za symbolickú odmenu či barter), z princípu nechcem pracovať zadarmo. Rovnako od nikoho neočakávam, že niečo bude robiť zadarmo pre mňa.
    Od nás, koučov, sa prirodzene očakáva, že prvé stretnutie je zadarmo. Väčšina koučov to tak ponúka a počas prvej hodiny neurobia nič iné, len sa s klientom zoznamujú. Potom s ním podpíšu kontrakt na minimálne 10 stretnutí, prípadne na pol roka alebo rok. Tvrdia, že koučovanie má zmysel len vtedy, keď trvá dlhšie.
    Ja som brief koučka, mám teda úplne iný prístup ku koučovaniu, klientovi aj k cenotvorbe. Už od prvej chvíle pracujem tak, aby ma klient prestal čo najskôr potrebovať. Spravidla už počas prvého stretnutia urobím s klientom toľko užitočnej práce, že po prvom alebo druhom stretnutí už žiadne ďalšie koučovanie nepotrebuje. Keby som za prvé stretnutie nemala dostať zaplatené, nezarobím za 50 alebo 100 % svojej práce, hoci jej účinnosť je veľmi vysoká. Preto moja dohoda s klientom musí znieť úplne inak ako dohoda tých koučov, ktorí podpisujú kontrakty na dlhú sériu koučovacích stretnutí. Moja prvá hodina je bezplatná len vtedy, keď nie je užitočná. A rada by som na Slovensku zaviedla pravidlo, že za koučoavnie sa platí podľa toho, akú hodnotu prinesie klientovi (Value Based Fee).
    A keď sme pri bezplatnej tvorbe webstránok – jeden mladý šikovný online marketér, u ktorého som si chcela objednať tvorbu webu, mi tiež ponúkol časť svojich služieb bezplatne. Ja som ich z princípu odmietla a chcela som za všetko objednané a dodané normálne zaplatiť. Napokon sme sa nedohodli – boli sme filozoficky nekompatibilní – ja bezplatným službám nedôverujem a považujem za neslušné zneužívať čas a vedomosti druhých ľudí.

  3. Super argumenty, veľa z toho možem použiť v situáciach kedy som sám nevedel formulovať vhodné vety. S veľa vecami plne súhlasím. Veľmi sa mi páči na podobnú tému finančného ohodnotenia aj kniha Breaking the Time Barrier: http://www.freshbooks.com/breaking-the-time-barrier alebo aj systém Pay What You Want. Škoda len, že Slovensko nieje ešte veľmi na takéto niečo svojou mentalitou pripravené. Čo si o tomto myslíte?

  4. ahojte, robit zadarmo je mozne…a kto tvrdi, ze je to naopak sa hlboko myli….cize nebudem milionar v ako styridsat rocny, ale som miliardar…lebo mam nieco co je viac ako peniaze…pomohol som niekomu kto potreboval moju pomoc a nemal na to financie….a to je najlepsi biznis…zijem tak poslednych 35 rokov a som stastny a dokonca aj dost bohaty….jvc

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *