Železný Ján – rozprávka o zakliatom divochovi (2) 1
Ostatné

Železný Ján – rozprávka o zakliatom divochovi (2)

iron hans 2

Prečo sa hlúpy Jano vyberie hľadať šťastie? Prečo je Červená čiapočka práve červená, a nie modrá? Prečo Popolvár prichádza vždy v inom brnení? Rozprávky v sebe skrývajú omnoho viac, ako si pravdepodobne myslíte.
V predchádzajúcom dieli sme načali rozprávku, ktorá v sebe nesie hlbokú alegóriu. Dnes v nej budeme pokračovať.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Keď Železný Ján dobehol do lesa, zložil chlapca na zem.  Sľúbil mu, že sa oňho postará, ale musí strážiť jeho studničku, aby ju nič neznečistilo. Princ teda sedel pri studničke a strážil. V jednej chvíli ho však rozbolel zranený prst a tak ho chytro strčil do vody. Keď prst vytiahol, mal ho celý pozlátený a tak ho obviazal šatkou. Onedlho sa muž vrátil a opýtal sa čo sa udialo. Mladý princ chcel udalosť utajiť, ale Železný Ján ho odhalil a povedal:

Raz ti to odpustím, ale nabudúce už budem neľútostný.”

Na druhý deň sa však stalo čosi podobné. Chlapcovi spadol do studne vlas. Aj o tom sa divoch dozvedel, no rozhodol sa chlapca omilostiť posledný krát. Na tretí deň sa princ od nudy zadíval na svoj obraz v studničke. Nakláňal sa viac a viac, až kým mu jeho dlhé vlasy neskĺzli do vody. V tej chvíli žiarili ako slnko. Ukryl ich pod šatku, ale divý muž už všetko vedel. Daromná bola všetka ľútosť, Železný Ján poslal princa do sveta. Sľúbil mu však, že keď ho bude potrebovať, stačí keď ho zavolá. Princiatko nakoniec skončilo v cudzej kráľovskej kuchyni, kde nosilo vodu a vynášalo popol.

Neskôr sa chlapec stal záhradníkom a v horúcom letnom dni zabudol a odhalil svoje zlaté vlasy. Tie si všimla princezná a dožadovala sa chlapcovej priazne. Ten ju však odmietol.

Kráľ sa v tom čase vydal do vojny. Mladý princ túžil bojovať, no dostal iba starého koníka. Vydal sa na ňom k lesu, kde zavolal na Železného Jána. Ten mu poskytol bojovú výstroj i armádu a princ otočil takmer prehratý boj. Domov sa však vrátil na staručkom koníkovi a všetci sa mu smiali. Nikto netušil, že to práve on bol tajomným hrdinom.

Ako to už býva kráľ i princezná chceli spoznať svojho záchrancu a tak vyhlásili turnaj. Chlapec trikrát zasiahol do zápasov. Trikrát v prestrojení od Železného Jána. Raz v bronzovom, potom v bielom a naposledy v čiernom brnení. Vždy ušiel s odmenou – zlatým jablkom. Pri poslednom úniku však utrpel zranenie.

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

Princezná však odhalila totožnosť mladučkého záhradníka, ktorý rozdával zlaté jablká deťom. Princ predstúpil pred kráľa a bol odhalený. Ako odmenu si prial iba jedno, už dávno zamilovanú princeznú. Na svadbu prišli aj princovi rodičia. Víno tieklo prúdom, stoly sa prehýbali jedlom, keď v tej chvíli vošiel do miestnosti hrdý cudzí kráľ s družinou.

Nejaká obrovská moc ma začarovala a donútila žiť pod hladinou, dokiaľ sa neobjaví mladík, ktorý prejde utrpeniami a skúškami. Teraz keď som voľný všetky svoje poklady ti skladám k nohám.”

Zazvonil zvonec a rozprávky bol… začiatok?

Ukončili sme mýtus o mladom princovi so zlatými vlasmi, alebo o zakliatom Železnom Jánovi? Čo si myslíte vy? Ako rozumiete tejto rozprávke? Vidíte v nej skutočne obraz niečoho, čo je aktuálne aj dnes?


fotografia: ironhans.wordpress.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

2 komentáre

  1. svoju silu najdes, az ked siahnes na dno

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*