Zlatá cesta ja vydláždená priateľstvami 1
Vzťahy

Zlatá cesta ja vydláždená priateľstvami

Zlatá cesta ja vydláždená priateľstvami 3

Dnes Vám poviem jeden príbeh…

Poznáte deti, ktoré majú v škole skvelé výsledky, ale akosi si nevedia nájsť priateľov? Nevedia, ako správne zapadnúť do kolektívu. Tak ja som bol presne také dieťa. V triede som mal jedného či dvoch kamarátov. Detstvo som strávil v knihách a zvykol som si na samotu. Našiel som si v tom isté čaro. Iste chápete, že na tínedžera začnú také veci doliehať. Vedel som, že potrebujem spraviť radikálnu zmenu.

Preto som sa pred takmer piatimi rokmi presťahoval do Kalifornie, do San Francisca. Áno, veď vravím, že som hľadal RADIKÁLNU zmenu. Bol to pre mňa úplne nový svet, nikoho som tu nepoznal, s angličtinou sme si ešte netykali. Dobrovoľne som sa vrhol do búrlivých vôd a žiadna iná možnosť pre mňa neexistovala. Bol som podrobený testu!

Každý, kto si prešiel podobnou skúsenosťou, to pozná. Musíte si nájsť ubytovanie, prácu, nadviazať vzťahy s novými ľuďmi. Bolo to úžasné obdobie plné skúšok, úspechov, sklamaní, radosti a sĺz. Po piatich rokoch však môžem hrdo povedať, že žijem šťastný život.

A teraz sa dostávam k pointe. Zvládol som to celé sám? Absolútne nie! Dlho mi to nedochádzalo, ale skutočným dôvodom, prečo žijem taký život, aký žijem, je vďaka priateľom, ktorých som počas svojej cesty stretol. Oni boli tí, s ktorými som sa smial, s ktorými som plakal. Oni boli tí, ktorí mi pomohli nájsť si prácu, ubytovanie, a hlavne samého seba.

Samotu som musel zanechať za sebou. Vďaka priateľstvám a kontaktom, ktoré som vytvoril, sa môj život mohol ubrať cestou, kde nie som sám a viem, že keď potrebujem pomoc, niekto za mnou vždy stojí. Presne tak, ako som ja ochotný podať pomocnú ruku naspäť.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Kde je moja trpezlivosť?

Nech už sa snažíš robiť v živote čokoľvek, pamätaj, že sám to nedokážeš. A to je fakt! Po svete chodí množstvo bystrých chlapov s neuveriteľným intelektom a disciplínou, no stále sa akosi nevedia posunúť ďalej. Prečo? Pretože všetko sa snažia robiť sami. Hľadaj si priateľov, ktorí Ti budú inšpiráciou a pomôžu Ti rovnako, ako ty pomôžeš im. V časoch, keď svet otemnie, budú Tvojím svetlom.

Naše životy sú v mnohom tak posplietané, že už si to ani neuvedomujeme. Aj ten chlieb každodenný niekto pre Teba musel upiecť. Večeru Ti na stôl položila manželka a ak aj tá tvoja nerada varí, ver, že bez nej si rodinu nezaložíš. Vravíš, že peniaze si si zarobil sám a nikto to neodrobil za Teba? Súhlasím! Ale stále si súčasťou firmy, ktorú založil niekto iný. Vravíš, že máš vlastnú firmu? Verím, že sa Ti úspešne darí a ak to takto pôjde ďalej, tak začneš hľadať sekretárky, majstrov, účtovníkov, aby Ti s biznisom pomohli. A ak pracuješ na tom, aby si vybudoval impérium, ver, že budeš potrebovať celý svet, aby Ti s tým pomohol. Doslova!

Priatelia, pracujte na svojich vzťahoch. Je obdivuhodné, keď muž vie makať. Nie je obdivuhodné, keď muž drie od rána do večera a nemá čas sa porozprávať s drahou alebo sa pohrať s deťmi. Pozvite ďalších do Vášho života, navzájom sa podporujte, vytvárajte mužské kruhy či iné komunity a kvalita Vášho života, ale aj všetkých naokolo, neuveriteľne porastie. Koniec koncov, práve preto sme to ako ľudstvo tak ďaleko dotiahli. Len si dávajte pozor, aby Vás tieto priateľstvá neodviedli na druhú stranu sveta tak, ako sa to prihodilo mne.


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

3 komentáre

  1. Ked sa smiem opýtať: ta druhá strana, kde ťa odviedli priateľa, je zlá? A kde to je? Napíš nabudúce.. Vďaka

    • Michal Marko

      Zdravím, narážaš na poslednú vetu? No odviedlo ma to do Kalifornie. Ale nie, nieje absolútne zlá. Práveže je skvelá. Len som sa snažil podotknúť že priateľstvá Ťa niekedy môžu posunúť veľmi daľeko, niekedy až za oceán aj keď to absolútne neplánuješ.

  2. Zdravim Michal, rozumiem co chces clankom povedat, avsak u nas, myslim na Slovensku je to inak. Mal som podobny pribeh ako ty, od detstva az po dva roky zivota sice nie SF ale LA, to vsak nie je podstatne. Do dnes mam asi najlepsie priatelstva v LA a rad sa tam vraciam, avsak po takmer dvoch rokoch som sa rozhodol vratit domov a nebolo to lahke. Priatelstva a budovat cestu v statoch je ovela ovela jednoduhsie a viem o com hovorim. Nebyt rodiny a zazemia, som tam do dnes i ked s odstupom casu vidim kam sa posunuli moji priatelia v LA a kde som ja teraz po 40-tke a nemenil by som. Je to proste u nas tazsie a ludia su strasne obmedzeni a nie su otvoreni novym priatelstvam ale tym nechcem povedat, ze sa to neda. Da sa to, ale je potrebne ovela ovela viac energie do toho vlozit. Myslim si, ze ak niekto chce rozvijat priatelstva u nas, tie muske, tak muzom.sk ho urcite nakopne, da mu sebaistotu, podporu a da tomu aj hlbku .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*