10 pravidiel úspechu Michaela Jordana 1

10 pravidiel úspechu Michaela Jordana

10 pravidiel úspechu Michaela Jordana 3

Športovec, herec a podnikateľ. Je považovaný za jedného z najlepších basketbalistov všetkých čias. Jeho majetok má hodnotu vyše 1 miliardy dolárov a jeho značka má zisk 2.25 miliardy dolárov ročne. Tu je 10 pravidiel úspechu Michaela Jordana.

1. Pracujte tvrdo

Každý deň ešte pred východom slnka bol Jordan na ihrisku ako prvý. A bol tam, pretože nebol dobrý. Trénoval celý deň s trénerom až do večera. A po celom dni, po tom, čo už všetci odišli, ešte povedal trénerovi: “Môžeme ešte chvíľu trénovať? Myslím, že sa začínam zlepšovať.”

2. Zapáľťe oheň

“Všetko to začalo na vysokej škole. Strelil som kôš proti Georgetownu v roku 1982, keď som ani presne nevedel, čo robím. Prebudilo to vo mne človeka, ktorý chce excelovať, ktorý chce súťažiť a vyhrávať. Človeka, ktorý chce byť jedným z najlepších alebo najlepší. Ten kôš vo mne zapálil oheň, ktorý nič nezastaví.”
– Michael Jordan

3. Buďte iný

“Chcel som byť lepší ako všetci ostatní. Chcel som byť viac ako len jednorozmerný hráč. A to platí, aj keď hovoríme o Magic Johnsonovi. Magic Johnson bol miláčik publika, výborný v útoku, dobrý motivátor, priemerný v obrane. Ja som to chcel zmeniť. Ja som chcel robiť všetko to, čo by ma odlíšilo od Magic Johnsona. Nevravím, že nebol výborný. Stále je výborný. Ale sme vynikajúci každý svojím vlastným spôsobom. A to bola pre mňa stále motivácia a do dnešného dňa to stále je.”
– Michael Jordan

4. Zlyhania sú súčasťou cesty k úspechu

“Netrafil som viac ako 9 000 striel v mojej kariére. Prehral som viac než 300 zápasov. 26 – krát mi bola zverená zodpovednosť hodiť rozhodujúci kôš a netrafil som. Zlyhal som znova, znova a znova. A to je dôvod, prečo som uspel.”
– Michael Jordan

5. Majte vysoké očakávania

“Nikdy som nemal pocit, že som na vrchole. Stále mám pocit, že je priestor na zlepšenie. Stále si dávam ciele, ktoré chcem dosiahnuť. Nikdy sa neuspokojím s tým, čo som dosiahol. Aj napriek tomu, že som úspešný, stále mám pocit, že musím veľa dokázať. Nie len ako hráč, ale ako človek, ako otec a do určitej miery ako vzor pre ľudí. Takže nikdy so sebou nie som spokojný. V momente, keď budem mať pocit, že sa už ako hráč nemôžem zlepšiť, odídem.”
– Michael Jordan

6. Buďte pozitívny

“Šport je nástroj, ktorý vás učí. Učí vás zlé veci, ale môže vás učiť aj dobré veci. Je to o tom, ako tie veci vnímate. Pozerám sa dozadu na všetky skúsenosti, či už negatívne alebo pozitívne, a vidím ich všetky ako pozitívne. Nič by som nemenil, lebo by to zmenilo aj ďalšie veci, ktoré sa udiali. Takže, ak sa pozerám späť, nemám pocit, že sa stali nejaké zlé veci. Samozrejme, že nechcete, aby sa vám diali zlé veci, ale čelíte im a vysporiadate sa s nimi. Nemôžete mať dobré bez zlého.”
– Michael Jordan

7. Buďte tým, kým máte byť

“Nie je to o topánkach. Je to o poznaní toho, kam idete. O nezabúdaní na to, kde ste začínali. Je to o odvahe zlyhať. O nevzdaní sa, keď ste zlomený. Je to o prijatí všetkého, čo vám je nadelené, a o premene na niečo lepšie. Je to o práci viac než o sláve. Je to o tom, že v sebe máte silu robiť to, o čom ostatní povedia, že nedokážete. Nie je to o topánkach. Je to o tom, čo v nich robíte. Je to o tom byť tým, pre čo ste boli zrodený.”
– Michael Jordan

8. Majte víziu

“Sme starí a samozrejme, že sme unavení. Bola to dlhá sezóna. Ale v hlave máme víziu. Máme cieľ, ktorý chceme dosiahnuť. Niekedy musíte makať, aj keď ste starí a unavení. Je to skúška vašej vôle uspieť, keď sa musíte pasovať s takýmito negatívami. Ale som si istý, že na konci tohto play – off uvidíte, že starí a unavení boli mentálne veľmi silní.”
– Michael Jordan

9. Prestaňte s výhovorkami

“Možno to je moja chyba. Možno som vás nechal myslieť si, že to bolo ľahké, aj keď nebolo. Možno to je moja vina, že si myslíte, že môj vrchol začal pri trestných hodoch a nie v telocvični. Možno som spôsobil, že si myslíte, že každý môj hod bol vítazný. Že moja hra bola postavená na tom, čo dokáže moje telo a nie na vnútornom ohni vo mne. Možno to je moja chyba, že som vás nenechal vidieť, že moje neúspechy mi dali silu. Že moja bolesť bola moja motivácia. Možno som vás nechal myslieť si, že basketbal je dar od Boha a nie niečo, na čom som pracoval každý jeden deň môjho života. Možno som zničil hru. Ale možno si len hľadáte výhovorky.”
– Michael Jordan

10. Trénujte

“Trénujem tak, akoby som hral zápas. Takže ak nastane moment v zápase, nie je to pre mňa nič nové. To je krása basketbalu, to je dôvod, prečo trénujete. Takže, keď sa dostanete do toho momentu, nemusíte rozmýšľať. Veci sa inštinktívne stanú.”
– Michael Jordan


korektúra: Jana Lászlóová
zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=NidqtkXq9Yg

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *