10 tipov, ako si lepšie oholiť krk 1
| |

10 tipov, ako si lepšie oholiť krk

Oholiť si krk, to je hold veľmi záludná vec. Veľa mužov sa nevie uspokojiť s tým, ako to dokážu. Iní z nás majú problémy s bolestivým podráždením, začervenaním a reznými ranami. Preto prinášam 10 rád, ako si poradiť s vlastným krkom.

1. Detailné zmapovanie
Spôsob, akým brada rastie na krku, dokáže byť úplne nepredvídateľný a až „neprirodzený“. Niekedy dokonca rastie do kruhu. Pochopenie svojej vlastnej brady je prvým krokom v boji proti problémom s holením. Ako to dosiahnuť? Vytvor si mapu vlastnej brady. Použi zrkadlo a jemné kruhové pohyby prstov, aby si určil, ktorým smerom ti rastie brada, a nakresli si to do svojej mapy tváre. Dokreslenie šípok na určenie smeru rastu brady ti pomôže pochopiť, ako tú ktorú oblasť čo najlepšie oholiť.

Holiť bradu zo začiatku po smere rastu je jedným zo základných kameňov, zvlášť ak používaš holiaci strojček s viacerými žiletkami. Trochu menej na tom záleží, ak používaš obojstranný holiaci strojček, tzv. „bager” (môžeš trochu „podvádzať“ a jednoducho holiť v smere, v akom si začal, bez nejakého veľkého trápenia sa nad každým záhybom), ale nesmieš na to zabúdať. Holenie sa po kúskoch je základ úspechu.

2. Dôsledná príprava
Dobrá príprava pokožky na holenie je často zanedbávaná a nedocenená: obrovské množstvá teplej vody a jemné čistene pokožky na tvári tvojmu krku veľmi nepomôžu. Nezabudni si pred holením zjemniť bradu horúcim uterákom! Niektorí muži, hlavné tí, ktorých trápi zarastanie chĺpkov, by tiež nemali zabúdať na staré dobré dôkladné prečistenie tváre, kým na ňu priložia žiletku.

3. Olej pred holením
Osobne nie som veľkým zástancom olejov pred holením, ale istí muži tvrdia, že im to pomáha znižovať podráždenie pokožky. Namoč si tvár, vtri olej a potom použi penu na holenie.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Chcel by si byť holič? Aké sú plusy a mínusy tohto povolania a ako vyzerá bežný deň?

4. Pri holení, používaj studenú vodu
Po bežnej príprave skús používať studenú vodu. Niektorí chlapi hovoria o značnom znížení podráždenia pokožky po holení so studenou vodou.

5. Používaj len „jemný“ holiaci strojček s kvalitnou žiletkou
Takže pekne po poriadku, asi sa pýtaš, čo to je „jemný“ holiaci strojček? Vo svete obojstranných holiacich strojčekov (bagrov) sa o niektorých z nich hovorí, že sú „jemné“, pretože sú vyrábané tak, aby odkrývali menšiu časť žiletky, ako je bežné. A i keď nedosiahnete také hladké oholenie, je to určite omnoho viac pohodlnejšie a menej to dráždi. Na nastaviteľných „bagroch“ si môžeš nastaviť strojček pre jemnejšie, ale aj agresívnejšie holenie. Nastav si jemnejšie holenie na krk, a na tvár môžeš používať aj viac drsnejšie.

Ďalšia vec, ktorú môžeš urobiť na zjemnenie podráždenia na citlivých plochách ako krk, je skombinovať jemný strojček s vysokokvalitnou žiletkou. Takáto kombinácia poskytuje omnoho efektívnejšie a pohodlnejšie oholenie.

Pri moderných hlaviciach s viacerými čepieľkami však budeš mať problém, keďže typov hlavíc, ktoré k nim sedia, je obmedzené množstvo . Ak máš takýto strojček, tak najlepší spôsob, ako zmierniť podráždenie, je vybrať si hlavice s menším počtom čepieľok. Ak ti to ale nesadne, neboj sa zaexperimentovať.

6. Narovnanie – nie naťahovanie – kože
Musíme sa s tým zmieriť, krk nie je rovný. Má rôzne ohyby a „zákruty“. Väčšina mužov pri holení naťahuje svoju hlavu hore, aby natiahli kožu na krku. Pomôcť to môže, ale reálne to kožu na krku nevyrovná. Namiesto toho sa skús nakloniť dopredu a TROCHU nakloniť hlavu smerom dole.

7. Netlač
Netlačiť znamená NETLAČIŤ!

8. Vyskúšaj niektoré z „pokročilých“ techník
Toto nie je pre každého, ale ak máš nejaký malý kúsok strniska, môžeš vyskúšať niektoré techniky, ako napríklad J-Hooking alebo Blade Buffing a tak sa môžeš postarať o tieto miesta bez toho, aby si ich musel znova celé holiť a podráždiť si pokožku. Ale všetkého veľa škodí a tak ak si nedávaš pozor, koleduješ si o problém.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   7 krokov k dokonale oholenej a mužnej hlave

9. Po holení si dôkladne očisti krk.
Detailné vyčistenie krku po holení teplou vodou (predtým, ako použiješ prípravky po holení) odstráni všetku zvyšnú penu, čo je veľmi dôležité pre mužov, ktorým často zarastajú chĺpky. Ja osobne idem ešte trošku ďalej, namočím kozmetický tampón do pleťovej vody a vyčistím si ňou tvár. Bol by si prekvapený, čo všetko sa na taký tampón nazbiera.

10. Menej je niekedy viac
Naozaj potrebuješ oholenie, po ktorom budeš mať tvár ako detský zadok? Možno je čas sa trošku uskromniť a snažiť sa len „vyzerať slušne”.

preklad: Dominik Mucha
korektúra: Ivana Badiarová
zdroj: artofmanliness.com
fotografia: gratisography.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

2 Comments

  1. Nič v zlom,,, ale pomedzi články o tom, ako sa moderný chlap vyrastajúci v mäkučkých perinkách môže inšpirovať členmi špeciálnych jednotiek ako byť chlapom a podobne zadelíme čítaníčko o tom ako si opatrne oholiť krčíček aby sa chlapeček náhodou nerozplačkal keď bude mať vyrážťičku? Ako naši pradodovia bojujúci vo vojnách a makajúci denne živiac svoje rodiny tvrdou drihou by zaplakali aké bukvice vyrastajú z ich potomnkou,,, kuva chlapi vzmužte sa

    1. Vďaka Lusyen za reakciu. Z prezývky neviem či si muž, alebo žena (nič v zlom). Ale čím sa holíš? Nožom? Pravdepdobne nie. Osobne sa holím bagrom a to chce techniku. Vezmi si britvu a skús zatlačiť. Vlastne neskús, lebo by nasledovala smrť. Muži nie sú praľudia. Kde treba byť tvrdý, som tvrdý, kde treba jemnosť som jemný. No, a holenie nie je len o zoškrabaní srste z tváre, ale môže ísť o rituál a veľmi technickú vec. Pozri si naše ďalšie články o holení, kde o tom píšem viac.
      Ešte raz vďaka za reakciu, a že nás čítaš.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *