Motivácia k rannému vstávaniu od Marca Aurelia 1

Motivácia k rannému vstávaniu od Marca Aurelia

Marcus Aurelius stvárnený vo filme Gladiátor
Marcus Aurelius stvárnený vo filme Gladiátor

Nedávno sme tu mali článok o tom, ako si vybudovať návyk vstávať skoro ráno. Vedeli ste o tom, že s ranným vstávaním sa trápi ľudstvo od samého počiatku? Nie ste to len vy, čo ledva stíhate dobehnúť do práce, pretože ráno sa vám v posteli zdá, že každých ďalších 5 minút strávených pod prikrývkou má cenu zlata. Veľmi dobre vám rozumel aj Marcus Aurelius, rímsky panovník, na ktorého rozhodnutiach stáli a padali životy miliónov ľudí. Aj on mal niekedy problém ráno vstať a jeho vnútorný boj si zaznamenal do svojho „denníka”, ktorý neskôr vyšiel pod názvom Myšlienky k sebe (v angličtine ako Meditations).

Ja sám som si túto stať vytlačil a zavesil vedľa postele tak, aby to bola prvá vec, ktorú ráno uvidím.

 

Na svitaní, keď sa ti nedarí vstať z postele, povedz si: „Musím ísť do práce – ako ľudská bytosť. Na čo sa mám sťažovať, ak idem robiť to, na čo som bol zrodený? Alebo je toto to, na čo som bol stvorený? Chúliť sa pod prikrývkou a ostať v teple?”

– Ale tu je príjemnejšie…

Takže ty si sa narodil, aby si sa cítil „príjemne”? Namiesto toho, aby si robil veci a zažíval ich? Nevidíš rastliny, vtáky, mravce, pavúky a včely, ako si každá ide za svojou individuálnou úlohou, ako dávajú svet do poriadku najlepšie ako vedia? A ty nie si ochotný robiť svoju prácu ako ľudská bytosť? Prečo sa neponáhľaš robiť to, čo od teba príroda vyžaduje?

– Ale aj spať niekedy musíme…

Súhlasím. Ale príroda na to dala limit – rovnako ako na jedenie a pitie. A ty si už tento limit prekročil. Máš toho viac než dosť. Ale to sa netýka práce. Tam si stále nenaplnil svoju kvótu.

Marcus Aurelius, Myšlienky k sebe

 

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Fakty, ktoré majú význam

O Marcovi Aureliovi sme už písali niekoľkokrát. Ak vás jeho myšlienky zaujali, určite vám odporúčam knihu Myšlienky k sebe, ktorá je jedna z mojich najobľúbenejších vôbec.

Slovenský preklad je momentálne vypredaný, ale 22.10.2015 sa chystá nové vydanie.

Ak nemáte problém s angličtinou, osobne vám odporúčam nový moderný anglický preklad od Gregoryho Haysa, ktorý sa veľmi dobre číta.

Kúpou akejkoľvek knihy cez naše partnerské odkazy na Martinus a Amazon podporíte fungovanie muzom.sk.

 

korektúra: Jana Lászlóová, Ivana Badiarová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

4 Comments

  1. Výborný článok. K vydaniu Meditations, rovnako silne sa prikláňam k anglickému prekladu od Haysa, číta sa výborne (predpokladám, že sme rovnako inšpirovaní odporúčaním Ryana Holidaya, či? :-).
    Slovenský preklad (už je opäť v predaji) je zo 40. rokov 20. st., je to už cítiť na znení. Nič to samozrejme nemení na záslužnej práci prof. Okála, ktorý do slovenčiny preložil veľa antických diel a bol tiež konzultantom Vojtecha Zamarovského, je to však trošku náročnejšie čítanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *