Ako povedať skvelý príbeh v troch jednoduchých krokoch 1

Ako povedať skvelý príbeh v troch jednoduchých krokoch

ruka s knihou

Každý muž musí byť schopný porozprávať skvelý príbeh.

Môže to byť vrámci prezentácie vo vašej práci. Alebo vrámci pracovného dokumentu, ktorý musíte napísať.

Možno len trávite čas so svojimi kamarátmi a vymieňate si príbehy. Alebo ukladáte deti do postele a situácia si vyžaduje rozprávku na dobrú noc.

Čo s tým? Kde začať?

Živím sa písaním kníh – niekedy píšem sám, inokedy v spolupráci s významnými osobnosťami verejného života. Študoval som umenie a remeslo rozprávania príbehov, tak skutočných, ako aj fiktívnych, a predkladám vám, čo som sa naučil.

Aby ste povedali výborný príbeh – akýkoľvek príbeh – držte sa tohto overeného a pravdivého vzorca:

1. Predstavte čestného hrdinu s veľkým cieľom.

Slovo „hrdina“ tu používame v zjemnenom význame. Hrdina je váš protagonista, hlavná postava vášho príbehu. Musí byť príťažlivý, aby sa s ním vaši poslucháči alebo čitatelia stotožnili a boli na jeho strane.

Je dôležité opísať veľký cieľ. Zvyčajne je to takto: čím väčší a náročnejší cieľ, tým lepšie. Hrdina musí niekam ísť, niečo robiť, a čo je najdôležitejšie – niečo chcieť.

Musí ísť o čo najviac. Hlavná postava sa musí pokúšať o nemožné, túžiť po nedosiahnuteľnom, vzdorovať zakázanému alebo prekonávať katastrofy.

Spýtajte sa sám seba: čo váš hrdina skutočne chce?

Premýšľajte o tejto štruktúre v kontexte filmov alebo kníh, ktoré poznáte.

Hviezdnych vojnách je takýmto hrdinom Luke Skywalker. Jeho veľkým cieľom je pomstiť smrť jeho otca porážkou Darth Vadera a záchranou vesmíru od Hviezdy Smrti.

Bojovníkovi ciest je hrdinom Mad Max. Musí opravenú cisternu plnú benzínu (spoiler alert: je to skutočne benzín?) dostať do bezpečia, aby pomohol usadlosti prežiť, zatiaľ čo uteká hordám zlých záškodníkov na kolesách.

V románe Kto chytá v žite je príťažlivým hrdinom prívetivý, ale nespokojný stredoškolák Holden Caulfield. Musí bojovať so silami neúprimnosti na základnej škole a v dospeláckej kultúre, ktorá ho obklopuje, pričom oboje považuje za priehľadné a nepravdivé.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ako nebyť sklamaný zo svojich priateľov

Keď svojím deťom rozprávam príbeh na dobrú noc, zvyčajne ich do tvorby príbehu zapojím. Spýtam sa ich napríklad, ako sa volá chlapec, ako sa volá dievča, kto je ten chlapec a dievča a čo najviac chcú.

Možno skončím s Barneym a Chloe, hltačom mečov a princeznou, ktorí viac ako čokoľvek chcú ísť na výlet do Disneylandu, kde musia zachrániť svojho otca, ktorý je držaný ako rukojemník na vrchole Čarovného kopca.

Dobrá práca, deti. Bude to skvelý príbeh.

2. Ponorte hrdinu do chaosu a prinúťte ho bojovať o slobodu.

Hrdina nemôže k svojmu cieľu jednoducho precválať a získať ho bez úsilia. Príbeh by tak nebol zaujímavý. Cieľ vášho hrdinu musí byť zablokovaný. Musí prekonať prekážky dôvtipom, intelektom alebo akciou.

Po celý čas musí byť príbeh plný napätia. Čitatelia musia dúfať alebo sa báť, že sa niečo dôležité a nevyhnutné stane alebo nestane.

Spýtajte sa sám seba: aké prekážky vášho hrdinu postretnú na ceste k jeho cieľu?

V románe Cormaca McCarthyho The Road (Cesta), za ktorý bola udelená Pulitzerova cena, sa bezmenný otec a jeho mladý syn snažia dostať do bezpečia v chaotickom post-apokalyptickom svete. Po ceste musia bojovať s kanibalmi, so svojím vlastným hladom a smädom a so žiaľom nad stratou dôležitého člena rodiny.

V klasickom filme Jerry Maguire sa mladý, úprimnosť hľadajúci športový agent musí oslobodiť od zamestnania, ktoré z neho vysáva život, aby si mohol rozvinúť nový život plný zmyslu, empatie a skutočnej lásky.

V románe True Grit (Skutočná odvaha), ktorý bol dvakrát sfilmovaný, sa mladá Mattie Ross vydáva na expedíciu, aby zastrelila zbabelca Toma Chaneyho, ktorý zabil jej otca. Počas toho, ako cestuje s jednookým maršálom Roosterom Cogburnom a odmeraným texaským rangerom LaBoeufom, musí Mattie bojovať proti streľbe, uhryznutiam hadmi a s pochybnosťami jej spolucestovateľov.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   105. Podcast Mužom.sk: Obrobijec

Ak v práci prednášate svojmu vedeniu, môže vám pomôcť, ak začnete anekdotou, ktorá bude znázorňovať ciele vašej spoločnosti, výzvy, ktorým spoločnosť čelí, a to, ako vaša spoločnosť zručne pracuje na prekonávaní prekážok a dosahovaní vašich cieľov.

3. Ukážte, ako hrdina víťazí.

Pred koncom príbehu sa napätie musí uvoľniť. Hrdinov cieľ musí byť naplnený, hoci aj prekvapujúcim spôsobom.

V zásade všetci máme radi šťastné konce.

Pýtajte sa: Ako váš hrdina dosiahne svoj cieľ?

V knihe Laury Hillenbrandovej Unbroken (Nezlomný) je hrdinom olympijský bežec Louis Zamperini. Musí bojovať o prežitie v rafte na Pacifiku a potom v japonských táboroch smrti počas Druhej svetovej vojny.

Na konci príbehu víťazí nádej a Zamperini sa bezpečne vracia do Ameriky, kde nachádza novú vieru a odpustenie. Ako čitatelia sme držaní v úplnom napätí počas celého príbehu až do konca, keď si môžeme zhlboka vydýchnuť.

Vo Fight Club, filme založenom na románe Chucka Palahniuka, zisťujeme – (spoiler alert) – že bezmenný priemerný človek, ktorého hrá Edward Norton, je v skutočnosti tá istá osoba ako prívetivý, ale násilný Tyler Durden – sú to oddelené osobnosti v tom istom tele.

Na konci je Tyler „zabitý“ guľkou do Nortonovej hlavy a hoci je budova spoločnosti vyrábajúcej kreditné karty zničená výbušninami, keď vidíme Nortona a jeho známosť, Marlu, držať sa za ruky, prichádza zvláštny pocit, akoby sa všetko rozuzlilo.

Keď ste v športovom bare a rozprávate kamarátom príbeh o svojom bratrancovi Archiem, aký príbeh by ste mohli povedať?

Možno Archie cestoval do Tanzánie, aby ochutnal najlepšie svetové steaky z jaka. Musel tie steaky ochutnať, lebo jeho snúbenica – jeho úplná životná láska – milovala jačie steaky a nezobrala by si ho, kým by ich neochutnal. Počas cesty Archie stretol skupinu zúfalých jednorukých žonglérov, ktorí mu ukradli peňaženku. V skutočnosti to boli túlaví ninja bojovníci v prestrojení.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Muž, čo tvorí kultúru

Vaše rozprávanie musí končiť starostlivo zvolenou vetou, v ktorej sa všetko rozrieši. Archie porazil ninjov. Jeho snúbenica bola šťastná. Jedol steaky z jaka. A ten jak bol veru tým najlepším, čo kedy ochutnal.

 

Zdroj: artofmanliness.com
Preklad: Kristián Leško
Fotografia: gratisography.com

 

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

4 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *