Lekcie mužnosti z Gladiátora 1

Lekcie mužnosti z Gladiátora

Gladiator

Je dôvod, prečo muži (aj ženy) milovali film Gladiátor. Hlavná postava Maximus Decimus Meridius je stelesnením mužnosti. Tu sú štyri lekcie mužnosti, ktoré sa od neho môžeme naučiť.

Miloval svoju rodinu a bol jej verný

Maximus bol rodinným mužom. Odmietol slávu, ktorú mohol mať ako rímsky cisár, aby prijal teplo rodinnej lásky.

Marcus Aurelius: Kedy si bol naposledy doma?
Maximus Decimus Meridius: Pred dvoma rokmi, dvestošesťdesiatimi štyrmi dňami a dnešným ránom

Hoci bola Maximova žena brutálne zavraždená, nenarušilo to jeho oddanosť k nej. Počas filmu je prítomné romantické napätie medzi Maximom a cisárovou dcérou. Maximus však zostal verný svojej mŕtvej manželke a svojej rodine a odmietal návrhy inej ženy.

[Maximus sa pozerá na sošku svojej manželky a syna]

Juba: Počujú ťa?
Maximus Decimus Meridius: Kto?
Juba: Tvoja rodina. V posmrtnom živote.
Maximus Decimus Meridius: Ó, áno.
Juba: Čo im hovoríš?
Maximus Decimus Meridius: Môjmu synovi – vravím mu, že ho čoskoro znova uvidím. Aby držal päty dole, keď jazdí na koni. A mojej žene… to nie je tvoja starosť.

Miloval svoju krajinu

Kým sa Maximus stal gladiátorom, bol lojálnym generálom v rímskej armáde. Jeho muži ho rešpektovali a veľmi si ho ctili.
Keď Rím padol do špinavých rúk, nevzdal sa svojej krajiny. Lojálne sa snažil naplniť želanie mŕtveho cisára, aby sa vláda nad Rímom vrátila do rúk ľudu a senátu, bojoval a obetoval sa, až kým nebude obnovená republika.

Mohol kohokoľvek nakopať, no zostával pri tom čestný

Film Gladiátor je známy pre úžasné bojové scény. V každej bitke, či už vo vojne alebo v aréne, Maximus vždy porazil svojho súpera kombináciou hrubej sily a stratégie. Dokázal ignorovať bolesť a splniť úlohu. Nikdy sa nedal premôcť strachom. Namiesto toho z neho vyžarovala tichá sebadôvera, ktorá vyvádzala jeho súperov z rovnováhy. Nikdy nepochyboval o svojej schopnosti vyhrať.

Maximus: Na môj signál rozpútajte peklo.

Hoci Maximus exceloval v bojových umeniach, nevyžíval sa v krviprelievaní. Bojoval len vtedy, keď potreboval, a to zo vznešených dôvodov.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ženský plač - Mužov sprievodca galaxiou vzťahov

Bol duchovne naladený

Maximus Decimus Meridius: Čo robíme v živote, odráža sa vo večnosti.

Maximus venoval čas svojmu duchovnému životu. Modlil sa k svojim bohom. Nepochyboval, že ho jeho manželka a syn čakajú v posmrtnom živote. Pred každým bojom sa Maximus zohol a prehrabol rukami hlinu. Bolo to, akoby prosil bohov, aby boli s ním počas boja.

Maximus Decimus Meridius: Predkovia, prosím vás o vaše vedenie. Požehnaná matka, príď ku mne s predstavou bohov o mojej budúcnosti. Požehnaný otec, dozeraj na moju manželku a syna s nachystaným mečom. Šepkaj im, že žijem len preto, aby som ich mohol držať znova. Predkovia, ctím si vás a budem sa snažiť žiť s dôstojnosťou, ktorej ste ma naučili.

 

Zdroj: www.artofmanliness.com
Preklad: Kristián Leško

 

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *