4 životné lekcie zo základného výcviku 1
|

4 životné lekcie zo základného výcviku

345EAA6670

Som súčasťou malej skupiny (0,45% americkej populácie), ktorá konštantne produkuje silných mužov a od svojich členov vyžaduje neustále zlepšovanie sa.

Ako člen armády, a teraz dôstojník, som si prešiel dvoma výcvikovými programami. Jeden ako obyčajný vojak a druhý ako dôstojník. Počas výcviku je ťažké vidieť životné lekcie, ktoré vás učia. Avšak teraz, roky po ukončení, je ľahšie povšimnúť si a aplikovať ich v každodennom živote.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
  • Privátne četovanie
  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom

Lekcia 1: Ak to neodnesieš, neoblečieš a nestrieľa to, tak to ani neber

Keď som počas strednej školy cestoval, moje tašky boli napchaté vecami, ktoré by som mohol potrebovať. Možno bude zima, radšej si vezmem dve-tri mikiny. A čo keď bude pršať? Radšej pribalím aj pršiplášť. Prať si ponožky tiež nie je práve zábava… Radšej si pribalím 3 páry spodného prádla a nejaké ponožky navyše, len tak, pre istotu. Na sedem dní v Carolinas som sa zbalil, akoby som sa tam išiel sťahovať.

Môj seržant vo svojej neskonalej múdrosti ma však naučil efektívnejšiemu spôsobu, ako si zbaliť veci.

Jedného dňa nám povedali, že pôjdeme na pochod v plnej zbroji a na druhý deň nám dali zoznam všetkého, čo si máme zbaliť do batohov alebo nejako na seba navliecť.

„Je tam toho viac, ako sa mi vôbec zmestí do batoha… A čo s extra vybavením, ktoré by som mohol potrebovať?“

Po prvom pochode, na ktorý som si nabalil vecí na 10 dní (veci na prezlečenie atď.), som prehodnotil môj životný postoj k baleniu. Čo som na 100% nepotreboval, to som si nezbalil. Uniforma, dvoje-troje trenírky, pončo a nejaké laná. To je všetko, čo som potreboval. Dvanásť kusov spodného prádla na desať dní? Už nikdy viac. Na pochode je každému jedno, ako smrdíš a takto vieš pribaliť viac jedla a munície.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Prečo by mal byť každý muž silný (2.)

Ako to aplikovať do normálneho života.

Potrebuješ obrovskú vysúvaciu skriňu plnú oblekov? Potrebuješ domáceho robota, ktorý vie pripraviť kávu 6 spôsobmi, keď si ju aj tak kúpiš na ceste do práce v kaviarni?

Sprav si zoznam všetkého, čo používaš a daruj alebo predaj všetko, čo si nevyužil za posledné 4 mesiace. Ale ako sa rozhodnúť, čo si nechať a čo nie? Môžeš skúsiť to, čo ja. Všetko, čo máš, otoč naopak. Všetky košele v skrini otoč chrbtom k dverám od skrine, arašidové maslo otoč zadnou etiketou stranou k dvierkam. Všetko maj otočené, ale keď niečo použiješ, otoč to naopak: košeľu otoč predom k dverám, arašidové maslo prednou etiketou k dvierkam atď. Všetko, čo bude aj po 4 mesiacoch otočené chrbtom, vyhoď, daruj, predaj… bez výnimky.

Lekcia 2: Bež, strieľaj, komunikuj

Každé ráno sme cvičili a každé ranné cvičenie zahŕňalo beh. To preto, aby sme na reálnych misiách mohli k cieľu hoc aj utekať, ak by bolo treba.

Ďalej sme nacvičovali streľbu na cieľ. Vedeli sme, že ak by sme sa niekedy dostali do skutočného boja, tak nám tu získané schopnosti zachránia život. Nám a naším spolubojovníkom.

Potom sme nacvičovali komunikáciu. Rádiová, písaná, gestá a signály… Postupne sme v tom boli takí zohratí, že sme komunikovali prakticky telepaticky.

Náš seržant nám vždy prízvukoval, že dobrý vojak vie behať, strieľať a komunikovať. Ak to jednotka dokáže, tak všetko navyše je len čerešnička na torte.

Ako použiť tieto lekcie v každodennom živote?

Ako sa človek stane dobrým manželom? Miluj svoju rodinu, staraj sa o ňu a zabezpeč ju. Nesústreď sa na nič iné, kým nesplníš tieto podmienky.

Ale ako sa človek stane úspešným/dobrým bakalárom, dedom, šéfom…?

To, kým chce človek byť, sa dá často zosumarizovať párom charakterových vlastností, ktoré ak sa stretnú dohromady, vedú k úspechu. Sústreď svoj život na tieto podstatné veci a až potom mysli na všetky menej podstatné.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Zrod hrdinu 3. - Sebavedomie

Lekcia 3: Sústreď sa

Moja druhá časť základného výcviku mi už dovolila trochu viac slobody a menej tréningu. Celkovo zostával tréning stále prioritný a ja som sa jedného dňa ocitol na strelnici, kde som sa mal kvalifikovať zo streľby.

„To som už robil miliónkrát. V pohodke… Bum! Hm.. čo asi bude dnes na večeru? Ryža s niečím alebo zemiaky s niečím? Bum! A potom posilka… Bum! Je vôbec dnes otvorená?.. Bum!“

A takto som pokračoval pri všetkých terčoch. Jediné, čo ma zaujímalo, bolo, čo bude na večeru. Mal som myslieť na streľbu, ktorú som driloval počas mojej prvej fázy tréningu.

Vystrieľal som muníciu a čakal na svoje skóre. Neverím, že som nedal aspoň 28/40… Alebo ak som sa trošku pochlapil, tak kľudne aj 30/40, veď som to robil miliónkrát, pamätáte, nie?

9. Trafil som 9 zo 40. To bola hanba.

Ako aplikovať tieto lekcie v reálnom živote?

Excelovať sa nedá naučiť na prvý pokus… Ani na tucty pokusov. Vždy sa sústreď na to, čo robíš, bez ohľadu na to, koľkokrát si to už robil. A okrem toho, ak hocičo, čo robíš, nevyžaduje tvoju pozornosť, tak na čo to vôbec robiť?

Lekcia 4: Vyššie postavenie neznamená vládu nad nižšie postaveným

Jedna z hodnôt armády je rešpekt a definuje sa takto: „ Správaj sa k ľuďom tak, ako by sa k nim správať malo.“ Takže, aj keď niekto s vyššou hodnosťou stratí výbavu, mal by si sa k nemu správať ako k niekomu, kto stratil výbavu.

Hodnosť ešte neznamená, že môžeš všetkým rozkazovať.

Prípad ako ukážka. Počas dôstojníckeho výcviku sme ja a 39 ďalších dôstojníkov druhej triedy vytvorili jednotku a „radila“ nám skupina seržantov. Z hľadiska vojenskej hierarchie sme boli vedení ľuďmi, ktorí boli pod nami.

To však nebol problém, teda až do nášho poľného cvičenia. Počas poľného cvičenia majú všetci nervy na „drátkach“ a človek sa z neho chce čo najskôr dostať.

Keď sme sa vrátili z cvičenia v lese, niekto si uvedomil, že mu chýba podstatný kus vybavenia. Nie veľmi podstatný pre neho, ale bola to vec, ktorá bola potrebná pre celú jednotku a mal ju na zodpovednosť náš „poradca“- seržant prvej triedy.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   PODCAST LÍDROM #020 – RÁMEC VODCOVSTVA

Mali sme ho hľadať my, ale odflákli sme to, a tak si seržanti povedali, že si zaslúžime potrestanie. Lenže my máme vyššiu hodnosť, nemohli nám len tak dať klikovať do rána alebo niečo ešte horšie.

Ale jednu vec, čo mohli, bolo rozkázať držať formáciu, kedy chceli a na ako dlho chceli. Bolo to počas neskorého júna v južnej Georgii a celá naša základňa bola postavená z maličkých stanov. Očividne nie miesto ako stvorené na držanie formácie a teplota sa šplhala až k 38° C… a predsa sme tam museli stáť.

Ako to aplikovať do života

Ak si manažér, šéf alebo vodca akéhokoľvek typu, musíš si uvedomiť, že tvoja pozícia neznamená, že tvoji podriadení musia plniť každý tvoj rozmar. Nemusia ťa ani len rešpektovať.

Rešpekt si vieš iba získať.

Záver

Tieto 4 lekcie majú ďaleko od nejakej príručky, ako byť chlap. Sú to ale veci, na ktoré veľa mužov zabúda. Cvič sa v týchto lekciách denne, vždy len jednu, až kým ju úplne neovládneš, a stavím sa, že život uvidíš z úplnej inej perspektívy. A začneš pomaly vyhrávať boje na ceste k mužnosti.


preklad: Dominik Mucha
zdroj: artofmanliness.com
korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *