Ako rozvíjať odvahu 1
|

Ako rozvíjať odvahu

Processed with VSCOcam with b3 preset

„Život sa umenšuje alebo zväčšuje v závislosti od odvahy človeka.“

Anais Nin

Odvaha je cnosť, ktorú sa filozofi snažili definovať už celé tisícročia. V Laches Sokrates ohnivo diskutuje s dvoma aténskymi generálmi o definícii odvahy. Ako to však so Sokratom býva, dozvieme sa tak maximálne, čo odvaha nie je. Aristoteles vo svojom diele Etika Eudeomova používa podľa mňa dobrú definíciu odvahy. Odvaha, podľa Aristotela, je stred medzi zbabelosťou a nerozvážnosťou. Zbabelých ľudí drví priveľký strach, a to hlavne z vecí, ktorých by sa vôbec nemali báť. Nerozvážni muži sú zase zoči voči nebezpečenstvu až priveľmi sebaistí a podstupujú nadmerné riziko. Odvážny muž je však schopný nájsť priestor medzi iracionálnym strachom a kaskadérskou nerozvážnosťou. Odvážny muž sa bojí vecí, ktorých by sa báť mal, ale vie takýmto veciam čeliť so sebadôverou a správnym dôvodom. A podľa Aristotela to je vtedy, ak človek koná zo cti a cnosti.

Teda definícia, ktorú zatiaľ máme, je, že odvaha je schopnosť rozpoznať racionálny strach, ale aj tak konať hrdinsky za účelom zachovania svojej mužskej cti. A to je dobrá definícia, avšak ja s ňou nie som až tak úplne spokojný. Nezachytáva totiž éthos, ktorý odvážni ľudia majú. Denne stretávam ľudí, ktorí čelia strachu, ale nepovedal by som o nich, že sú práve odvážni. Odvaha, teda aspoň pre mňa, je niečo, čo spoznám hneď, ako to uvidím. Keď vidím prejav odvahy, inšpiruje ma to pokúšať sa o veci vznešené. Odvážni muži povzbudzujú moju dušu, aby vydržala, i keď je obkľúčená porážkou a cynizmom.

Každý muž dúfa, že raz bude mať odvahu, s ktorou prekoná všetky veľké prekážky a skúšky, ktoré pre neho život má. Ale predtým, ako sa človek môže popasovať s veľkými výzvami, si musí svoju odvahu vycvičiť, a to na rozhodnutiach, ktoré robí každý deň. Odvaha je ako sval. Dlhodobým cvičením zosilnie. Nižšie rozoberieme všetky rozličné typy odvahy, ktoré by sa každý muž mal snažiť stelesniť, a rôzne spôsoby, ako si vycvičiť mužné a odvážne srdce.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Bojovníkov sprievodca k pravej mužnosti

Fyzická odvaha

 Fyzická odvaha je jedna z prvých, ktorá sa nám vybaví, keď sa zamýšľame nad touto cnosťou. Príbehy o odvážnych bojovníkoch, ktorí sa vydávajú oproti záplave nepriateľských striel, to sú príbehy, ktoré rezonovali našou chlapčenskou fantáziou. Pokorujú a inšpirujú nás príbehy o odvážnych hasičoch a policajtoch, ktorí 9/11 vbehli do horiacich dvojičiek, aby zachránili bezmocné obete. Všetci dúfame, že v čase krízy budeme schopní riskovať naše vlastné fyzické bezpečie, aby sme zachránili život svoj a aj životy iných.

Ako si vybudovať fyzickú odvahu

Očividne situácie, v ktorých musí jeden preukázať fyzickú odvahu, sa nedajú naplánovať. Ale človek sa môže pripraviť. Môžeš mať odvážne a statočné srdce, ale na čo ti to bude dobré, ak sa zadýchaš už vtedy, keď máš vyjsť po schodoch? Musíš sa vypracovať do čo najlepšej fyzickej kondície, ako sa dá. Vieš sa zdvihnúť na hrazde? Dokážeš zaplávať kilometer? Šprintovať niekoľko minút?

Na druhej strane, i keď budeš mať silné telo, nebude to stačiť.

„Na situácie totálneho zúfalstva sa môžeš pripravovať, ale keď na to príde, myseľ väčšiny ľudí sa vzdá skôr ako sa vzdá ich telo. Myseľ hrá v boji o prežití omnoho väčšiu úlohu ako číra atletická kvalita tela alebo numerická sila.“

Ergo, ak chce človek mať fyzickú odvahu, musí sa najskôr naučiť disciplíne a skrotiť svoju myseľ. Muži, ktorí boli nasadení v boji alebo pracovali v nebezpečnom prostredí, ti povedia, že často jediným spôsobom, ako prekonať strach, je spoľahnúť sa na tréning. Títo muži veľakrát strávia mesiace, ba niekedy aj roky, v príprave na takéto nebezpečné situácie. Cieľom týchto tréningov je zautomatizovať ich reakcie. Nemusia stráviť drahocenný čas rozhodovaním sa, čo urobiť. Ich telo a ich myseľ to už dávno vie. A plus, tréning zvyšuje silu vôle, ktorú budú potrebovať v týchto situáciách.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   84. Bratstvo records

Aj keď nemáš prácu, kde je potrebná takáto príprava na nebezpečné situácie, môžeš sa stále pripraviť na fyzické výzvy. Nauč sa nejaké bojové umenie. Nauč sa, ako podať prvú pomoc. Zaraď fyzický tréning do svojej rutiny. Prežiť si bolesť intenzívneho cvičenia je perfektný spôsob,ako si vybudovať sebadisciplínu. A tréning nemusí byť nijak zvlášť špecifický, hocičo, čo ťa vytiahne z tvojej komfortnej zóny a prinúti ťa čeliť bolesti, nepohodliu a strachu, ti pomôže vybudovať si fyzickú odvahu.

V ďalšom pokračovaní rozoberieme intelektuálnu odvahu.

preklad: Dominik Mucha
korektúra: Ivana Badiarová
zdroj: artofmanliness.com
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

3 Comments

  1. Výborný článok chlapi. Nejak tak ste mi zhrnuli to o čo sa už dlho snažím. A ide to jednoduchšie.. myslím tá fyzická námaha, keď sa človek stále cvičí a nelení.
    Som zvedavý na pokračovanie. Teším sa. Mám rád vaše články, niekedy mi utriedia myšlienky. S tou prezývkou čo mám to síce znie dosť divne, ale pre vysvetlenie je to myslené tým dobrým smerom haha. Držte sa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *