Ako si vybrať klasický strojček na holenie 1

Ako si vybrať klasický strojček na holenie

stojcek

Pamätám si, keď som prvýkrát začal uvažovať nad kúpou klasického strojčeka na holenie. Bol som unavený z večne podráždenej pokožky po každom holení a rovnako tak mi začali prekážať stáe vyššie ceny viacčepeľových hlavíc v drogériách a supermarketoch. Klasický strojček si pamätám ešte z detstva, predovšetkým z kúpeľne môjho starého otca.

Problém však bol, že to bola asi jediná vec, ktorú som o klasických strojčekoch na holenie vedel. Ďalší problém nastal vtedy, keď som zistil, že čím viac som na slovenskom Google hľadal, tým menej informácií som našiel.

Nevedel som teda, ako sa takým strojčekom oholiť, ani to, ako si nejaký vybrať. Dokonca som nevedel ani to, že je medzi jednotlivými strojčekmi nejaký rozdiel.

Že niektoré strojčeky sú menej agresívne, a tak vhodnejšie pre začiatočníkov, a ďalšie sú zas také agresívne, že pri prvom holení by som sa ako začiatočník mohol porezať hneď pri prvom ťahu po líci.

A zdá sa, že tento problém naďalej pretrváva. Týmto článkom by sme chceli spraviť prvý krok k zmene.

Dennodenne sa nás totiž zákazníci pýtajú na to, aký strojček si majú vybrať a aký je pre nich vhodný, čo je úplne prirodzené, keďže informácií o nich je hlavne na Slovensku stále veľmi málo.

Výber pri tom nemusí byť úplne jednoznačný, pretože existujú rôzne typy strojčekov, ktoré si nižšie opíšeme, aby sme mali lepšiu predstavu o celej problematike.

Klasické holenie je stále viac a viac vyhľadávané a mužom už nestačí na kvalitný zážitok len návšteva barbershopu (klasické pánske holičstvo/kaderníctvo), ale chcú si ho dopriať aj u seba doma.

My sa im ani nečudujeme, pretože klasické holenie je nielen štýlové, ale má aj nesporné výhody oproti modernému holeniu. Okrem hladšieho, k pokožke šetrnejšieho a dlhšie trvajúceho oholenia je aj lacnejšie, čo je nepochybne tiež jeden z dôvodov, prečo sa preň mnohí muži rozhodnú.

Na začiatok…

 … je v podstate jedno, z akého dôvodu sa pre holenie klasickým strojčekom rozhodujete. Či už je to ich nižšia prevádzková cena, kvalita oholenia, alebo štýl, ktorý takéto holenie ponúka, každý si musí prejsť procesom vyberania toho správneho strojčeka- niečo ako keď si vo svete Harryho Pottera každý čarodejník musí vybrať ten svoj správny prútik ;-).

V tomto článku sa zameriame najmä na ľudí, ktorí si vyberajú strojček po prvýkrát, takže ak sa problematike už rozumiete, tento článok vám až toľko informácií neprinesie.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Čo musí chlap vedieť na Vianoce

Pre začiatočníkov je vhodné začať s čo najmenej agresívnymi strojčekmi, ako napríklad Muehle R89, Merkur 33C, Merkur 34C a Merkur 42C. S týmito strojčekmi je totiž veľmi malá šanca porezania a zároveň sa s nimi dobre naučíte techniku holenia, keďže vám dovolia dosť vysoký rozsah chýb pri holení bez značných následkov.

Naopak, pri agresívnejších strojčekoch by ste boli potrestaný každým zlým pohybom, čo by vás akurát odradilo od tohto štýlu holenia. Naopak, pre skúsených ľudí, ktorí majú naozaj tvrdé a husto zarastajúce fúzy, sú agresívne strojčeky ideálne.

 Trojdielne, dvojdielne a butterfly

 To sú tri základné druhy, na ktoré sa strojčeky rozdeľujú.  Ako už názov napovedá, pri trojdielnych strojčekoch sa strojček skladá z troch dielov a je to najpoužívanejší druh strojčeka, ktorý sa zároveň najjednoduchšie čistí a má výhodu pri cestovaní, keďže sa dá celý rozobrať.

Dvojdielne strojčeky sa skladajú z dvoch dielov a rozoberajú sa tak, že časť rúčky sa šrobuje a tým sa uvoľní vrchná časť, pod ktorú sa následne dáva žiletka. Tento druh je jednoduchší na ovládanie, no jeho nevýhodou je menšia spratnosť pri cestovaní.

Nakoniec máme strojčeky typu butterfly a je to práve tento typ strojčeka, ktorý si veľmi pravdepodobne predstavíte, keď sa povie klasický strojček na holenie.

Princíp otvárania vrchnej časti strojčeka je podobný ako pri dvojdielnom, takže otáčaním časti rúčky otvoríte vrchnú časť strojčeka, do ktorej vložíte žiletku. Tento spôsob je najjednoduchší na ovládanie, ale zároveň najhorší na čistenie.

To, aký druh si vyberiete, záleží len na vás, vašich potrebách, vkuse a preferenciách. Všetky tri druhy strojčekov fungujú z pohľadu holenia rovnako, avšak rozdiel je v ich obsluhe, ktorú si každý musí zvážiť sám.

Môžete sa stretnúť ešte s jedným typom, a to sú takzvané „adjustable” strojčeky, čo znamená, že si agresivitu strojčeka nastavujete otáčaním časti rúčky a tak môže byť jeden strojček agresívne, ale aj neagresívne nastavený.

Cena týchto strojčekov, najmä kvôli konštrukčnej zložitosti, začína na približne 50 eurách.

 Cena, vzhľad a kvalita prevedenia

 Ako pri všetkom, tak aj pri holení je jedným z najdôležitejších atribútov cena, ktorá je v tomto prípade veľmi rozmanitá. Napríklad plastové strojčeky, ktoré však veľmi neodporúčame, začínajú už na pár eurách. Na opačnom konci sú zas naozaj krásne, celokovové kúsky za viac ako 100€.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Motýlek pro každého gentlemana

Pri cene treba mať vždy na pamäti, že vyššia cena pri strojčekoch spravidla býva najmä kvôli luxusnejšiemu prevedeniu rúčky, pričom rovnakú kvalitu oholenia môžete dosiahnuť aj lacnejším strojčekom, ktorý vám zaručí dokonalý zážitok z holenia. Zároveň vám takýto strojček vydrží celý život, čiže je to jednoznačne aj dobrá investícia, hlavne, keď si porovnáme, koľko dnes zaplatíme za moderné viacčepeľové žiletky a ich výmenné hlavice.

Rovnako ako cena, aj vzhľad strojčeka môže byť pri výbere dôležitý, najmä ak sa zamyslíme nad tým, že si kupujeme niečo, čo nám vydrží celý život. Priplatiť si tak, povedzme, 10€ za o triedu lepší strojček dáva naozaj zmysel.

S týmto veľmi úzko súvisí aj kvalita spracovania strojčekov. Napríklad strojčeky Merkur 42C (prípadne 33C) a Muehle R89 vám zaručia veľmi podobnú kvalitu oholenia, dokonca obidve značky sú z Nemecka, ale kvalitou spracovania sú diametrálne odlišné.

Zatiaľ čo Muehle má kvalitu spracovania naozaj na vysokej úrovni a je radosť sa na strojček čo i len pozerať – a toto platí pre všetky produkty Muehle – pri Merkure je to už o niečom inom a spracovanie je o triedu nižšie. Pritom cenový rozdiel je len na úrovni 8 až 12€.

Samozrejme, na trhu je omnoho viac značiek, tieto dve značky som uviedol len ako príklad, lebo patria medzi najpopulárnejšie.

graf holenie

(Dáta z grafu neberte doslovne. Graf slúži len na ukážku vývoja ceny v priebehu 10 rokov pri holení sa 10-krát do mesiaca. V grafe je zahrnutý strojček Mühle R89, štetka z diviaka, mydlo na holenie Proraso a žiletky Shark pre klasické holenie. Pre moderné holenie je to Gillette Flexball, Nivea pena na holenie.)

 Ako si vybrať žiletky

 Pri žiletkách platí, že cena nezaručuje kvalitu oholenia a je potrebné vyskúšať viac druhov. Každému môže sedieť iná značka, iná ostrosť alebo tvrdosť.

Práve preto sme pre vás pripravili balíčky žiletiek, ktoré obsahujú 5 jednotlivých kusov žiletiek, vždy od inej značky. Osobne mi najviac vyhovujú žiletky Gillette Silver Blue, Shark (aj Stainless, aj Chrome), ale žiletkami Personna a Muehle by ste nemali tiež nič pokaziť.

Naopak, žiletky Derby a Astra mi absolútne nesedia. To však v žiadnom prípade nemusí platiť pre vás, preto treba vyskúšať čo najviac značiek na sebe. Žiletky vám vydržia 2-5 oholení, v závislosti od ich tvrdosti a tvrdosti a hustoty vašej brady.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ako udržať kurz

Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že všetky žiletky zvládnu 3 oholenia, po ktorých ich môžete smelo vymeniť a nemusíte riešiť, či sú ešte dostatočne ostré, alebo nie.

Záver

 Ako vyplýva aj z grafu vyššie, holiaci strojček v kombinácii so štetkou a mydlom na holenie je na začiatku používania síce drahší, ale situácia sa otočí pomerne rýchlo a čím dlhšie sa holíte klasicky, tým je rozdiel v cene výraznejší. Pre porovnanie, pri 10 rokoch používania moderných viacčepeľových strojčekov je cena zhruba rovnaká ako pri 30 rokoch holenia klasickým strojčekom.

Z vlastnej skúsenosti najčastejšie odporúčame pre začiatočníkov strojček Muehle R89 (okolo 35€), ktorý je celosvetovo jeden z najpredávanejších strojčekov. Kvalitou je na vynikajúcej až dokonalej úrovni (verím, že tento strojček vám pri správnej údržbe a starostlivosti vydrží aj celý život), čo ocenia aj náročnejší používatelia.

Samotný zážitok z oholenia je perfektný, najmä kvôli dokonale vyváženej váhe strojčeka a rúčke, ktorá je vrubkovaná. Strojček vám tak krásne drží v ruke a nešmýka sa. Navyše, jeho hlavica je neagresívna, preto vyhovuje naozaj širokému spektru používateľov.

Výhodou je aj fakt, že pokiaľ použijete nejaké naozaj ostré žiletky, napríklad tie od Feather, môže byť strojček mierne agresívnejší, čo uvítajú aj muži s tvrdšími fúzmi, či hustejšou bradou.

Samozrejme, v prípade, že vám ide predovšetkým o cenu, výberom aj toho najlacnejšieho strojčeka Merkur nič nepokazíte a bude Vám slúžiť taktiež výborne.  Možno sa po čase rozhodnete aj pre nejaký drahší, kvalitnejší či agresívnejší strojček pre pokročilých holičov.

Síce sa na fórach objavujú kúsky, ktoré boli mierne poškodené od výroby a špekulácie hovoria, že tieto kúsky sa zatiaľ objavujú iba na slovenskom, respektíve českom trhu, my sme takúto skúsenosť zatiaľ nemali a pevne veríme, že mať ani nebudeme.

Možno sa pýtate, prečo sú v článku spomenuté iba dve značky strojčekov. Je to kvôli tomu, aby sme nových používateľov zbytočne nemýlili s viacerými značkami, ale aby sme jednoducho podali, čo je pri strojčekoch dôležité. Ďalším z dôvodov je, že tieto strojčeky sú naozaj vhodné pre každého začiatočníka a zároveň som mal s každým z nich aj osobnú skúsenosť.

A čo vy, páni? Akým strojčekom sa holíte vy? Ktorý z klasických strojčekov sa vám páči najviac? Neváhajte a podeľte sa s vašimi skúsenosťami či prípadnými otázkami v komentároch pod článkom.


zdroj: begentleman.sk
korektúra: Ivana Badiarová
fotografia:

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *