Ako rozvíjať odvahu (2.) 1
|

Ako rozvíjať odvahu (2.)

J9XA2GEVFN

Prvý diel o odvahe sa zaoberal fyzickou odvahou. To samozrejme nie je jej jediná stránka. V druhej časti prinášame ďalšie aspekty tejto dôležitej vlastnosti.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Intelektuálna odvaha

Žijeme v dobe neustálych problémov. Ak máme tieto problémy vyriešiť, potrebujeme mužov, ktorí majú odvážne nápady a sú pripravení zniesť sociálne sankcie od priateľov, rodiny a rovesníkov.  História je plná mužov, ktorí preukázali chlapskú intelektuálnu odvahu. Sokrates celý svoj život hľadal pravdu. Západná civilizácia z veľkej časti vďačí za svoju dnešnú podobu práve Sokratovi. Ale počas svojho života sa jeho myšlienky stretli s veľkým odporom. Aténsky ľud ho obžaloval z rozvracania morálky mládeže. Súdili ho a odsúdili na trest smrti vypitím bolehlavu. Sudca mu dal možnosť zachrániť si život tým, že odmietne svoje učenia. Ale Sokrates vytrval. Mal dostatok intelektuálnej odvahy stáť za pravdou, aj keby to malo znamenať smrť.

Iní muži, ktorí preukázali veľkú intelektuálnu odvahu, sú napríklad Galileo, René Descartes, Francis Bacon alebo Charles Darwin. Títo muži čelili prenasledovaniu kvôli tomu, čomu verili, a predsa ho ustáli s odvahou muža.  Kvôli svojej odvahe myslieť inak a stáť si za svojimi myšlienkami sa spoločnosť pohla dopredu a vylepšila.

Ako získať intelektuálnu odvahu

 Nanešťastie, mnoho mužov sa dnes ukrýva v bezpečí stáda oviec. Aj keď majú nejakú odvážnu ideu, boja sa ju zdieľať, pretože sa boja výsmechu a opovrhnutia. Aj keď my asi nevynájdeme nový spôsob ako liečiť rakovinu alebo studenú fúziu, stále máme nespočetné množstvo možností, ako preukázať svoju intelektuálnu odvahu, či už v práci, alebo našej komunite. Musíme sa naučiť nebáť sa toho, čo si druhí môžu myslieť.

Prvým krokom na ceste za intelektuálnou odvahou je prerod vo vášnivého čitateľa. Čítaj knihy z rôznych oblastí a študuj históriu myšlienok. Každé časové obdobie verí, že ich spôsob nazerania na svet je v podstate ten istý, aký mali ľudia pred nimi. Ale keď si človek naštuduje čo-to o histórii, uvidí dramatickú zmenu vo filozofiách a princípoch, ktoré riadili spoločnosť. Toto ti dá odvahu nezmierovať sa so statusom quo  a odvahu veriť, že veci sa dajú zmeniť.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   152. Podcast Mužom.sk: Marek Polák - Reálna sebaobrana, inštruktor, bojovník

Ak si vysokoškolský študent, pasívne neprijímaj všetko, čo ti tvoj profesor povie. Pýtaj sa, choď hlbšie. Ak máš v práci nápad, ako vylepšiť alebo zmeniť veci k lepšiemu, choď za svojim šéfom a povedz mu to. Alebo to povedz medzi kolegami na stretnutí. Ak vidíš problém vo svojej komunite, nesťažuj sa na to cynicky, ale príď s riešením. Napíš list, prednes svoj návrh pred mestské zastupiteľstvo, alebo ešte lepšie, staň sa poslancom.

Morálna odvaha

Morálna odvaha môže byť definovaná ako sila a odhodlanie nasledovať to, čomu človek verí, bez ohľadu na seba a bez ohľadu na nesúhlas druhých. Podobne, ako je to pri intelektuálnej odvahe, história je plná mužov, ktorí preukázali morálnu odvahu. Jeden z mnohých bol napríklad aj Gándhí. Muž, ktorý skoro úplne sám položil Britské impérium na kolená a získal nezávislosť pre 500 miliónov Indov. A pritom nemal armádu ani žiadne politické postavenie. Väčšinu času bol polonahý a žil v chatrči z blata a bez elektriny. Čo mu však chýbalo ekonomicky a armádne, vynahradil svojou morálnou odvahou. Pomocou svojich nenásilných protestov  Gándhí dokázal presvedčiť britskú vládu a jeho odvaha tak oslobodila Indiu. Stačí si raz prečítať noviny na to, aby človek zistil, že sme obklopení morálnymi problémami. Cez politickú a ekonomickú korupciu v štáte, až po chudobu a genocídu v Afrike. Zúfalo potrebujeme nebojácnych mužov, ktorí sa pozerajú vpred a sú rozhodnutí bojovať a vyhrať tieto boje. Ak máme niekedy prekonať problémy, ktorým čelíme, bude na to potreba ľudí, ktorí majú odvahu povzniesť sa nad moderný cynizmus dnešných masmédií a úprimne sa odovzdať boju za vznešené ciele.

Ako získať morálnu odvahu

Mať morálnu odvahu znamená stáť si za svojimi princípmi a presvedčením, aj keď to nie je práve výhodné, ba dokonca i vtedy, kedy by to mohlo viesť do záhuby. Aby sa človek pripravil na čas, keď bude jeho morálna odvaha vystavená ťažkej skúške, mal by sa do svojich každodenných rozhodnutí naučiť aplikovať to, čo káže. Keď ťa bude lákať klamať svojmu šéfovi, aby si si zachránil kožu, nerob to. Keď ti predavač omylom vydá viac, akoby mal, povedz mu. Keď na teba bude niekto tlačiť, aby si vyzradil tajomstvo, povedz mu, aby šiel kade ľahšie. Morálna odvaha stojí na empatii a súcite, t.j. schopnosti rozumieť potrebám a bolestiam druhých. Ak si bohatý riaditeľ veľkej spoločnosti, ale nestratil si kontakt s bežným pracujúcim človekom, tak nebudeš v pokušení podviesť ho. Ak by si každý týždeň pracoval s bezdomovcami a ľuďmi zasiahnutými chudobou, mal by si odvahu bojovať za zákony a programy, ktoré im môžu zlepšiť život. Teda, najlepším spôsobom, ako si vybudovať morálnu odvahu, je pravidelná služba druhým. Ak pracuješ s ľuďmi tvárou v tvár, získaš odvahu neotočiť sa a neutiecť, ale bojovať pre nich za správnu vec. Zistíš, že táto odvaha sa nebude výhradne aplikovať iba na ľudí, ktorým práve slúžiš, ale vďaka novonadobudnutému súcitu budeš mať vždy odvahu robiť to, čo je správne. Bez ohľadu na situáciu a bez ohľadu na osobu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   136. Podcast Mužom.sk: Chlap prináša pokoj

(Seriál o odvahe ukončíme treťou časťou.)

preklad: Dominik Mucha
korektúra: Jana Lászlóová
zdroj: artofmanliness.com
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *