Bojovník vs vojak 1
| |

Bojovník vs vojak

Hneď v nadpise dve silné slová, ktoré sa pričasto používajú v lacnej motivácií. Bez mučenia treba priznať, že na to, aby človek mohol úplne porozumieť týmto pojmom, musel by sa zúčastniť vojny. Pokúsme sa preniknúť aspoň k tomu, čo je prenosné z týchto archetypov do bežného života. 

Hneď v nadpise dve silné slová, ktoré sa pričasto používajú v lacnej motivácií. Bez mučenia treba priznať, že na to, aby človek mohol úplne porozumieť týmto pojmom, musel by sa zúčastniť vojny. Pokúsme sa preniknúť aspoň k tomu, čo je prenosné z týchto archetypov do bežného života. 

Bojovník

Kto by neobdivoval bojovníka? Herkules, Odysseus, Achilles, Wallace, kto ďalší vám napadne? Bojovníci sú hrdinovia. Ústredné postavy všetkých veľkých príbehov. Obdivovaní muži. V čom to spočíva?

V prvom rade ide o schopnosti. Prednostne o zručnosť bojovať, neustupovať strachu z prichádzajúceho ohrozenia, čeliť väčšej sile. Jeho odvaha vyplýva z dôvery vo svoje schopnosti a skúsenosti. Preto majú králi radi vo svojich službách hrdinov. Môžu ich poslať tam, kam by priemerní muži nešli. Viac zručností, viac sily, rýchlosti, viac sebavedomia. Toto všetko poskytne bojovníkovi slobodu. Vďaka neohrozenosti si takýto muž uvedomuje seba samého a nenechá sa spútať autoritou. Jeho schopnosť konať násilne odrádza kráľov od manipulácie. 

Vojak

Vojak sa tiež vie obracať v násilnom prostredí, ale deje sa to inak ako u hrdinu. Vojaci sú spätí so svojou jednotkou a sú súčasťou väčšieho celku. Ide teda o povestné ozubené koliesko v stroji v bojovej mašine. Táto skutočnosť poskytuje iný druh slobody. Prijímať príkazy od veliteľov učí disciplíne. Plniť tieto povely vedie jednotku vojakov k dosiahnutiu väčších, komplikovanejších úloh. Tím si navzájom kryje chrbát a dokáže ubrániť väčšie územie pred tyraniou. Nezávislosť bojovníka je, naproti záväzku vojaka, limitujúca. Vojaci sa rozhodnú obetovať niektoré slobody, aby dosiahli vyšší cieľ.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   166. Podcast Mužom.sk: Bratrstvo neohrožených (Stephen E. Ambrose)

Kto z koho?

Kto v tomto porovnávaní zvíťazí? Je to taký malý chyták. Jeden na jedného má navrch bojovník. Jeho denným chlebom je byť najlepší. Tu by sme ho mohli postaviť do nadradenej pozície. Potvrdil by nám to pravdepodobne aj Cézar, ktorý v bojoch s Galmi vyzdvihuje nebojácnosť, zúrivosť a odvahu germánskych bojovníkov. Teutóna sa Riman bál. Rimania však nebojovali jeden na jedného, ale skvele ovládali vojenské umenie. 

Vojenské jednotky ovládajúce taktiku, bojové stroje a stratégie porážali Germánov. Disciplína, ktorú prijali Rimania za svoju, im dávala značnú prevahu aj nad tými najudatnejšími bojovníkmi. Až v momente, keď sa dokázali spojiť, ako v bitke pri Teutoburskom lese, mohli rímske oddiely poraziť. 

Kým chceš byť?

Kým by ste si teda vybrali byť? Koho prístup k boju je ten “správnejší”? Nerád si vyberám jednu možnosť, ak je príležitosť vybrať si obe. Toto je ten prípad. V skutočnosti ide len o to porozumieť, kedy je čas na čo. Kedy je čas nasadiť si prilbu rímskeho vojaka a kedy zbroj hrdinu.

Zručnosti, schopnosť postarať sa sám o seba zabezpečujú sebavedomie a slobodu, po ktorej mnoho chlapov túži. Nie je to len vecou historických bitiek. Hovorím o prítomnosti, keď sa mnoho mužov rozhodne pobiť sa so životom, nadobudnú nové zručnosti a skúšajú podnikať, alebo sa stanú freelancermi, aby mohli pracovať z akéhokoľvek miesta na zemi. To isté prežíva samozrejme aj chlap, ktorý sa chce posunúť vyššie v akejkoľvek firme. Iste využijete v takom prípade príklad bojovníka.

Nezabudnime však sledovať aj archetyp vojaka. Skutočne veľké vízie môžu presahovať schopnosti jednotlivca. Ani najväčší lídri histórie nebojovali svoje bitvy sami. Vždy sa obklopovalli ďalšími schopnými ľuďmi. Čingischán by bez Sübedeja nedosiahol zďaleka tak veľa. Tímová práca je dôležitý faktor a bola by chyba ho prehliadnuť. Ak ste pripravení obetovať časť svojej slobody, môžete dotiahnuť dokonca väčšie vízie. 

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Vianočné prianie z útrob Mužom.sk

Ak ste v pozícii otca, tak je zaiste prirodzenejšia pozícia vojaka. Rodina je totiž team a každý z nás obetuje časť svojej slobody, aby sme sa spolu zžili. Stále však platí: nájdite priestor pre oba archetypy, aby ste dokázali splniť to, čo splniť chcete a zažili vždy adektvátnu mieru slobody.


korektúra: Ivana Varga

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *