Ako spracovať nedokonalosť? 1
|

Ako spracovať nedokonalosť?

0is0ojtqn1

Dorota sa začala zajakávať. Neviem ako a ani prečo to začalo. Podľa doktorov je to štandardná vec, ktorá sa môže vyskytnúť medzi druhým až piatym rokom, ale neznášal som to veľmi dobre. Spočiatku som si myslel, že opakuje po iných deťoch, ktoré majú podobný problém, ale až neskôr som si všimol, že veľmi chce niečo povedať, ale nevie. Že vraj, keď chce povedať viac, ako stíha. Čo som sa naučil?

Priestor

Dal som svojej dcére priestor. Neskákal som jej do reči, neprerušoval som ju a v jej pokusoch povedať súvislú vetu som všetko pustil a dal jej plnú pozornosť. Čím viac úsilia by venovala tomu, aby ma upútala, tým viac by jej robilo problém dokončiť vetu. Istota vypočutia jej dala pocit bezpečia, že sa nikam nemusí ponáhľať.

Čas

Dal som svojej dcére dostatok času. Rodičia sú v zhone, a preto je dôležité zastaviť činnosti a čakať. Nenaháňal som ju a nedopĺňal som ju vo vetách. Nechal som ju prejsť cez každé jedno slovo v každej jednej vete. Nebolo to nič dramatické a veľakrát sa normálne rozbehla. Mala toľko času, koľko potrebovala. Uprostred rušnej ulice, v aute či v kuchyni — dali sme jej to, čo potrebovala.

Pokoj

Dostali sme radu nepoukazovať na to, že nevie dokončiť vetu. Spočiatku som v netrpezlivosti opakoval slovo sám a uisťoval som ju, že ho nemusí omieľať stokrát po sebe. Nepotrebovala to počuť, pretože si zrejme ani neuvedomovala, že sa jej to deje. Okrem času a priestoru sme jej poskytli pokoj, aby nemusela rozmýšľať nad tým, či je niečo zle. Dnes sa už Dorotka nezajakáva a všetko je v poriadku.

Deti nie sú dokonalé. Uvedomujem si, že v živote mnohých rodičov sú omnoho vážnejšie momenty, takže sa neporovnávam. Avšak videl som, čo to spravilo so mnou. Moja doteraz úplne dokonalá dcéra, ktorá zvládala farby, čísla a dokázala si obuť tenisky úplne sama, odrazu nevie vysloviť jednoduchú vetu. Čo ak prídu ďalšie veci? Čo ak v budúcnosti nebude veci zvládať tak dobre, ako ja? Čo ak nebude mať podobné záľuby ako ja?

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Keď je smiech (jediné) východisko

Aký budem otec?

Nemám kontrolu nad rozhodnutiami svojej dcéry a ani nad výsledkami, aké prinesú. A  áno, zrejme nebude dokonalá vo všetkých smeroch, ako chcem. Viem však, že má a ešte len bude mať svoj vlastný svet. Kreativita, záľuby a štýl bude niesť jedinečnú známku Dorota Brozová. Potrebuje otca, čo ju vypočuje, nasmeruje a nechá ísť, pretože rodičia zmocňujú svoje deti k odvážnym rozhodnutiam a nerobia rozhodnutia za ne.

Rozhodol som sa svojej dcére hovoriť, že som na ňu hrdý bez ohľadu na výkon. Chcem jej dať uistenie, že sa môže vrátiť po radu a smerovanie a vedieť, že jej nebudem pripomínať jej zlyhania a chyby z minulosti. Predsa len, vychovávam ľudskú bytosť a nie trénovaného psa, ktorý skáče, ako ja pískam. Niektoré veci nebudú podľa mojich predstáv a to je v poriadku.

Moja dcéra má svoju hlavu a áno, nebude robiť všetky veci perfektne. Učím sa to prijať.

1


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *