Chceš byť ako strýko Držgroš 1

Chceš byť ako strýko Držgroš

Chceš byť ako strýko Držgroš 3

Strýko Držgroš je drsný týpek, od ktorého som si v detstve nevzal ani zďaleka to, čo som mohol. Je čas to napraviť. Ak si ho pamätáte len ako skúpeho káčera, tak vám rád ukážem príklad nasledovania hodného chlapa. 

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Toto nie je žiaden vtip. Železné gule, podnikateľský duch, opakované odrážanie od dna, líderstvo, schopnosť zniesť ťažkosti, ochota vyhrnúť si rukávy, postaviť sa zlu, ambície, vízia, plánovanie, to všetko veľmi jednoducho nájdete v tejto dysneyovskej postavičke. Za jeho úspechom je ťažká práca, podnikavosť a mimoriadny cit pre obchod. Bohatstvo získal, pretože bol šikovnejší ako ostatní a tvrdší ako najtvrdší.

Rodina je na prvom mieste

Strýko Držgroš prichýli svojich prasynovcov Huia, Duia a Luia (v origináli Huey, Dewey a Louie, čo sú skratky mcduckovských šľachtických mien Hubert, Deuteronomy a Louis), nechá u seba žiť malú Webi, keď jej hrozí život bez domova, drsne, ale vždy drží chrbát aj nepodarenému synovcovi Donaldovi. McDuck opakovane pri všetkých dobrodružstvách dokazuje, že krv nie je voda. Napriek všetkej frustrácii, ktorú mu rodina prináša, sa jej nikdy nevzdá. V rozpore s dnešnými mravmi je drsnou hlavou rodiny, ktorá neváha vydediť svojich potomkov, ale v  poslednom okamihu je ochotný všetko riskovať práve kvôli nim. Radšej prežívať so strýkom životu nebezpečené situácie, ako prežiť detstvo s otcom neprítomne sediacim na gauči a sťahovaním hier do mobilu. A aj keď mám starého káčera zafixovaného plávajúc v trezore, dobre si pamätám, že mal často v závere epizódy pre svojich blízkych pripravené láskavé slovo.

Jeho láska však nesmerovala len k potomkom, ale často hovoril aj o svojich koreňoch a predkoch, ktorí vyšli  z chudobných pomerov. Duch Držgroša McDucka nám necháva odkaz pokrvných vzťahov, ktoré sú dôležité nad všetko bohatstvo, káže nezabudnúť na svoj klan, čo neodmysliteľne patrí k jeho škótskym koreňom a smeruje k ochranným krídlam nad tými, čo idú po nás.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ani slzu nazmar

Peniaze sú nástroj

Forbes zaradil Držgroša do top 15 najbohatších fiktívnych postáv. A nemyslite si, že tie prachy k nemu len tak prišli. Zarobil ich na Klondikeu, kde síce nenarazil na žiadnu zlatú žilu, ale založil tam poštu a obchod, popri tom rozvážal tovar fúrikom do hôr. Peniaze sú tu na to, aby nám pomohli zmierniť ťažkosti života, teda sú nástrojom, nad ktorým máme držať kontrolu. To môže znamenať, že ich nebudete na počkanie rozdávať, ale aj to, že vážne zvážite, že sú nebezpečné pre charakter. Rovnako dobrou lekciou bohatého káčera je jeho schopnosť vyhýbať sa okázalému luxusu, ale aj dlhom. Koľko mužov dnes po tom, ako zbohatnú, vie, že nepotrebuje 20 000 eurové hodinky? Keď má človek peniaze, nie je jednoduché držať pohľad na vízii, ktorá ho presahuje, pretože nám pohľad strháva obrovský výstrih luxusu, odkiaľ sa tlačia prednosti komfortu.

Priatelia blízko, nepriatelia ešte bližšie

Vedeli by ste vymenovať ďalších blízkych strýka Držgroša? Sluha Dagobert, pani Zobáková, Tryskáč McKač, Gyro Vynálezca, Doofus a možno by sme niekoho ešte našli. Nie je to málo dobrých priateľov na to, že máme boháča zaškatuľkovaného ako nepríjemného skupáňa. McDuck sa na svojich priateľov skutočne obracia často. K veciam, ktorým nerozumie, neváha povolať šikovnejších a zručnejších. Priznať, že je niekto v niečom lepší, by malo byť povinnou výbavou každého lídra. Delegovať výzvy a odovzdávať kormidlo. To môže byť rozhodujúcim pierkom na miske váh.

McDuck vie, kto proti nemu stojí. Dlhoprstí, Magica, Zlatohrab… V slovenčine majú Dlhoprstí zaujímavé mená. Pažroš, Junior a Macher, akoby napovedali nepriateľov mnohých chlapov: nenásytnosť, detinskosť a nestrážené ego. Máte svojich nepriateľov pod kontrolou? Viete, či sú vo väzení alebo na vás niekde chystajú plány? Myslite na to, že práve Dlhoprstí sa pokúsili vykradnúť káčerov trezor viac ako 300-krát, prečo by sa vaši nepriatelia mali prestať pokúšať o vaše bohatstvo?

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Muž, ktorý čelí realite

Veľké plány sprevádzajú veľké prekážky

Napriek McDuckovej šťastnej minci, ktorá je jeho talizmanom, sa mu problémy nevyhýbajú. Naopak, jeho príbeh sme ako deti sledovali práve kvôli problémom, ktoré  ho vyhľadávali. Ak chcete zanechať odkaz, je to nevyhnutné. Problémy nemá len chlap s malými, zanedbateľnými cieľmi. Držgroš však plánuje a často aj predpovedá kroky svojich oponentov. Sun Tzu by ho iste najal ako svojho generála. Akékoľvek chyby charakteru na káčerovi nájdeme, napriek tomu vždy prichádza k poučnému rozuzleniu, nenecháva zvíťaziť frustráciu z neúnavných nepriateľov a vytvára dedičstvo pre svojich synovcov.

Muž vie oceniť dôležité veci

Úspešní muži robia, tak ako som spomínal, občas čudné veci. V jednej chvíli začnú oceňovať bezduché ženy, nakupovať predraženú bižutériu, utápajú sa vo vlastnej dôležitosti, nakupujú krokodíly a kadejaké iné bizarnosti. Strýko Držgroš sa nevydal touto cestou. Cenil svoj talizman (viera a osobná spiritualita), úspechy a trofeje (schopnosť pracovať a dosahovať cieľ), svojich milovaných a skutočných priateľov. V neposlednom rade nás ale mohol naučiť, že špeciálne miesto má tvrdá práca a osobná vízia, ktorá vás prevedie životom. Svet je preplnený priemernosťou a nízkymi laťkami. Nestaňme sa súčasťou tohto divadla.

Tvrdé časy produkujú oceľových mužov. Nebojte sa vyhne, zakalí vás.

Vďaka, strýko Držgroš.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: polygon.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

One Comment

  1. Úžasný pohľad na Strýka Držgroša, nikdy mi to takto nedoplo. Díky za otvorenie mysle. ;-] V živote sa takýto uhoľ pohľadu zíde.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *