Chceš počuť pravdu? 1
|

Chceš počuť pravdu?

Jedna rozprávka o Drevenej krave od Pavla Dobšinského hovorí o tom, ako si kraviar Kubo z našej dediny prišiel ku kráľovi pravdu potvrdiť. Pravdu, nič len pravdu.

Jedna rozprávka o Drevenej krave od Pavla Dobšinského hovorí o tom, ako si kraviar Kubo z našej dediny prišiel ku kráľovi pravdu potvrdiť. Pravdu, nič len pravdu.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

“Poznáte pravdu a pravda vás vyslobodí.“ Jn 8,32

Premýšľam nad týmto príbehom a hovorím si, aké ťažké je prijať ju. Vyrušuje nás, bolí nás, uráža nás. Raz, keď som sa sťažoval môjmu dobrému priateľovi, aké to mám ťažké, dal mi jednoduchú otázku: “Čo s tým urobíš?”. Čakal som nejaké pochopenie, ale on ma tou otázkou úplne odrovnal. Odchádzal som od neho vytočený, že ma nepochopil a nepoľutoval. Tej jeho otázke som porozumel až po čase. A ďakujem mu za ňu, pretože mi veľa vecí pomohla zmeniť. Je to dobrý chlap.

“Odvaha nás posúva, disciplína nás mení.”

Pravda dáva aj šancu na zmenu. Teda, ak sme na tú zmenu pripravení. Alebo tú zmenu chceme urobiť. V práci som sa zhováral so šéfom. Chcel by mi povedať pravdu, ale točí sa okolo nej, akokeby hľadal odvahu. Už ma ten alibizmus, s ktorým bojujem a ktorého sa chcem zbaviť, začal hnevať. Odbočil k rozprávaniu o druhých, pripomenul som mu, aby sme sa rozprávali o mne, nie o ostatných. Keď sa začal sťažovať, aké to ma ťažké, položil som mu otázku: “Čo s tým urobíš?”. Nedostal som odpoveď, ale to zdesenie v očiach mi veľa napovedalo. Neurobí nič! Nie je pre mňa príjemné počúvať pravdu o sebe. Raz mi brat povedal, že som jeden z najviac negatívnych ľudí akých pozná, spozornel som. Bola to rana. Bolestivá, ale pravdivá. Ani som si to neuvedomoval, aj keď priznávam, že nejak vo vnútri som cítil, že je to pravda. Pekné nastavenie zrkadla.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   298. Podcast Mužom.sk: 5 vecí, ktoré potrebuje chlap akceptovať

Ďalší príklad, keď sa brat správal podráždene a vyhováral, že je to preto, lebo je hladný. Tak som sa ho spýtal, či nevydrží 5 hodín bez jedla, a dostal som odpoveď, že mentorujem, a nemám dávať nevyžiadané rady. Zarazil som sa, ale tá jeho nervozita kvôli jedlu sa nedala vydržať. Aj tak si myslím, že som povedal pravdu. Nemôžem sa správať na hulváta a vyhovárať sa na to, že som nejedol 5 hodín. Mužom.sk mi v tom pomáha. Toľko pravdy, koľko dostanem na Vyhni alebo v Bratstve sa mi nedostalo v mojom okolí za celý život. Dobre, možno preháňam. Ale je pravda, že Mužom.sk a chlapom okolo môžem iba ďakovať.

“Nie si až taký dobrý, ako si myslia tvoji fanúšikovia. Ale nie si ani taký zlý, ako si myslia tvoji kritici.”

Aj tak mám najradšej pravdu od svojej manželky, občas sa mi ju bojí povedať, lebo vždy nájdem desiatky výhovoriek, prečo sa mýli. Nakoniec s odstupom času vždy prichádzam za ňou, aby som uznal, že pravdu predsa len mala. Funguje to aj naopak. Vďaka tomu máme úžasný vzťah. Dúfam, že to tak aj zostane.

“Užívaj život so ženou, ktorú miluješ, po všetky dni svojho nestáleho života, ktorý ti dal (Boh) pod slnkom, po všetky dni svojej márnosti. Lebo to je tvoj podiel zo života a zo všetkých tvojich námah, ktorými sa ustávaš pod slnkom.” Kaz 9,9

Už ma to nebaví. Vieme sa rozprávať o druhých, ohovárať a osočovať ich, vieme, čo majú a hlavne, ako sa majú zmeniť. Čomu sa majú venovať, ako majú žiť. Ale, aby sme sa zmenili my, tak to nie. A ak nám niekto povie pravdu, tak sa vzpriečime ako splašený kôň. Nebojme sa pravdy. Bolí, ale oslobodzuje. A keďže bolí, je dôležité pri jej vyslovení aj načasovanie, zhovievavosť a empatia. Možno sa nám uľaví, ale tí druhí sa môžu uraziť a nahnevať. Môže nás posúvať ďalej. Zmeniť k lepšiemu, len sa musíme chcieť zmeniť a prijať ju, aj keď je nepríjemná. Podľa mojich skúseností ma najviac zmenila pravda. Učím sa ju prijímať a dávať. Aj mňa vyrušuje a bolí, ale začínam ju mať rád a snažím sa nevyhýbať jej. Je to nepríjemné, ale potrebné. Ako raz povedal Rudo Bagáč: “Radšej pravdu, ktorá bolí, ako lož, ktorá potešuje.”

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Aká moc sa skrýva za týždennými manželskými poradami 2. časť

Juraj Kozák


Korektúra: Jana Lászlóová
Fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *