Pasca komfortu 1

Pasca komfortu

414H

Vraj je dobré, keď ľudia nerobia chyby. Tí, ktorí nás vedú, nás od nich chceli uchrániť rovnako, ako sa my snažíme uchrániť tých, čo idú po nás. Každý by predsa mal prežiť šťastný život, nie? 

Je to zvláštne a môže to znieť nevďačne, no vyrástli sme príliš jednoducho. Generácia dnešných tridsiatnikov a tých, čo sa narodila po nich, to vo väčšine nemala nijak ťažké. Všetko hralo do karát tomu, aby bol náš život ľahší ako ten, ktorý viedli naši rodičia. Hlad? Mikrovlnka, McDonald, pizzeria. Nuda? Videohry, televízor v detskej izbe, nové hračky.

Namiesto prípravy na stret s realitou, starostlivosť o to, aby bol život čo najľahší. Mama to nakoniec ustelie, otec vysvetlí učiteľom, kde je ich miesto a to by malo nejako pomôcť k úspešnému životu…

Lenže v realite to tak nie je. Život je často omnoho tvrdší. A deťom, ktoré nevyrástli, nezostáva nič iné ako zavrieť oči a tváriť sa, že problém neexistuje. Lenže problém do vás bude kopať, aj keď budete schúlení do klbka.

Žijeme v komforte. Predstavte si, že máte doma podlahu! Niekto dokonca vyhrievanú. Stlačíte vypínač a je tu svetlo. Voda sa zjavuje na požiadanie, jedlo vám prinesú až domov hotové.

Vytvorili sme si toľko komfortu, že ho nevládzeme uniesť. Predstavte si, že sa vyberiete na túru, zbalíte všetko “potrebné” a je toho toľko, že to nedokážete zdvihnúť zo zeme. To nie je iba obraz. Mnohokrát som to videl pri deťoch, ktoré sa balili na stanovačku. Zvyknuté na komfort potrebovali na “prežitie” nezmysly.

Pod vplyvom takéhoto života považujeme za katastrofu defekt na aute, dieťa kričiace v obchode, roztrhnutú tašku s nákupom, vytopenú kúpelňu. Samozrejme, ak vo vašom živote všetci, vrátane vás, dôrazne dbali na to, aby ste nemuseli čeliť ničomu väčšiemu, takéto “katastrofy” vás položia. V reále však vôbec netušíte, čo je to skutočná výzva.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Môj kmeň

Pred mužmi sa vynára výzva hľadať zónu, kde by rástli. V čom všetkom by sme dokázali byť sebestační? A odkiaľ to viete? Koľkokrát sami seba vystavujeme úmyselne diskomfortu, len preto, aby sme zocelili myseľ a možno aj telo? Potrebujeme občas hľadať cestu väčšieho odporu. Väčší odpor spôsobí, že porastie vaša sila. Nebojte sa bolesti, únavy, utrpenia, pretože ich potrebujeme.

Zahodíme teda všetko, čo je nám ponúkané? A čo tak začať to kontrolovať, vedome to vyvažovať a aplikovať aj vo výchove?

Nebojte sa veľkých projektov, námahy ani bolesti. Padajte, vstávajte, opravujte, skúšajte cesty a vracajte sa zo slepých uličiek. Zamestnajte svoju myseľ, aj telo. Nejde o plytkú motiváciu, ktorej je plný internet. Stojíme v realite, kde je skvelé rozumieť, že chrániť sa pred problémami znamená slabnúť.

Rozhodnutie je na mne, ale ovplyvní aj tých, ktorí idú za mnou.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: gratisography.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

5 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *