Chlapi, spáľte lode! 1

Chlapi, spáľte lode!

muzi-spalte-svoje-lode

Niekedy v roku 1519 španielsky conquistador Fernando Cortés nechal pri obsadzovaní aztéckeho územia spáliť všetky svoje lode, aby tak zabránil bojovníkom uvažovať o ústupe (jednu loď so správami poslal späť do domoviny). Toto opatrenie sa zvykne občas objaviť ako obraz pre odmietnutie vzdať sa a ustúpiť. Pre tých z vás, ktorí sa zaujímajú o históriu – je možné, že Cortés svoje lode potopil a nespálil, ale pre nás je podstatnejšie, že sa jednoducho odstrihol od zadných vrátok. 

Keď Cortés sabotoval svoje lode, znemožnil mužom myšlienky na ústup a zároveň im dal signál, že jediná možnosť je víťazstvo. Vykonal preventívny krok voči budúcim zlyhaniam. Viacerí z nás by potrebovali urobiť niečo podobné. Spáliť svoje „lode”. Nezaručí to úspech, ale znemožní to používať skratky alebo útek vo veciach, ktoré na ceste hľadania mužnosti objavujeme. Ponúkam vám prehliadku flotily, ktorú je potrebné nakŕmiť Molotovovým koktejlom okamžite.

Fregata „Rozvod”

V súčasnosti nemálo obľúbená bojová loď, ktorá nemá k zdvihnutiu kotvy nikdy ďaleko. Kedysi bol rozvod vecou, ktorá sa považovala za neštandardnú, možno až zahanbujúcu. Tak ďaleko by som nešiel, ale vidím, že sa rozvod stáva bežnou odpoveďou na „nesúlad” pováh a predstáv. Rozviesť sa je, zdá sa, jednoduchšie ako sa vziať. Keď chlap sľúbi „v dobrom, aj v zlom, kým nás smrť nerozdelí”, no nechá v prístave „Rozvod”, nikdy nedokáže vložiť do riešenia ťažkých situácií všetko. Veď nakoniec. je v čom odplávať. Osobne som túto fregatu spálil hneď na začiatku. Je to len obraz a nechcem sa hrať na hrdinu, no moje odhodlanie zatiaľ trvá.

Krížnik „Komfort”

To, že komfort môže byť mužovým nepriateľom, sme písali viackrát. Máte nadváhu a skrze to bolesti krížov, no radšej si užívate svoj gauč ako akýkoľvek pohyb. Rozhodnete sa zhodiť pár kíl, ale hneď potom, ako sa to podarí, sa vrátite späť na krížnik „Komfort”, ktorý vás celú dobu čakal. Kilá sú späť, pretože zadné vrátka zostali otvorené. Túžime po komforte v jedle, vzťahoch, práci atď. Pozor, teraz nehovorím o odpočinku, ten je dôležitý, ale o lenivosti. Tento krížnik má vždy zásoby sladkostí, keď potrebuješ jesť zdravo, dosť času, keď je veľa povinností. Túto loď torpédujte a čím skôr najmite posádku na krížnik „Makaj na tom, po čom túžiš”. Cieľom tejto novej lode je prístav „Užitočnosť”.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ako rozvíjať odvahu (2.)

Galeóna „Detinskosť

Na jej palube sa brada a dospelé správanie jednoducho nenosí. Dosť často ju kormidluje mamka alebo ocko, ktorí zvyknú pribaliť kapitánovi plávacie koleso a kačičku. Z toho dôvodu je dôležité naložiť bedne s pušným prachom do niekoľkých kajút.

Kajuta „Strach z neúspechu – ak máte pocit, že zlyháte, alebo ste už zlyhali v rôznych situáciách, kde ste sa mali osvedčiť ako chlap, nič nie je stratené. Začnite malými vecami. Robte, čo je dospelé, alebo jednoducho správne. Skutočne zavážia drobnosti. Zložte záchodovú dosku, ak ste sa na tom s partnerkou dohodli, skúste natrieť plot, alebo za sebou upratujte po varení. Malé úspechy budujú cestu k zdravému sebavedomiu. Zároveň sa učíte zodpovednosti, ktorá potápa „Detinskosť”.

Kajuta „Dospelosť je nuda” – nechcete sa vzdať zábavy, pretože si chcete „užívať”. Ostatní však musia tie „dospelácke” veci odmakať za vás. Nie ste zábavný týpek, ale sebastredný človek. Pokúste sa obklopiť dospelými mužmi a uvidíte, že aj v tomto prostredí zažijete dosť zábavy, relaxu a samozrejme kopu slaniny.

Na koniec

Muži, ktorí chystali proti Cortésovi vzburu, boli zbičovaní. Niektorých možno popravili. My musíme popraviť výhovorky, ktoré sú ukryté a čakajú na akúkoľvek možnosť vzbury. Poznáte tie situácie „Keď sa stane ______, tak mám právo na _____ “. Výhovorky sú ako nástupný mostík na lode, ktoré sme spomínali. Ony nám pomáhajú nastúpiť z pevniny a dať sa na útek. Výhovorky polejte benzínom ako prvé!

Kým lode zhoria, trvá to nejaký čas. Dokonca môže zabrať dosť času identifikovať ich. Aby to nebolo tak jednoduché, v prístave môžu kotviť aj lode, ktoré je múdre udržiavať v dobrom stave, aby ste nimi požiadali o pomoc, alebo udržiavali v bezpečí svoje okolie. Takže pozor, aby ste zbytočne nepoužívali grécky oheň alebo príliš veľa napalmu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Jak nosit polotrička


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: cloudinary.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *