Strašiak nie je skutočný 1

Strašiak nie je skutočný

Strašiak nie je skutočný 3

Reductio ad Hitlerum, útok ad hominem, red herring, Godwinov zákon. Toto nie sú žiadne zaklínadlá. Na vysokej škole som mal príležitosť študovať predmet s názvom Teória argumentácie. Jeho súčasťou boli aj chybné argumenty, ktoré som vymenoval. Popritom, ako píšem o mužnosti, sa stretávam so „slameným panákom”. 

Ide v zásade o to, že vytvoríte karikatúru nejakého tvrdenia a následne ju vyvraciate, tváriac sa, že ste zničili pôvodný argument. Človek vlastne vyrobí niečo, čo sa podobá realite, no v skutočnosti je to zo slamy – strašiak.

To sa deje na mnohých frontoch v diskusiách a rovnako pri téme mužnosti. “Aha, takže ty si myslíš, že muži sú viac, ako ženy?”, alebo “Chceš povedať, že kto nie je taký chlap, ako ty, tak má smolu?” a ešte lepšie “Jasné, takže slanina, pivo, futbal a debilné vtipy, to je to, čo by mali muži robiť, nie?”. Strašiak maskulinity je zväčša o predstave patriarchátu, dominancie, hrubej sily, násilia, o sexe, alebo nejakom macho obraze muža. Všetky tieto toxické predstavy sa zosobňujú v slamenom panákovi. Nechcem tvrdiť, že spomenuté veci nemajú s mužmi nič spoločné. Každý z nás sa o podobné veci aspoň obtrel. Prispievame k argumentom slameného panáka.

Ak však máte „šťastie” a nájdete si vhodného mentora, môžete nabúrať falošný obraz mužnosti. Existuje totiž skutočná verzia, ktorú by sme mali nachádzať. Skutočný muž by mal byť silný, skúsený a schopný, ale v službe svojmu okoliu. Teda nie na to, aby bol diktátor, ale aby bol najlepšou verziou seba samého. Spoločnosť bude asi len ťažko kritizovať silného chlapa, ktorý je tu pre svoju rodinu, alebo muža, ktorý svoje schopnosti odovzdáva iným. Skôr predpokladám, že budú chcieť mať takýchto otcov, manželov a priateľov vo svojej blízkosti.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Bratstvo records 19.

Sebakriticky musím povedať, že takýto obraz v našej kultúre neprevláda.

Macho obraz, sexizmus, ale aj predstava pasívneho muža je problém. Dokonca neviem, či ich nazvať argumentom slameného panáka, pretože sa triafajú až príliš často. „Muži” sa tak prejavujú. Cítim však povinnosť vynášať na svetlo sveta skutočný obraz, reálnu maskulinitu, ktorá ctí hodnoty. Skutočnú silu, múdrosť, službu, pevné väzby, kreativitu, ochranu, vedenie, schopnosť riskovať a investovať.

Nevidím inú cestu, ako spáliť tohto slameného panáka, než byť pripravený žiť a hovoriť o zdravej mužnosti. Pôsobivý, ale pokorný štýl života. Všetci, ktorí sme nadchnutí podobnými myšlienkami, by sme sa nemali nechať vydesiť strašiakom, ale mentorovať správnym spôsobom.  Hovoriť a žiť opačným smerom, ako nás tlačia karikatúry a falošné predstavy.

Niektorí chlapi žijú nevedome. Iná cesta je žiť ako charakterný muž.


korektúra: Ivana Badiarová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

3 Comments

  1. “Spoločnosť bude asi len ťažko kritizovať silného chlapa, ktorý je tu pre svoju rodinu, alebo muža, ktorý svoje schopnosti odovzdáva iným. Skôr predpokladám, že budú chcieť mať takýchto otcov, manželov a priateľov vo svojej blízkosti.”

    Áno, ale ak budú muži k tomu vedení už od mala, môže sa stať, že ich partnerky ich ľahko využijú. Často píšeš o podobách toho, ako môže muž prinášať hodnotu ako otec či manžel, ale málo sa venuješ tomu, čo má muž chcieť pre seba. Podľa mňa tieto veci by mali byť v rovnováhe.

    1. Podľa mňa mužom.sk vykresľuje muža ako služobníka, ale nie ako otroka. Popri výzvach k zlepšovaniu svojho okolia sa tu taktiež viackrát zdôrazňovalo, že muž nemá žiť pre očákvania iných, že má byť schopný si v správnej miere dopriať a že sa má obklopiť ľuďmi, ktorí ho podporujú i korigujú v jeho vízii. Nuž, snahou o dodržiavanie týchto princípov, myslím si, sa dá celkom dobre predísť manipulácii zo strany parnerky či kohokoľvek (taký muž si predsa tiež bude hľadať partnerku, ktorá sa snaží slúžiť svojmu okoliu a nie ho manipulovať)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *