Čo ma učia bojovníci 1

Čo ma učia bojovníci

Čo ma učia bojovníci 3

Rád by som povedal, že som bojovník. Možno by som dokázal hovoriť v rovinách, kde je to pravda. Veď byť hrdinom mnohých, a postrachom tých, čo som porazil, je lákavá predstava. Na druhej strane, keď pozorujem bojovníkov z MMA, vidím, že je toho veľa, čo sa môžem naučiť. Tak napríklad…

Tí chlapi sa len tak ľahko nevzdajú

Videl som bojovníkov v krvi, alebo poznám takých, ktorí boxovali so zlomenou rukou až do konca. Údery, ktoré by slabého chlapa zlomili, ich nijak nezastavili. Prečo? Lebo v momente, kedy by sa vzdali, vzdajú sa toho, čo milujú. Len ťažko presvedčíte chlapa s vášňou, že by mal zastať, alebo vzdať sa. Píšem si teda poznámku, aby som sa v momente vyčerpania pýtal, či skutočne verím tomu, čo robím, a či mi na tom záleží. Alebo je čas vzdať sa sna?

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
  • Privátne četovanie
  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom

Nechodia do boja bezhlavo

Mnoho zápasníkov starostlivo zváži, s kým do klietky vojdú. Nie je na tom nič zvláštne. Dobrý generál predsa pozná silu svojej armády a pozná hlavne silu nepriateľa. Vrhnúť sa bezhlavo do boja nedáva žiaden význam. Akokoľvek šialene vyzerajú prestrelky v ringu, je za nimi dril, taktika, stratégia. Samozrejme v ideálnom prípade. Pod touto lekciou sa treba zastaviť aj pri tom, že je múdrejšie odklepať, ako nechať si zlomiť ruku. Chlap rozozná, kedy je porazený, a dokáže to prijať.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   George S. Patton, Ako byť dôstojníkom a gentlemanom

Majú odvahu

A za to klobúk dole. O odvahe sme toho už v magazíne napísali veľa a teda viete, že nejde o neprítomnosť strachu, ale schopnosť čeliť mu. Postaviť sa súperovi zoči-voči, akokoľvek je potetovaný a má na ústach penu. Isteže ma láka bezpečie postele, kde by som na všetko nepríjemné zabudol, ale to nie je život, ale smrť. Keď sa pozerám na mužov v oktagone, vidím inšpirujúcu odvahu. Nezostáva mi nič iné, ako ich napodobniť.

Pripravujú sa

O tom by som vám vedel povedať veľa. Jednak preto, že som súčasťou ich prípravy, ale aj preto, že ich pozorujem, aj keď trénujú mimo moju kompetenciu. Tréning je kľúčovou vecou. Boj ma nemôže prekvapiť nepripraveného. Práca na zlepšení, na drobnostiach, ktoré môžu rozhodnúť, je vecou každodennej rutiny.  Prípravu môžete oklamať, skutočný boj nie.

Čítajú súboj

Vedia, čo je správne a robia, čo je správne. Keď sa občas dostanem k sparingu s niekým oveľa skúsenejším, často ma frustruje, že to vyzerá, akoby vopred vedel, čo urobím. Súper je trpezlivý a sleduje môj pohyb. Načítava si moje kombinácie úderov, sleduje opakované chyby. Neplaší sa, čaká na svoju chvíľu. Schopnosť byť trpezlivý a čítať súboj je dôležitá aj v bežnom živote. Analyzovať proces, nájsť riešenie, vykonať ho.

Majú disciplínu

Ten, kto je disciplinovaný, má omnoho väčšiu šancu zvíťaziť. Iste je jednoduchšie nechať sa impulzívne strhnúť, mlátiť hlava-nehlava, ale pracovať usilovne na budúcom úspechu dáva omnoho väčší zmysel.

V skutočnosti sme bojovníkmi všetci. Lepšími, alebo horšími, ale sme nimi. Za niečím by sme si mali stáť, na čomsi by nám malo záležať. Ak chceme byť úspešní, potrebujeme sa učiť od lepších ako sme sami. Ak si budete vyberať slabších súperov, neposuniete sa vpred. Ak necháte problém „vyhniť”, nezmizne. Je za čo bojovať. Otázka je len, či sme ochotní.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Nebezpečenstvu vstup povolený


korektúra: Ivana Varga
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *