Jeden Prsteň vládne všetkým - svadobný deň muža 1
|

Jeden Prsteň vládne všetkým – svadobný deň muža

img_4268

Vôbec ťa nezaujíma aranžovanie servítok na svadobnom stole, vykašľal si sa aj na to, či budú ladiť pozvánky s farbou šiat družičiek a vôbec neriešiš, že na svadbe vašich známych mali viedenský chlapčenský zbor. Vieš, čo z toho vyplýva? Že si ju vôbec nechceš vziať! Alebo je to inak?

Napriek všetkým pochybnostiam je svadobný deň vecou oboch partnerov a aj pre muža je v ňom niekoľko významných vstupov.

V príprave svadobného dňa existuje množstvo vecí, ktoré sú akoby dizajnované na to, aby muža nezaujímali, alebo aby na nich ľahko zabudol. Poznám to z osobnej skúsenosti a priznávam svoju vinu. Moja situácia našťastie nebola nijak dramaticky mimo kontroly, ale poznám mnoho mužov, ktorí tento deň iba prežijú, namiesto toho, aby si ho užili a prinieslo to ešte viac pozitívnych vecí.

To, že chlapi neprežívajú nijaké zvláštne nadšenie ohľadom prípravy svadby, je dôsledok nevestocentrizmu. Servis a ponuka agentúr sa prirodzene sústreďuje na požiadavky a predstavy snúbenice. V žiadnom prípade však mužom.sk nie je magazín, ktorý by mužom dával priestor pre akúkoľvek výhovorku. Svadobný deň je aj našou vecou, nesieme zaň zodpovednosť a nemali by sme ho premrhať. Tu je niekoľko nápadov a skutočností.

Teamová spolupráca

Žiadna „nevestina pravá ruka”, ako som sa dočítal v jednom svadobnom magazíne, ale team. Máte neuveriteľnú možnosť brúsiť svoje hrany na možno prvom veľkom spoločnom projekte. Ak ste skutočne dobrí priatelia, chcete sa naučiť spolupracovať. Verte, že takýchto situácií bude ešte plno. Čím skôr sa v nich naučíte byť team, tým to bude pre vás lepšie. Sú veci, v ktorých si máte vydebatovať odlišné predstavy, inde si zodpovednosti s dôverou rozdelíte. Budete sa hádať? No a? Nepatrí to k životu? Veď ide o viac ako jeden deň. Ide o schopnosť tvoriť veci spolu. Úloha muža je držať tento väčší obraz, nevzdať sa myšlienky, že je to spoločný projekt, aj keď to nebude jednoduché.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Mám ťa rád...

Zodpovednosť

Dokážte opak toho, čo tvrdí vaša rodina a preberte zodpovednosť. Sú záležitosti, ktoré si potrebujete pri príprave so ženou rozdeliť. Často to vyzerá tak, že nevestinou úlohou je pripraviť svadbu, ženíchovou prísť. Vydebatujte si veci, ktoré prevezmete, aby ste nemuseli riešiť to, čo je mimo vašich schopností. Síce nedokážem povedať, ktoré kvety by mali byť na stole, no v pohode zabezpečím papierovačky, alebo servis. Kto povedal, že potrebujete, aby s vami mamka kupovala oblek? Snáď viete, čo sa vám páči. Ak nie, tak existuje twogentleman.cz, kde si čo-to naštudujete. Neznamená to, že si nenastavíte aj veci mimo komfortnej zóny. Nechovajte sa ako deti a netrucujte. Nastavte si hlavu na to, že je to krok dôležitý aj pre vás.

Prechodový rituál

Aj keď má prechodový rituál od chlapca k mužovi svoje špecifiká, svadobný deň môže byť čímsi podobný. Jednou z vecí, ktoré by ste si mali uvedomiť, je, že tento deň je hraničným dňom. Opúšťate svojich rodičov fyzicky, ale predovšetkým mentálne. Odchádzate z detskej izby, vytvárate svoj vlastný „kmeň”. Preberáte plnú zodpovednosť. Je možné, že ste niesli zodpovednosť za seba, teraz však nesiete zodpovednosť za manželstvo. Niektorí muži sa neodstrihnú od matky v pravý čas a sú z toho zbytočné napätia vo vzťahu. Nenechajte si tento iniciačný moment ujsť. Prežiť svadobný deň v bezvedomí je veľmi jednoduché. Opačný prístup zabezpečí, aby ste sa posunuli v živote o krok ďalej.

Problém so svadobným dňom je, že sa nemusí zopakovať. Máte jeden výstrel, jednu šancu. Niežeby sa spomenuté veci nedali naučiť neskôr. Samozrejme, dajú. Ale ak hovoríme o tom, že svadba môže byť viac ako len JEJ veľký deň, bola by škoda túto skvelú príležitosť premrhať.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Cesta domov

Máte iné nápady, alebo svoju skúsenosť? Zanechajte v komentároch odkaz pre ďalšie generácie.


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: domáci album, fotografka Ema Gašparová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

5 Comments

  1. Peter, ďakujem vám za článok, je veľmi podnetný.
    Som študent architektúry, mám 23 rokov, ženil som sa tento rok v auguste ( nie nemusel som, obaja sme to už dlho plánovali 🙂 ) Vďaka môjmu odboru sa asi vymykám bežnému priemeru mužov, a tomu, čo všetko som ohľadom svadby riešil. Väčšinu telefonátov a e-mailov, pretože moja manželka je trochu hanblivá. Vyrábal som oznámenia, menovky, pozvánky, a pod. lebo viem aj čo-to o grafike. Dokonca som s manželkou riešil aj detaily výzdoby, farby, materiály, trochu som sa zavŕtal aj do výberu kvetín ( súčasťou odboru je u mňa aj dizajn interiérov ) … a keďže je jeden z mojich koníčkov aj varenie, rozhodné slovo som mal aj pri výbere jedál. A presne ako vraví autor v článku, ide najmä o tímovú spoluprácu. Osobne si neviem veľmi prestaviť, že by som sa nechal “vliecť” v čomkoľvek čo sa týka spoločného života. Veľa starších manželských párov hovorí, že práve vzájomný záujem o veci ktoré zaujímajú partnera vytvára pocit dôvery vo vzťahu. Takže si občas s manželkou pozriem jej obľúbený seriál, a ona nikdy nemala problém ísť so mnou do lesa a prespať v prístrešku, ktorý sme spoločne postavili… OK, už odbieham od témy.
    Tento článok a závery z neho vyplývajúce myslím platia univerzálne na celý život, nielen na ten jeden deň.
    Ešte raz ďakujem a veľa zdaru so stránkou.

    1. Mišo vďaka za komentár. Je výborné, ako ste spojili to čo študejete, s tým, čo čo sa okolo svadobného dňa dá spraviť. Vďaka aj za ostatné postrehy. Verím, že poslúžia aj ďalším čitateľom.

  2. Len dodám, že aj toto v očiach budúcej manželky o mužovi veľa napovie. Žena ( tá skutočná) si potrebuje a chce muža vážiť. Ale za čo si vážiť muža, ktorý ani len na vlastnej svadbe nie je ochotný sa podieľať, mať svoj názor ako by sa mu aspoň niektoré aspekty svadby páčili? Viem, sú aj ženy, ktorým vyhovuje muž, ktorý sa do ničoho nemontuje, oni sú tie “šéfky” a nemajú záujem aby im niekto narúšal ich plány, ani len nastávajúci muž. Ale väčšina žien, myslím si, že chce zapojiť aj toho muža, no ak muž ukáže svoju neochotu či nezáujem o také veci, poprípade sa z pohodlnosti len “vezie”, nie je to dobrý signál pre ženu a v podstate tým nevedomky znižuje svoju hodnotu v očiach svojej budúcej manželky. Na čo koniec koncov doplatí hlavne on sám v budúcnosti, pretože neskôr ak tak bude pristupovať aj k dalším veciam v živote, tak sa to bude nabaľovať a žena mu to začne dávať cítiť. A myslím, že pre každého muža je to veľká rana, ked si uvedomí, že jeho žena si ho už neváži, no mnohí nechápu, že práve možno aj tou pohodlnou ľahostajnosťou sa k tomu dopracovali sami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *