Dieťa je otcom muža: 9 základných návykov, s ktorými by mladí muži mali začať čo najskôr 1
Život muža

Dieťa je otcom muža: 9 základných návykov, s ktorými by mladí muži mali začať čo najskôr

http://www.imcreator.com/free by Thomas Leuthard

Nejaký čas dozadu som prechádzal miestom, kde som vyrástol – Edmondom v štáte Oklahoma – a náhodou som prešiel okolo svojej bývalej strednej školy. Nebolo to nezvyčajné; žijem teraz len hodinu a pol od Edmondu a moji rodičia tam stále bývajú, takže sa tam často vraciam a niekedy prechádzam okolo tej školy. Tentoraz však niečo bolo iné. Predtým mnou prešla vlna nostalgie a spomienky na dni, ktoré som tam strávil, sa ku mne živo vrátili. Teraz som však necítil nič. Uvedomil som si: „tam je moja stará stredná škola,“ no nevyvolalo to žiadne emócie – môj pocit silného osobného spojenia s tou školou zmizol.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Keď som šoféroval a premýšľal o tejto zmene a o vzdialenosti, ktorú som, uvedomil som si, teraz cítil voči svojmu detstvu vo všeobecnosti, spomenul som si na citát Theodora Roosevelta, ktorý som si prečítal pred rokmi: „Dieťa je otcom muža.“ Keď som na ten citát narazil prvý raz, zdal sa mi záhadný. Nedokázal som skutočne pochopiť, čo to znamená. Ale keď som prechádzal okolo štadióna Edmond North Huskies, začal som tomu rozumieť.

Roosevelt, ako som zistil, nebol pôvodcom citátu – v skutočnosti odkazoval na báseň od Williama Wordswortha:

Moje srdce vyskakuje, keď hľadím
Na dúhu na oblohe:
Tak to bolo, keď môj život začal;
Tak je to teraz, keď som už mužom;
Tak nech to je, keď zostarnem,
Alebo ma nechajte zomrieť!
Dieťa je otcom Muža;
A mohol by som želať, aby moje dni boli
Jeden s druhým zviazané prirodzenou zbožnosťou.

Wordsworth mal pri týchto veršoch na mysli myšlienku, že mužove vášne, záujmy, zvedavosť a sklon k úžasu sa rodia v mladosti a prechádzajú do jeho dospelosti. Kým niektorí dospelí zabúdajú na detskú radosť svojich mladých rokov, Wordsworth veril, že je stále v nich a čaká, kým bude znova objavená.

Toto je hodnotná myšlienka, ktorú len málo mužov prijme tak rázne ako Theodore Roosevelt, ktorý celým svojím životom preskákal s neustupujúcou chlapčenskou zanietenosťou. Keď však prehlásil, že dieťa je otcom muža, myslel na čosi veľmi odlišné, ako píše vo svojej autobiografii:

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

„Pri pohľade späť má muž skutočne objektívnejší pocit voči sebe samému ako dieťaťu než voči svojmu otcovi či matke. Má pocit, akoby to dieťa nebolo ním prítomným, ale predkom; predkom do rovnakej miery ako ktorýkoľvek z jeho rodičov. Porekadlo, že dieťa je otcom muža, sa dá chápať v takmer opačnom význame, ako sa mu väčšinou pripisuje. Dieťa je otcom muža v tom význame, že jeho individualita je oddelená od individuality dospelého človeka, na ktorého sa zmení. Toto je zrejme jeden dôvod, prečo môže muž o svojom detstve a ranej mladosti rozprávať s pocitom oddelenia.“

V istom bode svojho života – ak ste ako ja, stane sa to tesne pred tridsiatkou – začnete zakúšať jav, o ktorom Roosevelt hovorí. Osoba, ktorou ste boli ako chlapec a mladý muž, sa bude zdať byť iným človekom, akoby oddeleným od vášho dospelého ja. Je to zvláštna skúsenosť. Nejde o to, že by ste strácali spomienky na svoju minulosť alebo sa vzdávali ideálov a vlastností mladosti, ktoré Wordsworth zachovával, ale jednoducho o to, že vaše chlapčenské ja a vaše aktuálne ja začnú vyzerať ako dve rozdielne osobnosti.

Prečo dochádza k tomu rozdeleniu medzi mladosťou a dospelosťou? Niečo z neho možno iste pripísať jednoduchému plynutiu času; keď starnete, vaše spomienky, a teda spojenie, ktoré s minulosťou cítite, začínajú byť zahmlenejšie. Pravdepodobne to však má korene aj v neurológii. Váš mozog sa neprestane „chystať“ do veku okolo 25 rokov, čo je tiež – povedal by som, že nie náhodou – približne vek, v ktorom sa vaše mladé ja začne zdať byť viac oddelenou bytosťou. Váš mozog v mladosti nie je vaším mozgom v dospelosti a ten dospelácky si dokáže zapamätať toho mladšieho ako vonkajšieho pozorovateľa a tak sa naň aj pozerať.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Možné výhody púšťania žilou. Áno, púšťania žilou.

Aký druh muža zo seba vychováte?

O všetkom tomto môže byť zaujímavé rozmýšľať, no má to tiež dva praktické dôsledky, ktoré je pre mladých mužov veľmi dôležité pochopiť.

Po prvé, to, čo chce a po čom túži vaše prítomné ja, pravdepodobne nie je to, čo bude chcieť a po čom bude túžiť vaše budúce ja. Keď sme mladí, sme zvyčajne viac zameraní na prítomnosť. Trápime sa tým, čo nám prinesie potešenie TERAZ a nie o desať rokov. Takže peniaze míňame namiesto toho, aby sme ich odkladali, stravujeme sa otrasne a celé noci hráme videohry namiesto toho, aby sme sa stravovali správne, cvičili a vyhľadávali skúsenosti, pri ktorých porastie naša myseľ a charakter. Samozrejme, hnanie sa za potešením v danej chvíli prináša dobré pocity, ale naše budúce ja by si skôr prialo viac peňazí na účte a menej tuku okolo pása.

Po druhé, práve v tomto momente vytvárate, vychovávate muža, ktorým budete o päť, desať i dvadsať rokov. Takže chcete byť úspešným, finančne zabezpečeným, dobre usporiadaným štyridsiatnikom s dobrou kondíciou? Aké kroky podnikáte TERAZ ako dvadsiatnik, aby ste takého muža vychovali? Tak ako jedného dňa budete potrebovať byť cieľavedomý pri výchove svojich biologických detí, práve teraz potrebujete byť cieľavedomý pri výchove svojho budúceho ja. Budete neprítomným otcom, ktorý necháva svoje 30-ročné ja stratené a zmietané životom? Alebo vychováte muža, ktorý je inteligentný, bezúhonný a schopný pasovať sa so životom so sebadôverou a ráznosťou? Nikto nedokáže ovplyvniť to, akému biologickému otcovi sa narodí. No každý mladý muž sa môže usilovať byť tým najlepším otcom pre svoje budúce ja.

Robiť to neznamená brať život príliš vážne a vyhýbať sa radosti, ktorú by ste ako mladý dospelý mali mať. Znamená to jednoducho ustanoviť si niekoľko základných návykov, ktoré vám dobre poslúžia už teraz a za ktoré si neskôr poďakujete.

Keď skončí vývin vášho mozgu, zmena návykov, hoci je stále možná, sa stáva ťažšou. Z tohto dôvodu je vaša mladosť najlepším a najjednoduchším časom na premenu seba samého na muža, ktorým sa chcete stať. Pozitívne návyky, ktoré si vytvoríte ako mladý muž, sa stanú pevným základom, na ktorom môžete budovať po zvyšok svojho života. A čo viac, výskum ukázal, že jednoduché predstavovanie si seba samého ako starého človeka môže zvýšiť vaše šance ustálenia pozitívnych návykov, ako je napríklad sporenie peňazí.

Nižšie je deväť základných návykov, ktoré pomôžu každému mladému mužovi správne sa vychovať.

1. Odkladajte si 20% zo svojich peňazí

Mnoho mladých mužov si povie, že keď konečne začnú zarábať „skutočné“ peniaze, tak si ich začnú odkladať. Keby to tak bola pravda. Väčšina mužov, ktorí vychádzajú zo školy, si praje, aby boli začali šetriť skôr. Môže sa to zdať ťažké, keď nemáte žiadny príjem, ale ako pri čomkoľvek inom vám začiatok v malom merítku exponenciálne zvýši šancu na budúci úspech.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Dôkazné bremeno

Urobte si z toho práve teraz, bez ohľadu na to, aký je váš príjem, zvyk odkladať si 20 percent zo svojho čistého príjmu. Jednoduchý spôsob, ako to urobiť, je nastaviť si automatický prevod z bežného účtu na sporenie na ďalší deň po tom, ako dostanete výplatu. Tak budú tieto peniaze odchádzať priamo z vášho účtu rovnako ako iné platby a nebudete o tom musieť ani premýšľať. Nezaradzujte sa k dvadsiatim piatim percentám Američanom, ktorí vôbec nesporia. Ak vlastníte auto či dom, viete, aké stresujúce to môže byť, keď sa veci „pobabrú“ – pokazí sa klimatizácia, dostanete defekt. Prináša to pocit úľavy (a dokonca pýchy), keď máte hotovosť, aby ste to vyriešili, namiesto toho, aby ste si požičiavali.

2. Cvičte denne

Pravidelné cvičenie prináša celú kopu výhod – od zlepšenia srdcovocievneho zdravia cez potláčanie stresu a depresie až po zvýšenie hladiny testosterónu. Je málo úspechov, ktoré zaistia život úspechu a dobrých podmienok lepšie ako to, že urobíte denné cvičenie samozrejmou súčasťou svojho života. Namiesto toho, aby ste sa snažili dostať k cvičeniu ako unavený, netrénovaný muž v strednom veku s množstvom zodpovedností a veľmi malým množstvom času, urobte z toho zvyk teraz, keď ste na vrchole síl. Je ťažké začať s pravidelným cvičením, ale keď sa to stane pevným návykom, väčšina ľudí s ním pokračuje bez prestania. Fyzických a psychologických výhod je takmer nemožné sa vzdať.

3. Jedzte zdravo

Ak sa chcete vyhnúť bruchu ako pneumatika, musíte si dnes ustanoviť správne stravovacie návyky. Výskum znova a znova ukazuje, že strava je najdôležitejším faktorom pri udržiavaní si zdravej hmotnosti.

Nanešťastie, veľa mladých mužov si na strednej a vysokej škole vyvinie otrasné stravovacie návyky. Pri lacných jedálňach a automatoch po celých areáloch škôl je pre nekvalitnú stravu jednoduché stať sa štandardom. Často dokážete svoj spaľujúci metabolizmus po nejaký čas uživiť koláčmi a pizzou. Keď však starnete a metabolizmus sa vám spomaľuje, fast-foodová strava sa prejaví a kilá sa začnú kopiť. Vyviňte si teraz zdravé stravovacie návyky, aby ste nemali na maturitnom stretnutí po desiatich rokoch problém otočiť sa s obrovským bruchom. Zdravé jedlo pritom nemusí byť komplikované.

4. Plánujte denne a týždenne

Ak by sa ma niekto spýtal, ktorý zvyk najviac prispel k môjmu úspechu a blahobytu v dospelosti, musel by som odpovedať: týždenné a denné plánovanie. Sila plánovania leží v perspektíve a kontrole, ktorú vám do života prináša; dáva vam široký pohľad zhora na bludisko, cez ktoré musíte prejsť, aby ste dosiahli svoje dlhodobé ciele, ako aj schopnosť zvládať malé, každodenné úlohy, ktoré sú nevyhnutné na dosiahnutie týchto väčších cieľov. Bez denného a týždenného plánovania sa ľahko nechávate rozrušiť, zabúdate, čo potrebujete urobiť, a končíte každý deň s neúnavnou úzkosťou rodiacou sa z vedomia, že ste vlastne premárnili svoj deň – znova.

5. Čítajte si pre radosť

Čitatelia sú lídri. Keď sa rozprávate s riaditeľmi škôl a učiteľmi, často povedia, že nič nenapovedá o úspechu študenta tak spoľahlivo ako to, či si sami čítajú. Nie je to prekvapujúce – čítanie rozširuje vaše myslenie a slovnú zásobu, zvyšuje vašu kreativitu a empatiu a posilňuje vaše kritické myslenie a rozsah pozornosti. Ako mladý muž budete mať v škole veľa povinného čítania, no čítajte si vždy aj niečo len tak, pre radosť.

6. Používajte zubnú kefku a niť

Toto môže vyznieť hlúpo, ale premýšľajte o tom: za celý život dostanete iba jednu sadu úloh. Nie je to ako strata vlasov alebo vrásky, čo sú z veľkej časti kozmetické problémy; na zlé zdravie ústnej dutiny sa viaže veľa ďalších problémov, vrátane zvýšeného rizika rakoviny. Mayo Clinic dokonca vraví, že hygiena a zdravotný stav vašej ústnej dutiny poskytujú náhľad na vaše celkové zdravie. Pokiaľ nechcete vyhodiť kopu peňazí za plomby a umelý chrub, musíte sa starať o zuby (a ďasná), ktoré vám príroda dala. Takže tie perleťové zuby dvakrát denne čistite kefkou a každý večer používajte zubnú niť. Vaše budúce ja vám poďakuje vždy, keď bude bez problémov jesť jablko či kukuricu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Najkratší blog o najdlhšom dni

7. Meditujte

Pravdepodobne neexistuje dôležitejší zvyk, ktorý si mladý muž v 21. storočí môže osvojiť, ako meditácia. Ak pri neustálej paľbe rozrušení, pod ktorou sme v modernej dobe, nenaučíte svoju myseľ disciplíne, ľahko sa môžete nájsť, ako si na smrteľnej posteli spätne prechádzate svoj život a pred očami vidíte len blikot sociálnych sietí a svojho mobilu. Meditácia nielen zvyšuje vašu silu mysle, ale tiež bojuje proti stresu, zlepšuje vaše duševné a fyzické zdravie a zvyšuje vašu odolnosť. A tu je ešte lepší dôkaz, že meditácia pomôže vášmu budúcemu ja: najnovšie štúdie ukazujú, že pravidelná meditácia môže spomaliť nástup demencie.

Aby ste začali, netreba veľa. Začnite s piatimi minútami denne a postupne sa prepracujte na 20 minút denne. Skúste napríklad stránku calm.com, kde nájdete veľa úžasných sprievodcou meditáciou zdarma.

8. Píšte si denník

Keď som v jednom obchode podpisoval svoju knihu, s jedným čitateľom sme rozprávali o dôležitosti písania denníka. Použil trochu tvrdú, ale trefnú metaforu: „Vaše telo ide na záchod, aby v ňom všetko bežalo hladko. Raz za čas potrebuje aj vaša myseľ ísť na záchod. Denník je v zásade toaletou mysle.“

Amen.

Ako som priznal, nie som najpravidelnejším pisateľom denníka, ale vždy sa cítim byť v správnej pozícii, keď som dôsledný. Je na tom niečo očistné, keď svoje problémy riešite perom na papieri. Kedykoľvek som v živote narazil na stenu, často som našiel riešenie skrze denník. Navyše, štúdie ukazujú, že pravidelné písanie denníka zlepšuje vaše emocionálne a fyzické zdravie.

Vaše budúce ja bude vďačné nielen za pocit pohody, ktorý prinesie zvyk písať denník, ale aj za to, že bude mať katalóg všetkých dôležitých vecí, ktoré sa v jeho živote udiali. Z vlastne skúsenosti môžem povedať, že si rád prechádzam denníky zo svojich stredoškolských a vysokoškolských dní. Umožňuje mi to pripomenúť si dôležité okamihy môjho života, pripomína mi mladícke ideály a ciele, na ktoré nechcem zabudnúť, a poskytuje mi náhľad na to, o koľko som ako muž pokročil.

9. Slúžte

Som veľkým zástancom myšlienky, že služba je nájomné, ktoré platíme za život na zemi. Nejakým spôsobom všetci ťažíme z práce a obety generácií pred nami a z lásky a podpory ľudí okolo nás. Vracajte to tým, že budete poskytovať pravidelnú službu.

Skvelou vecou na službe je to, že čím viac dávame, tým viac dostávame. Služba robí naše životy zmysluplnejšími a je mocným protijedom na rastúci narcizmus v našej kultúre.

Ktoré návyky by si podľa vás mali muži v mladosti osvojiť? Ak ste starším mužom, aké zvyky, ktoré ste si osvojili ako mladý, vám neskôr v živote najlepšie poslúžili?

Brett & Kate McKay


Preklad: Kristán Leško
Zdroj: artofmanliness.com
Fotografia: imcreator.com by Thomas Leuthard

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*