Čo znamená mať hodnoty 1

Čo znamená mať hodnoty

R0BZTCYBM6 (1)

Aké sú naše hodnoty? je otázka, ktorá mi cirkuluje v hlave už nejaký čas. Najmä kvôli skúsenostiam, ktoré mám za posledné obdobie. Myslím, že sa môže veľmi rýchlo stať, že staršia generácia by mi pogratulovala k tomu, že som konečne dospel zo svojho optimizmu a naivity, ale nie je to tak. Myslím, že hodnoty predstavujú veľmi silnú súčasť rodiny. Ako rodičia nastavia hodnoty, tak ich príjmu aj deti. Princíp, ktorému každý teoreticky rozumie, ale má omnoho väčšie dopady, ak sa rodič nepostaví do rady ako prvý. Inými slovami, ak budete vaše deti učiť nejesť v obývačke pri televízore, ale každý druhý utorok si v rámci chillu k nemu sadnete a zjete si váš fantastický ryžový nákyp, vaše deti veľmi rýchlo pochopia, ako funguje svet. Rodičovstvo je veľmi náročné, a preto nie sme perfektní.

Tento týždeň som stretol Michala Trubana. Michal je zakladateľ firmy Websupport a momentálne veľmi úspešný slovenský podnikateľ. Nie tak dávno sa musel rozhodnúť, že hodnoty sú pre neho omnoho dôležitejšie ako peniaze. Dostal ponuku na ,,vopred vyhratú” štátnu zákazku, kde výsledkom malo byť rozdelenie ohromného zisku peňazí. Problém bol, že návrh prišiel priamo od štátneho príslušníka. Michal sa rozhodol urobiť správnu vec a nahlásil oficiálne celú vec a spravil niekoľko článkov a rozhovorov o tom, čo sa mu prihodilo. Vtedy sa spustila lavína.  Možno nenápadná vec, ale tento človek si ma získal, pretože sa prihlásil k istým hodnotám, ktoré sa rozhodol ďalej komunikovať. Každý deň môžeme byť hrdinami, ktorí sa rozhodnú pre hodnoty pred prestížou, peniazmi, slávou, a tak môžeme formovať kultúru, v ktorej žijeme.

Tento týždeň som videl video od YouTube-ra menom Casey Neistat. Spravil krátky film o tom, ako veľmi často stráca veci a vymyslel veľmi radikálno-jedinečné riešenie — nalepil si na svoju peňaženku, mobil, fotoaparát nálepku s nápisom: “Do the right thing!” (Urob správnu vec!) Rozhodol sa to otestovať v metre v New York-u a čakal, ako budú ľudia reagovať.  Hovorí o tom, že nie je nič hodnotnejšie ako úcta. Úcta je dôležitá vo vzťahoch v rodine, ale aj vo vzťahoch k ľuďom, ktorých nepoznáme. Nevezmem si niečo, čo mi nepatrí a správam sa tak, aby som neublížil druhým.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Koláče bez práce

Hodnoty sa neprispôsobujú našim potrebám alebo situáciám. Ak ti príde na výplatnej páske o tristo eur viac, nenechaj si ich. Tvoja firma je možno veľká, možno sa to nikdy nedozvie a možno ti to aj pomôže, ale spraviť tú správnu vec znamená povedať, že tie peniaze ti nepatria. Ak nájdeš nevytiahnuté peniaze v bankomate, choď ich vrátiť do banky, kam patria. Nikdy si nebol a nebudeš vlastníkom týchto peňazí, pretože patria niekomu inému. Ak nájdeš vonku spadnutú krásnu novú čiapku, polož ju na najbližšie viditeľné miesto, pretože sa pre ňu možno niekto vráti.

Čo sa týmto všetkým snažím povedať je, že naše deti potrebujú nastaviť a vidieť hodnoty. Ak doma ohováraš ľudí pred svojimi deťmi a potom sa s tými osobami rozprávaš, ako keby sa vlastne nič nestalo, tvoje deti veľmi rýchlo porozumejú dynamike vecí. Riešenie je omnoho hlbšie, pretože ctiť si hodnoty a prestať ohovárať len pred deťmi by bolo veľmi povrchné. Hovoriť dobré veci o druhých a myslieť si dobré veci o nich je jednoduché. Hovoriť dobré veci a myslieť si zlé veci o druhých je neúctivé. Zmeniť zmýšľanie a rozumieť hraniciam toho, že ,,ja musím mať pravdu” a ,,on to robí zle” nie je potrebné ani nutné, znamená veľa úsilia, pretože je pre nás veľmi príjemné byť silnejším a lepším. Avšak tvoje deti a rodina sa na teba budú pozerať a rozoznávať, či to, čo hovoríš, si naozaj aj myslíš.

1


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *