Inštinkt 1

Inštinkt

Keď sa raz za čas dostanem k luku a lukostreľbe, prichádzam na zaujímavé veci. Napríklad toto by vás mohlo zaujímať.

Keď sa raz za čas dostanem k luku a lukostreľbe, prichádzam na zaujímavé veci. Napríklad toto by vás mohlo zaujímať.

Čo sa týka presnosti a techniky, som batoľa, ale o to viac sa môžem hrať a objavovať. Niekedy naozaj sledujem, kde mám rameno, ako sa hýbe lopatka, či dlaňou tlačím do tela luku. Inokedy sa len chcem pozrieť, natiahnuť tetivu a vypustiť šíp. Žiadne veľké mierenie a špekulovanie.

Aby som takúto “pocitovú” lukostreľbu dotiahol k úspechu, budem musieť trénovať stovky a tisícky hodín. Ale učím sa z nej už dnes, lekcie, ktoré sa dajú preniesť do reality bežného dňa.

Veľkú časť života v modernom svete strávime premýšľaním a plánovaním. Starosťami a špekuláciami. Pocit, že poznáme detaily toho, čo je pred nami, nám dáva bezpečie, že sa neudeje nič mimo našej kontroly.

Nič z toho by sa nedalo popísať ako inštinktívne.

Keď vchádzam do ženského sveta, vždy sa tam kdesi stretnem s intuíciou. Niežeby to bola čisto ženská záležitosť, ale zaiste je to typickejší ženský nástroj. V takom prípade mužom na svetlo sveta treba vytiahnuť inštinkt.

Väčšinu ľudskej existencie hral inštinkt dôležitú úlohu. Vrodené, zdedené schopnosti nepodmienene reagovať a rozhodovať sa. Bez neho by sme neprežili, neubránili sa, vyhynuli by sme. Dnes však kladieme dôraz na rozum.

Občas konáme, akoby nervový systém bol iba záležitosťou mozgu. Ak sa nemýlim, tak celé telo je plné neurónov. Tie vysielajú signály neustále. Čo nás však môže brzdiť, je práve neustály prúd myšlienok, ktorý bráni tomu vnímať inštinktívne reakcie.

Občas to dokáže byť užitočné, no zďaleka nie vždy.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   212. Podcast Mužom.sk: Sila zvyku (Charles Duhigg)

Pri problémoch hľadáme radu zvonku, obzeráme sa, kto by nám mohol poradiť. Čítame, študujeme, naháňame informácie, rátame eventuálne dopady. Odpoveď sa však môže nachádzať vo vnútri. Stačí sa občas započúvať do toho prvotného hlasu, ktorý nazývam inštinktom.

V prítomnosti, keď môžeme nájsť riešenie končekmi prstov, je možné, že to, čo hľadáme, sa nachádza v končekoch prstov. Je skvelé premýšľať a plánovať. Je nenahraditeľné konať a cítiť.


korektúra: Ivana Varga
fotografia: unsplasch.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *