3 vlastnosti vzdelaného muža 1
|

3 vlastnosti vzdelaného muža

LN3J5HLBFS

Čo definuje vzdelaného muža? Počet jeho titulov? Veľkosť jeho slovnej zásoby? Koľko kníh prečítal?

O kvalitách, ktoré robia muža vzdelaným, môžeme diskutovať a argumentovať. Mňa ale veľmi uchvátil opis, ktorý som našiel v knihe Ako žiť dobrý život (How to Live the Good Life) od veliteľa Edwarda Whiteheada (známy z reklám na Schweppes). Ten povedal:

„Vzdelaný muž je niekto, kto sa dokáže zabaviť, keď je sám, dokáže zabaviť priateľa a je schopný venovať pozornosť novej myšlienke.“

Poďme sa pozrieť na tieto vlastnosti spolu.

Niekto, kto sa dokáže zabaviť, keď je sám

„Nudia sa iba tí, ktorí chcú, aby za nich všetko spravili ostatní.“ (Billy Graham)

Zvolania typu: „Nudím sa!“ sú žalostné prejavy mnohých detí, tráviacich celé leto alebo jesenné prázdniny nič nerobením. Očakávajú, že ich rodičia im vymyslia nejakú aktivitu, čo zaženie nudu (moja mama v takejto situácii zvykla uštipačne poznamenať: „A čo tak poupratovať si izbu?“).

Nanešťastie, mnoho mužov nikdy nevyrastie z potreby byť zabavený druhými a nevypestujú si iniciatívu začať niečo sami. Hovorím o mužoch, ktorí sa po dojedení spustia hlavou na stôl po tom, čo sa ľudia začnú zhovárať. O študentoch, čo prefrflú celý školský výlet do múzea. O známom, ktorý má v pláne navštíviť mesto, kde žijete, ale ktorý nemá žiadnu predstavu o tom, čo bude robiť, pokiaľ bude u vás. Všetko plánovanie je teda na vás.

Dôvod, prečo sa deti stále nudia, nie je v tom, žeby bolo naokolo málo možností zabaviť sa – často sú obklopené hračkami všetkých druhov – ale pretože ešte nemajú tak dobre vyvinutú pozornosť. Chvíľu sa hrajú s jednou hračkou, potom s inou a nakoniec nevedia, čo by robili. Vzdelaný muž vie stráviť čas rozhovorom, dobrou knihou, povinnosťami alebo nejakým koníčkom, pretože si vybudoval dobré sústredenie.

„Ľudia sú väčšinou znudení sami zo seba.“ (Eric Hoffer)

Samozrejme, so smartfónom stále po ruke dnes nie je ťažké zabaviť sa. Každý dokáže surfovať po internete alebo zabiť čas písaním si na sociálnych sieťach. Tá pravá skúška pre moderného vzdelaného muža prichádza vtedy, keď je technológia v nedohľadne alebo nie je v danej situácii prípustná. Viete sa zamestnať na nudnom stretnutí, na stanovačke alebo počas rozhovoru na večierku? Vzdelaný chlap to dokáže a iróniou je, že mu postačí jedna dôležitá vlastnosť z detstva: zvedavosť. Takýto muž má neuhasiteľnú túžbu a zaujíma sa o svet a ľudí naokolo. V každej situácii vidí príležitosť niečo sa naučiť, preskúmať, pozorovať. Keď trčí na mieste bez svojho telefónu alebo spoločnosti, strávi čas napríklad riešením nejakého filozofického problému, ktorý mu dlhšiu dobu nedá spať. Jeho myseľ je studňou myšlienok a tie dokáže v akejkoľvek situácii vyloviť z pamäte a preskúmať, aby „zabil“ čas.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Začnite sami od seba: Čo vás môžu naučiť americkí námorníci o motivácii (1.)

Niekto, kto dokáže zabaviť priateľa

Šťastný to človek, ktorý síce nepatrí k tým bystrým a iniciatívnym, ale má vzdelaného priateľa, čo ho zabaví!

Vzdelaný muž je bijúcim srdcom každého večierka, tým základným kameňom živej konverzácie, obyčajne veľmi pútavý.

Vďačiť za to môže svojej sčítanosti a všakovakým zážitkom. Je stále pripravený vytiahnuť z rukáva nejakú historku o svojich cestách alebo snahe niečo dosiahnuť. Je informovaný o horúcich novinkách v správach, zaujímavých vedeckých objavoch a nezáleží, s akou skupinou ľudí práve je, pozná príbeh, ktorým udrie klinec po hlavičke.

Abrahám Lincoln je toho skvelým príkladom. Bol to vzdelaný chlap, ktorý dokázal zabaviť ostatných. A hoci študoval iba rok, v čítaní bol nenásytný a zasvätil svoj život neustálemu učeniu sa. Dosiahol schopnosť zhovárať sa s hocikým o čomkoľvek bez toho, aby sa daný človek nudil. Adeline Juddová, manželka poslanca mesta Illinois Normana Judda, opisuje zážitok z jedného večera stráveného v spoločnosti tohto výnimočného muža:

„Pán Lincoln, ktorý bol z ďalekého vnútrozemia Veľkých jazier, vyzeral byť uchvátený a pohnutý od všetkých myšlienok sveta nevýslovnou krásou a pôvabom okolitého prostredia. Svojím jemným, no vysokým hlasom nám vyrozprával o stovky rokov nevyriešenej záhade, ktorá zahaľovala svet tam hore pod rúškom tajomstva pred našim svetom; o kráse a poézii v očiach starodávnych veštcov zamýšľajúcich sa nad Orionon a Arktúrom, ako tak cestovali nočnou oblohou po svojich nebeských dráhach; o vesmírnych objavoch vrhajúcich lúče svetla a poznania na dosiaľ neznáme tajomstvá od vynájdenia ďalekohľadu; o skvelých výpočtoch vedcov, ktorí zmerali kilometre zdanlivo nekonečného vesmíru oddeľujúceho naše planéty od slnka a slnko od iných hviezd skrášľujúcich nočnú oblohu oslnivou nádherou.“

„Keď sa napokon nočný vzduch ochladil natoľko, že sme sa museli presunúť z verandy do obývacej izby, usadil nás, sám si sadol, natiahol si nohy, prekrížil ruky a ďalej nám rozprával príbehy o všelijakých objavoch a vynálezoch privedených k životu počas dlhého obdobia datujúcemu až k prvým dňom, keď človek začal využívať okolité suroviny. Uvažoval nad možnosťami a poznaním, aké by sa dalo dosiahnuť v budúcnosti s narastajúcou silou objektívov ďalekohľadov. Nakoniec nám rozpovedal o skvostných objavoch posledných storočí, ako keby naznačovali, že ľudia s takými schopnosťami musia byť nesmrteľní a stvorení pre nejaký veľkolepý cieľ Stvoriteľom, ktorý priviedol všetko k životu.“

„Všetci sme boli neopísateľne ohromení konverzáciou s pánom Lincolnom,“ opisuje pani Juddová. Pán Judd poznamenal po svojom odchode: „Čím viac ho spoznávam, tým viac som prekvapený nad rozsahom a objemom jeho vedomostí, ktoré nazbieral v rozličných prírodovedných odvetviach a vzdelávaním sa počas jeho dlhého času stráveného za barom. Ani profesor na univerzite Yale nemal šancu byť viac zábavný a poučný.“

Spomedzi všetkých oblastí sa prirodzene zaoberal najmä ľudským správaním a psychológiou, takže vedel, že ľudia zbožňujú, keď sa o nich niekto zaujíma. Tu takisto vynikal. Jeden z jeho životopiscov poznamenal: „Ako aj všetci veľkolepí muži, aj on bol dobrým poslucháčom.“

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Dajte mi pevný bod a pohnem zemeguľou

Rád by som ešte na záver k tejto téme pridal, že chlap by mal byť schopný povedať dobrý vtip. Domnievam sa, že to už vyšlo z módy, no ja si ich stále užívam.

Niekto, kto dokáže uvažovať o novej myšlienke

Tento bod vyzerá byť najjednoduchší… Veď čo môže byť ťažké na tom mať otvorenú myseľ?

Avšak nedávny výskum, ktorý sa pozrel na spôsob, ako pracuje ľudská myseľ, ukázal, že hoci si namýšľame, že sme rozumovými bytosťami, ľudské podvedomie sa bez nášho súhlasu zapisuje absurdným spôsobom pod tvarovanie našich myšlienok, presvedčenia a motivácie. Napríklad kvôli tzv. „backfire“ efektu (the backfire effect) sa namiesto zmeny myslenia naše presvedčenie ukotví silnejšie, práve keď sa na obzore ukáže protirečiaci fakt. „Schvaľovacia predpojatosť“ (Confirmation bias)  spôsobí, že nové myšlienky idú jedným uchom dnu a druhým von, zatiaľ čo vyhľadávame názory, ktoré potvrdia naše videnie sveta. Jestvuje aj „mylná predstava potopenej hodnoty“ (sunk-cost fallacy), ktorá nás núti držať sa menej zmysluplnej alebo nechcenej voľby namiesto toho, aby sme si vybrali niečo lepšie, pretože sme už do starej veci investovali svoj čas, peniaze alebo city.

Inými slovami, naše podvedomie vníma osobné názory ako veľký poklad a konkurenčné myšlienky ako prípadných vykrádačov hrobiek. Keď ich zachytí ochranný systém ľudského podvedomia, vypustí svoje psy a zamkne bránu. Ak sa pozrieme na snímok mozgu u ľudí, ktorí počúvajú politickú reč, a tá nesúhlasí s ich názormi, krv prestane prúdiť do časti mozgu zodpovednej za racionálne uvažovanie, pokiaľ nepočujú názor, s ktorým by sa stotožnili. Pri konfrontácii s novou myšlienkou váš mozog doslova urobí záverečnú, stiahne rolety a vyčká, kým nejaký priateľský a známy zákazník nezaklope na dvere.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   List z Iwo Jima

Treba poznamenať, že schopnosť premýšľať o novej myšlienke sa nerodí automaticky. Je nevyhnutné, aby vaše vedomie vyplo podvedomý bezpečnostný systém a povedalo si: „Viem, čo sa tu deje. Spomaľ. Nie sme si istí, či to je zlodej alebo budúci kamarát. Prečo si ho najprv neoťukneme, hm?“

Uvažovať o novej myšlienke pri konfrontovaní sa s novým uhlom pohľadu neznamená hneď jej prijatie a zmenu vášho presvedčenia. Niekto raz povedal: „Buďte otvorenej mysle, ale nieže vám vypadne mozog.“

Namiesto toho skúste zaobchádzať s novou myšlienkou ako s hosťom. Najprv sa porozprávate na verejnosti, s nejakým tým odstupom. Ak vás zaujme, pozvete ho na kus reči k vám domov. Trošku ho spoznáte. Ak sa ukáže, že má na vás zlý vplyv, viac ho k sebe nepustíte. Na druhej strane niekedy sa stane, že človek, o ktorom by ste si to ani nemysleli, sa stane vašim najlepším priateľom.

Ostrieľaný muž s týmto nemá problém. Svojim rôznorodým zážitkom a pozorovaniam vďačí za to, že má veľa príležitostí vidieť, ako názory, ktoré sa naučil, zmenili jeho úsudok. Aj keď trvalo dlho, kým sa udomácnili. Úzkoprsý muž, reagujúci len na ľudí s totožnými názormi, ktorý číta veci zdieľajúce jeho predpojaté zmýšľanie, nemá zážitky, z akých by čerpal. A preto bude prijímať nové názory ako ohrozujúcich cudzincov s vycerenými zubami, pripravený ochrániť svoju žumpu od votrelcov.

Aké vlastnosti by mal mať vzdelaný muž podľa vás?


preklad: Dávid Vihonský
korektúra: Jana Lászlóová
zdroj: artofmanliness.com
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *