Rád si veci beriem osobne 1
|

Rád si veci beriem osobne

tom-pumford-254867

Beriete veci príliš osobne? Sme naučení automaticky odpovedať nie . Ale ja veci beriem osobne. A možno by ste to mali robiť aj vy. 

Je to vec ega. Keďže ho častokrát považujeme za „zlé”, neradi sa s ním spájame. Ego v skutočnosti spôsobuje to, že chcem byť dobrý v čomkoľvek, čo robím, dokonca najlepší. Môže byť hnacím motorom v rôznych situáciách. Súvisí s hrdosťou na prácu, ktorú vykonávam, aby som v konečnom dôsledku nevypustil do sveta nekvalitu. To všetko, a ešte viac, môže byť vecou ega.

Problém nastáva vtedy, keď mi moje ja bráni počúvať kritiku. V momente, keď je na mňa smerované niečo, s čím nesúhlasím, odmietam to a navyše ma to vytočí. Ako sa môže ktokoľvek opovážiť mať mojím smerom poznámku? Pozrel sa najprv na seba? Podobné myšlienky mi bránia uvedomiť si, v čom sa môžem zlepšiť. Keď budem schopný prijať, že sa ma veci týkajú, možno ich dokážem urobiť lepšie.

Napadajú mi dve myšlienky, ktoré nechám na vaše posúdenie.

Po prvé, čím viac sa nás kritika dotýka, čím ju berieme osobnejšie, tým pravdivejšia môže byť. Veci, v ktorých pociťujem istotu, ma nedokážu rozhodiť. Povedzme, že ma niekto označí ako homosexuála. Keďže som si svojou sexualitou istý, nijak to mnou nezamáva. Ak ma označia ako neschopného autora mužom.sk, to sa ma dotkne, pretože som presvedčený, že by som mohol byť lepší a kvalita článkov občas kríva. Viem, že sa za tou poznámkou môže skrývať kus pravdy, a preto sa cez ňu nedokážem jednoducho preniesť, dokonca ma nahnevá. Nedá sa z toho spraviť všeplatné pravidlo, ale v momente, keď po kritike rastú emócie, je na mieste najprv sa zamyslieť, či nie je opodstatnená.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Dobrodružstvá

Druhá myšlienka tak trocha súvisí. Neistota. Povedzme, že mám predkus. Niekto hodí vtipnú poznámku a ja viem, že to je pravda, no predsa len reagujem podráždene. Prečo? Pretože si v niektorých oblastiach pravdepodobne nie som istý. Ak prežívam neistotu, je dokonca jedno, či je kritika opodstatnená, alebo nie, aj tak ma to vyvedie z miery.

Brať veci osobne nie je hneď negatívna vec. Práve to nás môže viesť k väčšej snahe dať ich do poriadku. Problém je, keď to nedokážem spracovať a reagujem hnevom. Silný muž, z môjho pohľadu, nereaguje hnevom ani voči človeku, ktorý ho urazil. Vidí väčší obraz a vie, že má vždy na čom pracovať.


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *