List z budúcnosti môjmu 23 ročnému ja 1

List z budúcnosti môjmu 23 ročnému ja

image

Servus Peter v roku 2006,
akokoľvek ti to príde zvláštne, píšem ti z budúcnosti. Je rok 2016, takže by si mal uznať, že mám o čosi viac skúseností. Na druhej strane, si pre mňa veľmi dôležitý, pretože s rozhodnutiami, ktoré urobíš, budem musieť žiť ja. Neprezradím ti všetko, ale pár kľúčových vecí tu nájdeš. Takže ber moje slová vážne. 

Máš 23 rokov a stojíš pred najväčšou výzvou, aká ťa stretla. Tá svadba je výborný nápad. Nebude to vždy jednoduché, ale napíšem ti pár vecí, ktoré ti pomôžu. Pokojne sa ožeň, ale predtým si prejdi každý krok toho, čo bude potom. Urob si niekoľko plánov a hovor o nich s Ivkou a priateľmi, aby ste vychytali nedostatky.

Budeš pomaly končiť vysokú školu, takže sa rozhodni. Ak chceš ísť do politiky, alebo fungovať niekde v jej blízkosti, tak si daj pozor. O desať rokov budeme totiž omnoho cynickejší z toho, čo v politike vidíme. Trikrát si rozmysli, kým sa niekým necháš strhnúť. Stále som presvedčený, že po svete behá mnoho dobrých chlapov, ale málo z nich sa angažuje v politike, tak pozor. (Keď budeš počuť, že niekto chce byť gazda, never mu.)
Ak chceš pracovať s ľuďmi, tak omnoho viac plánuj. Kam ich chceš viesť? Čo chcete dosiahnuť? Ako zistíš, že sa to darí?

To, kde budeš pracovať, nechám na tebe, ale mysli na to, že práca s ľuďmi je náročná. A neboj sa toho, že by si mohol mať dve práce. Pretože sa to tebe nechce, ja to teraz dobieham. Mohli sme mať niečo našetrené.

Viem, že máš dojem, že už veľa vieš, ale mýliš sa. Začni čítať omnoho viac. A rob si poznámky, píš do kníh, zohýnaj stránky, používaj zvýrazňovač. Príliš dlho nám trvalo, kým sme sa naučili, že knihy sú učebnice.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Dieťa je otcom muža: 9 základných návykov, s ktorými by mladí muži mali začať čo najskôr

Robíš veľa vecí, ale za svoju prvú povinnosť považuj povinnosť pracovať na svojom charaktere. Nesústreď sa len na seba. Viem, že sa občas tváriš, že o teba nejde, ale aj tak sa chováš sebastredne. Máš schopnosť rozprávať pred ľuďmi, ešte pracuj na počúvaní.

A teraz poďme k praktickým veciam, a toto sa ti asi nebude čítať ľahko. Po prvé, začni sa obliekať ako chlap, ktorý vie, čo chce. Ten hip-hopový štýl XXL vecí nechaj teenagerom. Začni si kupovať veci, ktoré sú elegantné, niečo v smart casual štýle, potom to ešte dopracujeme. A tie vlasy tiež zváž, keby si nahodil niečo kratšie, bude sa ti lepšie trénovať v posilňovni. Začni trénovať poriadne, pretože za pár rokov zabehneš niekoľko Spartan Race, a medzi nami… ten prvý bol katastrofa a bol si tlstý. Len aby si vedel, som o desať rokov starší a nakopal by som ti zadok v hocijakej disciplíne.

Nauč sa konečne variť. To bez pardónu. Viem, že to neznášaš, ale nájdi v tom niečo, čo ťa bude baviť. Aspoň 5 vecí, za ktoré sa nebudeš hanbiť. A keď som už rozbehnutý v tých úlohách… OK, viem, že to je tvoja nočná mora, ale… veď ty vieš… proste začni šoférovať. Budeš cestovať veľmi veľa po Slovensku a kvôli našej zbabelosti sa stále musím doprosovať. Vlaky sú v pohode, ale občas je to komplikované, takže zatni zuby a makaj.

Najbližších desať rokov ťa čakajú lepšie aj horšie dni. Ale z toho si nič nerob. Máš dobrú ženu a časom budeš mať výbornú partiu. Keď budeš robiť dobré rozhodnutia, obidvaja sa budeme mať dobre. Pracuj na sebe, mysli na ostatných a prekonávaj svoj strach.

Tvoj najlepší priateľ,
Peter z roku 2016.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Iniciácia – od chlapca k mužovi (4)

P.S.: Nemohol by si urobiť rekonštrukciu celého bytu? Teraz sa tu z toho idem zblázniť.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia:

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

2 Comments

  1. urcite by som si napisal dokladnu analyzu chyb, ktore som spravil, preco ich hodnotim negativne, doplnil by som spravne rozhodnutie, alebo aspon odporucanie spravit to inak. niekedy nevies a posteriori povedat, co bolo najlepsie, len zhodnotit vykonane rozhodnutie negativne. urcite by som prezradil vsetko, vediet je vzdy lepsie ako nevediet.

    styl by som neriesil. ked si to pred 10 rokmi citil na hip hop, tak je legitimne sa tak obliekat. ked to teraz vidis na hipstera (alebo co to ten smart casual je), tak ok. a tak nejak z toho citim naznak, ze hip hop styl < smart casual, s cim nesuhlasim. styl je styl, ci uz je to hip hop, smart casual, emo, grandmastyle a je na tebe, ktory si vyberies. imidz je nanic 😉

    inak dobry clanok / namet na rozmyslanie

    1. Vďaka za názor. S tým štýlom je to na pováženie a samozrejme je to na každom chlapovi. Ale či chcem, alebo nie, tak aj to ako sa obliekam je nástroj komunikácie. 23ročný muž, ktorý sa oblieka ako teenager je zaujímavý pre teenagerov (čo som v tej dobe potreboval, pretože som s nimi pracoval). Ešte raz dík.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *