Máš gule na vazektómiu?

rozlusknute orechy

Tento blog zachytáva subjektívne, ako aj narkózou ovplyvnené spomienky. Nie je vhodný pre zbabelcov, deti alebo ľudí, ktorí nevedia vysloviť slovo penis.

Správny chlap by mal mať schopnosť povedať NIE. Mnohí z nás túto schopnosť majú… Napríklad “nie, dnes nejdem cvičiť”, “nie, dnes ešte nepotrebujem čisté spodky”, alebo “nie, ešte som sa nerozhodol”. Myslel som ale iné nie.
Ako často hovoríte nie svojmu komfortu?

Po druhom veľmi ťažkom pôrode, ktorý absolvovala moja žena, (keďže ja som v rodení  detí menej zdatný) sme dumali čo ďalej. Prispieť tomuto svetu dvoma výtvormi z môjho genetického fondu mi prišlo ako celkom záslužná činnosť a nemal som ďalšie pohnútky viac preľudňovať matičku Zem. Nakoniec, a možno vás to prekvapí, reprodukcia je dosť málo ocenená činnosť. Ani raz ma nikto nepotľapkal uznanlivo po ramene s obdivným “si splodil”.

Po hľadaní rôznych stopercentných riešení od bariérovej antikoncepcie až po celibát sme sa dostali k Rozhovoru. Zhrnuté a podčiarknuté, ženy absolvujú desiatky milých gynekologických návštev a teraz je čas, aby som svoju mužnosť ukázal ja. Popravde som pred sebou nemal žiaden argument, ktorý by obstál. Moja žena absolvovala dva cisárske rezy (nie, to nie je meno koláča) a XY nepríjemných vyšetrení, tak prečo by som sa nemal tentoraz “obetovať” ja? Takže vazektómia.

Prvá cesta k urológovi… Nervozita v čakárni tesne predtým, ako sestričke decentne naznačím, prečo som prišiel. Hlavne nech ma nevyšetrujú. Hlavne si nenechať pichnúť injekciu do žiadnych zákutí. Ku podivu ma čakal pohodový rozhovor s doktorom, ktorý mi nechcel zaživa vytrhnúť žiaden orgán. Práve naopak. Presviedčal ma, aby som si svoj potenciál ponechal, veď po svete vraj chodí ešte mnoho žien a ja neviem, čo sa v budúcnosti stane. Pragmatik.
Nakoniec mi dal oficiálny papier a pár týždňov na rozmýšľanie. Hovorí sa, že muži premýšľajú prirodzením, tak mi možno chcel darovať posledné chvíle.

V tom čase som urobil takmer osudnú chybu. Youtube… Pravdepodobne ju po tomto blogu urobíte aj vy. Nebudem vás varovať. Je to zbytočné.
Skončil som otrasený, spotený, chúliac sa na stoličke. Takmer.
Nezostalo nič iné ako vzmužiť sa a vyraziť. A samozrejme nezabudnúť peňaženku. Za takú adrenalínovú jazdu akou vazektómia je, si zaplatíte niečo medzi 300 až 350 eurami (2012).

Poďme na to. Vypnúť mobilný telefón, obliecť si nemocničné čosi a za zvukov bosých nôh prejsť do operačnej sály. Ľahnúť na stôl. Nahý.
Nachvíľu sa zastavím. Nebolo by v takýchto situáciách vhodné, aby boli nahí všetci v miestnosti? Človek by nemal pocit, že vytŕča z rady. Snáď by sa uvoľnilo napätie a aj hanblivosť by odpadla. Nestalo sa. Sestrička počas rozhovoru s lekárom o dovolenke dolaďovala depiláciu, ja som sa tváril, že nie som v miestnosti. Jediná myšlienka smerovala k miestu, kde som si predstavoval, že dopadne hrot ihly. Vytrhla ma až správa o celkovej anestéze a viac si nepamätám.

Čo sa udialo? Trocha odborného postupu:
Lekár vyhmatá prstami na pohmat tuhý semenovod, urobí nad ním krátky rez cez kožu a obaly semenného povrazca a opatrne semenovod vypreparuje tak, aby neprerušil krvné zásobenie semenníka. Lekár semenovod na dvoch miestach podviaže a pretne tak, aby sa odstránila aj časť semenovodu v dĺžke aspoň 2 cm. Kožu zašije zvyčajne dvomi stehmi zo vstrebateľného materiálu, ktoré po čase sami vypadnú. Rovnaký postup sa vykoná aj na druhej strane.

Prebral som sa v izbe, a ako to už pri mojej generácii býva, chcel hneď známym povedať o tejto radostnej udalosti. Prekvapilo ma, že mobil je zapnutý, a že vo volaných číslach sú nové volania na cudzie čísla. Rovnako tak bolo prekvapujúce, že mám odoslaných pár sms správ. Prečo?
Neskôr mi došlo, že som pod vplyvom anestézy v nejakom bezvedomí dokázal zapnúť mobil, telefonovať nezmysly ľuďom, ktorých nepoznám a poslať mame sms (oidipovský komplex?) o tom, že som v poriadku. Samozrejme sms znela, akoby som bol všetko len nie v poriadku. S povzdychom som sa teda obliekol, poďakoval doktorovi a pobral sa domov. Ešte som premýšľal, že mu podám ruku, ale pri spomienke na to, čo v tých rukách pred chvíľou držal, som sa zmohol iba na dovidenia. Akoby som sem ešte mal prečo prísť.

Tackajúc sa som sa dostal k pripravenému odvozu domov. Doma nastalo zvedavé obzeranie (návrat do puberty) a všemožné katastrofické scenáre, ktoré sa nakoniec nevyplnili. Jazvy sa časom zahoja bez stopy, a všetko ide ako predtým.
Pár týždňov pokoja bez posilňovne, podobných aktivít a nejaké kontrolné návštevy u lekára. To, čo sa na začiatku zdalo veľkým rozhodnutím, nakoniec trvalo maximálne 20 minút. Vo mne zostal aj po 2 rokoch pocit, že muž má občas povedať nie svojmu strachu, komfortu, alebo lenivosti. Chlapi totižto majú niesť ťažké veci pre svoje manželky a nemyslím tým len tašku do schodov. Urobil by som to kedykoľvek znova… Ale nedá sa.

P.S.: Precestovať na druhý deň cca 500-600 km nie je vôbec rozumný nápad. Budete musieť striedavo sedieť na jednej alebo druhej polke a pozvraciate sa na konferencii. A benzínovej stanici. A za jazdy cez okno auta.

korektúra: Ivana Badiarová

Peter Podlesný

Manžel nádhernej ženy, otec dvoch detí, priateľ dobrej partie chlapov.

5 komentárov k “Máš gule na vazektómiu?

 1. tož, som zvedavý na prvý komentár a ako si sa ho neviem dočkať, takže začnem… Well done brother, well done!!!

 2. Vďaka. Ono uznanie patrí samozrejme aj lekárovi… on v tom mal prsty 🙂

  Hlavne som chcel ukázať, že to nie je nemožná vec, ak niekto stojí pred takým rozhodnutím.

 3. Ahoj…Nemám pocit,že sa to nedá…Skôr by ma zaujímalo čo ti to alebo Vám prinieslo.Máte sa viacej radi alebo viac sexu. Mám známeho čo to podstúpil a nedozvedel som sa či je život potom lepší.Dík za odpoveď.
  Všetko dobré prajem. M.

  • Vďaka za reakciu. Dobré otázky. Popravde po 12 rokoch vzťahu mám pocit, že sex nespôsobuje, že sa máme viac, alebo menej radi. A sex nijako nestúpol, ani neklesol na intenzite. Na druhej strane… Pre moju manželku by znamenalo otehotnenie veľké nebezpečenstvo a tak sa cítime omnoho viac v bezpečí. Rovnako tak nás nezamestnáva žiadna forma antikoncepcie. A tieto dva aspekty mali vplyv na kvalitu našej intimity. Moja manželka pri tejto téme dodáva, že to bol voči nej obrovský prejav lásky a uvidela ma znova v inom rozmere (ona to vníma až ako obeť pre ňu, ale ja by som tak ďaleko nešiel).
   Vďaka, že sleduješ muzom.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *